Antireflexní úpravy skel v brýlích se vyplatí pro práci na počítači i na hory | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Antireflexní úpravy skel v brýlích se vyplatí pro práci na počítači i na hory

15. 12. 2015

Téměř osmdesát procent všech vjemů vnímáme zrakem, což z našich očí dělá jeden z nejdůležitějších a nejvytíženějších smyslových orgánů. Pokud potřebujeme nosit brýle, velmi pečlivě vybíráme obruby. Stejnou, ne-li větší pozornost bychom ale měli věnovat i brýlovým čočkám, které se zásadně podílejí na kvalitě našeho vidění. Díky správnému výběru skel také můžeme eliminovat nežádoucí únavu a pocit napětí v očích v pozdějších denních hodinách. Víme o ochraně očí opravdu vše, co potřebujeme?

Povrchové úpravy skel

Sklíčka brýlí už dávno nekorigují jen nežádoucí dioptrie, ale mohou obsahovat různé povrchové úpravy, díky kterým vidíme lépe a pohodlněji. Mezi standardní nabídku tak patří antireflexní úprava brýlových čoček, která minimalizuje nežádoucí odlesky a odrazy dopadajícího světla. Výsledkem je tak komfortnější vidění, méně unavený zrak a průzračnější brýle, které propouští více světla. Brýle se tak nelesknou a vynikne i krása očí, což zvyšuje atraktivitu nositele. Antireflexní úprava obvykle zahrnuje i další vrstvy, které odpuzují vodu, mastnotu, chrání proti poškrábání. Díky nim je čočku snazší udržet v čistotě a prodlužuje se tak její „funkční životnost“.

Ochranný efekt pro zachování zdravého zraku

„Antireflexní vrstva může obsahovat další speciální úpravy, díky kterým proplujeme dnem bez zbytečného namáhání očí či vystavování nepříznivým vlivům okolí. Vybrané typy mají ochranný efekt pro zachování zdravého zraku, jako je kompletní ochrana před UV paprsky nebo modrým světlem monitorů a obrazovek,“ uvádí Jindřich Konrád, ředitel výroby společnosti Omega Optix, která je největším distributorem a jedním z předních výrobců brýlových čoček v České republice. Omega X Blue pro komfortnější práci s počítačem

Namodralé studené světlo

Nejen počítač, ale i televizní obrazovky, chytré telefony či tablety vyzařují namodralé studené světlo. Jeho nadměrné množství může působit napětí v očích a jejich únavu, s čímž souvisí bolesti hlavy a pocit suchých očí, zejména pak u lidí trávících většinu pracovního dne před monitorem. U citlivějších osob může modré světlo digitálních spotřebičů způsobit i nespavost. Jeho vlnová délka je součástí denního světla a vysílá do mozku signály, že má zůstat vzhůru. Proto většina odborníků doporučuje zacházet s těmito spotřebiči ve večerních hodinách obezřetně a pro potřeby nočního osvětlení instalovat světlo s převažující červenou složkou, která takovéto působení na mozek nemá.

Speciální antireflexní úprava Omega X Blue modré světlo neutralizuje a přispívá tak k omezení únavy očí a pocitu napětí. Udržuje oči v lepší kondici, přičemž nabízí pohodlnější vidění a zlepšuje kontrast obrazu, čímž se stává ideálním řešením při každodenním používání počítačů.

Jak ulevit očím a co nejlépe o ně pečovat v kanceláři?

„Každému, kdo pracuje déle než 2 hodiny denně na počítači, bych doporučil antireflexní úpravu Omega X Blue. Pomůže také hygiena práce: po 20 minutách práce odpoutejte zrak od obrazovky, zaostřete do dálky – ideálně se podívejte z okna, do zeleně. Postarejte se o to, aby byla místnost vhodně osvětlená. Nezapomínejte také mrkat, aby se oko zvlhčilo. Dávejte si pozor na mhouření očí, kvůli kterému mrkat zapomínáme a navíc přispíváme k tvorbě vrásek,“ vypočítává nejdůležitější zásady ředitel výroby společnosti Omega Optix.

Ochrana před slunečním zářením patří nejen pokožce – Omega Max UV

Používat krémy s ochranným faktorem (SPF) se stalo každodenní rutinou. U většiny běžně užívaných krémů či make-upů najdeme ochranu proti nadměrnému vystavení slunci, na dovolené u moře samozřejmě používáme krémy s vyšším UV faktorem. Stejně tak zodpovědně bychom měli přistupovat i k péči o zrak. Citlivou oční čočku a sítnici chrání spojivka a rohovka, které zachycují většinu škodlivých ultrafialových paprsků. Při nadměrném působení UV záření se ale spojivka i rohovka poškozují a nejsou schopné nadále plnit svou ochrannou funkci. Oči bychom měli chránit jak před přímým sluncem, tak i zrádnými odraženými paprsky. Ochranný faktor našeho zraku (E-SPF, tedy Eye Sun Protection Factor) by tak měly obsahovat i brýle na každodenní nošení. Takovou ochranu poskytuje antireflexní úprava Omega Max UV aplikovaná na čirou čočku, brýle tak nemusí být vůbec zabarvené. Omega Max UV je špičkou povrchových úprav, kompletně chrání před UV poprasky dopadajícími na obě strany čočky. Čočka je navíc dvojnásobně odolná proti poškrábání. Má všechny vrstvy, které zajistí, že čočky zůstanou déle čisté.

Stručné shrnutí výhod antireflexní úpravy čočky:

Čočka s antireflexní úpravou

• Eliminuje oslnění

• Propouští více světla

• Nositel není rušen odlesky z vnitřní strany, a to ani venku, ani uvnitř místnosti

• Zamezuje vnějším odleskům, nositeli je tedy lépe vidět do očí

• Umožňuje bezpečnější řízení automobilu

• Vybrané typy mají zdravotní efekt

• Prodlužuje životnost čočky „Díky těmto vlastnostem přes čočku lépe vidíte, což mimo jiné znamená, že při delším čtení či práci na počítači snižujete únavu očí. Tím předcházíte nepříjemným projevům, jakými je například bolest očí nebo hlavy,“ uvádí Petr Novotný, obchodní manažer společnosti Omega Optix.

Základní slovníček

Dioptrie – může být záporná či kladná, podle toho, zda trpíme krátkozrakostí či dalekozrakostí.

Antireflexní úprava – je složena z velmi tenkých vrstev, které se za hlubokého vakua nanášejí na povrch brýlových čoček. Tyto vrstvičky zlepšují kvalitu vidění, odstraňují odlesky, které oko zatěžují. Mohou mít ochranné, zdravotní i estetické působení.

Modré světlo – součást slunečního záření typické pro jasný den. Stimuluje aktivitu mozku, při dlouhodobém působení ale unavuje oči. Citlivějším jedincům, kteří jsou tomuto světlu vystaveni ve večerních hodinách, může způsobovat nespavost.

E-SPF – sluneční ochranný faktor pro oči (z anglického Eye Sun Protection Factor). Měl by být součástí každých kvalitních brýlí.


publikováno: 15. 12. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: brýle, nákupy, oči, počítač, prevence, TV, zrak

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+