Co rozhodně nedělat s kontaktními čočkami a proč? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Co rozhodně nedělat s kontaktními čočkami a proč?

27. 7. 2018

Kontaktní čočky jsou velmi oblíbené především v letních měsících, protože lidem s oční vadou přináší spoustu výhod a pohodlí. Aby tomu tak zůstalo i v létě, je potřeba dodržovat základní pravidla, která se pojí právě se sezónou cestování, koupání, sportování a opalování.

Pohodlné léto

Na která „NE“ byste v souvislosti s čočkami v létě neměli zapomínat, radí Daniel Szarvas, kontaktolog největšího e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz. Díky jeho tipům si budete moct užít pohodové léto bez akutních návštěv očního lékaře.

Nenoste čočky během dlouhého letu

V letadle je nepřetržitě zapnutá klimatizace a suchý vzduch vysušuje pokožku, oči i čočky. Myslete na to a cestujte raději s brýlemi a s dostatečnou zásobou tekutin a očních kapek.

Při cestování letadlem si nezapomeňte do příručního zavazadla sbalit roztok na čočky ve speciální (menší) cestovatelské velikosti do 100 ml. Větší balení si kvůli bezpečnostním omezením na palubu vzít nemůžete. Naštěstí s tím výrobci roztoků počítají, a tak má každá značka roztoků i své „cestovní“ 60ml balení.

S čočkami neusínejte!

Že se s kontaktními čočkami nesmí spát, je poměrně známý fakt, který se ale během delších přesunů například vlakem opravdu špatně dodržuje. Občas člověk prostě usne, aniž by to plánoval. Zvažte proto vyndání čoček ještě před cestou. Nevystavujte oči přímému sluníčku. Kontaktní čočky vás před nebezpečným zářením neochrání. Ani čočky s UV filtrem totiž nezakrývají celé oko a oční okolí, proto je ideální ochranou kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí.

Nepodceňujte hygienu čoček

Buďte při manipulaci s čočkami ještě opatrnější a při čištění důkladnější. Ve vyšších teplotách se bakterie a nejrůznější choroboplodné zárodky šíří rychleji, proto je vhodné častější oplachování čoček roztokem. Zároveň při manipulaci s čočkami udržujte čisté ruce. Pokud na cestách nemáte zrovna k dispozici teplou vodu a mýdlo, použijte antibakteriální gel, který ničí 99,9% bakterií a virů bez použití vody.

Neskladujte roztok na přímém slunci. Ze stejného důvodu jako u bodu výše. Většina roztoků je určena k použití do 30 °C a přímé slunce může snížit účinnost roztoku. Pokud už se do roztoku nějaká bakterie dostala, v teple se může šířit rychleji.

Neplavejte ve vícedenních čočkách

Plavání v chlorované vodě v bazénu a v moři je, co se týče bakterií, v podstatě bez problému. Horší už je to v rybnících a jezerech, kde se snadno množí mikroorganismy, které můžou způsobit nejrůznější nepříjemnosti. Obecné doporučení pro nositele kontaktních čoček zní: plavat ano, ale v jednodenních čočkách, které po plavání vyhodíte. Pokud je vám nepříjemné plavat s čočkou v oku, pořiďte si plavecké brýle. Není potřeba se zbytečně bát a výrazně se omezovat, stačí dbát na prevenci a i během dovolených o své oči pečovat… Jako o oko v hlavě.

www.vasecocky.cz


publikováno: 27. 7. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: oči, zrak

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+