Chcete mít zelenější domácnost? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Chcete mít zelenější domácnost?

24. 9. 2015

Nemusíte se odstěhovat na statek, abyste mohli žít v souladu s přírodou. Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak celkem snadno a bez velkých nákladů uplatnit ekologický životní styl ve vašem novém domě. Uvidíte, že vytvořit domov, za který vám bude příroda vděčná, není nic složitého.

  1. Vyměňte běžné žárovky za LED technologii

Klasické žárovky by se klidně mohly jmenovat topné koule – žárovka hřeje, a to nemálo. Z celkového objemu spotřebované energie přemění asi 92 procent na teplo, jen 8 procent je využito na svícení. LED žárovka naopak téměř žádné teplo nevyzařuje. Zde je asi úspora zcela jasná.

  1. Pěstujte stromy strategicky

Budete překvapeni, kolik peněz ušetříte za klimatizaci, pokud si vysadíte stromy na ty správné strany svého domu. Zastínění stěn, které vyvtvoří stromy okolo jižní a západní strany domu, způsobí značné ochlazení stavby a tím menší potřebu zapínat klimatizaci.

  1. Myčka šetří vodu

Kdykoliv je to možné, myjte nádobí v myčce, mějte dostatek kusů, abyste nemuseli nic oplachovat v ruce. Již dávno bylo jasně spočítáno, že myčka spotřebuje až o polovinu méně vody a energie, než ruční mytí. Pokud máte novější myčku, měla by zvládnout i silně znečištěné nádobí bez předchozího oplachování. Určitě si to otestujte, jde o další úsporu vody.

  1. Kávová sedlina jako hnojivo

Využijte lógr jako hnojivo na své pokojové i venkovní rostliny. Díky němu se obejdete zcela bez umělých hnojiv u rostlin, které mají rády kyselejší půdu, jako jsou azalky nebo rododendrony.

  1. Vegetariánské pondělky

Může se to zdát bez většího efektu, ale ve skutečnosti zařazení jednoho bezmasého jídla týdně do jídelníčku čtyřčlenné rodiny má na přírodu stejný pozitivní dopad, jako kdyby jezdila habridním autem. Jde o omezení drastické uhlíkové stopy, kterou za sebou zanechává živočišná výroba.

  1. Darujte oblečení, ochráníte ovzduší

Jak souvisí oblečení s ovzduším, říkáte si? Překvapivě velmi jasně. Každý kus oblečení, který místo na smetiště putuje do „druhé ruky“, znamená o jeden kus méně ve výrobě dalších oděvů. Tím je ovzduší ušetřeno dalších uhlíkových emisí.

  1. Pořiďte si pořádný vysavač

Pokud luxujete starým vysavačem, u kterého dobře víte, že jeho sací schopnost je špatná, trávíte vysávání mnohem víc času, než je nutné, ve snaze udělat to pořádně. Jakmile však víte, že vysavač pracuje kvalitně, brzy si zvyknete, že nemusíte jeho hubicí přejíždět po podlaze zbytečně dlouho. Úspora energie je jasná, nehledě na to, že dobré vysavače disponují kvalitními filtry, které pomáhají k čistšímu ovzduší vašeho bytu.

  1. Venkovní žaluzie ušetří teplo

Zejména exteriérové žaluzie sníží únik tepla v zimním období. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky Isotra je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov(dle konkrétního objektu).


publikováno: 24. 9. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: dům, ekologické, šetříme peníze

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+