Čerstvé ovocné i zeleninové nápoje připravíte rychle a pohodlně doma | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Čerstvé ovocné i zeleninové nápoje připravíte rychle a pohodlně doma

7. 2. 2014

Kolik porcí ovoce a zeleniny sníte denně? Podle odborníků na výživu by jich mělo být ideálně pět. Nejvíce důležitých vitaminů mají čerstvé potravin bez jakýchkoli tepelných úprav. Jednou z oblíbených chutných variant jsou čerstvé ovocné, zeleninové či míchané šťávy, na kterých si můžete pochutnat hned u snídaně. Stačí mít po ruce jablko, pomeranč, mrkev nebo třeba červenou řepu a s pomocí domácího odšťavňovače si připravíte osvěžující a zdravými látkami „nadupaný“ nápoj.

Lenka Mastešová, Euronics, Zlín

Lenka Mastešová, Euronics, Zlín

Kde nakoupit?

V síti EURONICS můžete vybírat z přístrojů od 550 do téměř 8 000 Kč. Většina domácích odšťavňovačů funguje na principu odstředění. Ovoce nebo zelenina se nejprve nastrouhají, rozprostřou na jemné sítko a odstředivou silou se šťáva uvolňuje přes sítko a odpad je odváděn do sběrné nádoby. Dobře zpracovávají tvrdou zeleninu jako je mrkev. Pokud chcete odšťavňovat i měkké plody jako např. maliny nebo jahody, vybírejte takový přístroj, který má dvě rychlosti a je určen jak na zpracování tvrdých, tak i měkkých plodů. Tuto funkci dobře zvládají dražší modely, které nabízejí i vysokou výtěžnost, tedy to, kolik šťávy dokáže přístroj vyprodukovat ze stejného množství surovin,“ radí Lenka Mastešová, produktová specialistka Euronics, Zlín.

Myslete také na údržbu přístroje. Nezapomínejte, že po každém použití jej budete muset vyčistit. Pokud si chcete ušetřit práci, kupte snadno rozložitelný, jehož části lze mýt v myčce.

Co se dá odšťavňovat?

Záleží na typu odšťavňovače, ale v podstatě můžete odšťavňovat všechny druhy ovoce, zeleniny, dokonce i bylinky. Fantazii se meze nekladou. Můžete připravovat jednodruhové i vícedruhové šťávy, které okořeníte např. šťávou z čerstvé bazalky nebo máty. Dbejte na řádné umytí a očištění zpracovávaných potravin. Omývejte je před přípravou vlažnou vodou, u druhů, u kterých je potřeba, odstraňte slupku. V žádném případě nepoužívejte nahnilé nebo jinak napadené plody.

Kolik čerstvé šťávy můžete denně vypít

Šťávy s dužinou nebo kousky ovoce mají výhodu v tom, že obsahují více zdraví prospěšné vlákniny a mají díky ní i nižší glykemický index. „Při pití čerstvých sťáv se proces trávení zkracuje na minimum, jen na několik minut,“ podotýká prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc., z Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě. „Tělo tak rychle dostane potřebné množství vitálních látek.“ A kolik šťávy doporučuje odbornice denně vypít? „Tolik, kolik můžeme vypít bez přinucení. Nejméně půl litru denně přináší postřehnutelné výsledky.“ Doporučuje však začít se dvěma deci šťávy a postupně zvyšovat dávku, než si žaludek na tento druh osvěžení zvykne.

Odšťavňovač Hyundai Extra tichý odšťavovač s bezpečným systémem uzavírání, odnímatelným zásobníkem na dřeň o objemu 2 l, oddělovačem pěny a velkým plnícím otvorem vhodným i pro celá jablka. Cena v síti EURONICS: 1 599 Kč

www.euronics.cz


publikováno: 7. 2. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: elektro, nákupy, nápoje, ovoce, svačina, zelenina

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+