Děti chtějí sedět vysoko a nejradši mají modrou barvu | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Děti chtějí sedět vysoko a nejradši mají modrou barvu

12. 6. 2013

Vkus rodičů se od vkusu dětí může zásadně lišit. Nic překvapivého, ale kolik dospělých se svých dětí opravdu zeptá, jak by mělo vypadat třeba jejich ideální sezení nebo barva pokoje? Margaréta Janecová, creative hunter z Bonami.cz a absolventka oboru designu interiéru, to udělala. Pro svoji dizertační práci vyzpovídala 143 dětí mezi 5 a 9 lety, aby zjistila, jak se jim nejlépe sedí a které barvy patří mezi jejich oblíbené.

Děti nechtějí sedět na zemi

"78 % dětí chce sedět stejně vysoko jako dospělý, to znamená na stoličce ve výšce 45 cm a u stolu ve výšce 76 cm. Jen 22 % dětí bylo spokojených se standardním nižším dětským sezením. Většina chce zkrátka sedět na úrovni dospělých,” říká Margaréta Janecová z Bonami.cz. Druhým, možná trochu překvapivým zjištěním bylo, že děti preferují sezení na židli před sezením na zemi. Jen 23 % přijde zem lepší. A pokud tedy židle, jak by měla podle dětí vypadat? “Největší úspěch mají u dětí židle s nastavitelnou výškou a nejlépe ještě, když jsou otočné,” popisuje ideální dětské sezení Margaréta Janecová. “Pro tuto variantu hlasovala bezmála polovina dětí.” Téměř třetina děti si vybrala jako nej sezení sedací vak, sedmina pak ergonomickou židli a jen desetina polstrovanou kostku.

Důležité barvy

Je ovšem potřeba říct, že velkou roli v dětských preferencích hrají barvy. Ty děti řeší daleko více než samotný design, takže i méně oblíbené řešení může vyhrát, pokud je v jedné z oblíbených dětských barev. Potvrzuje to i fakt, že 91 %, tedy drtivá většina dětí chce barevnou desku stolu.

Nejvíce oblíbenou dětskou barvou je modrá. Tu si vybralo 25 % dětí, o něco více chlapců než děvčat, stala se tak nejoblíbenější klučičí barvou. 20 % dětí hlasovalo pro zelenou, opět více chlapců. Za ní se umístila fialová, pro kterou hlasovaly výhradně holčičky. Ta se tak stala mezi dívkami celkovým vítězem a s přehledem překonala i očekávanou růžovou. Naopak vůbec děti nemají rády černou, šedivou a hnědou, zavrhly i růžovou – o to se postaraly hlavně hlasy chlapců. “Naplnil se můj předpoklad, že děti nechtějí tmavé barvy. Pokud chcete dětem udělat radost, při výběru vybavení se jim vyhněte a zvolte veselé barvy ze základního spektra. Klukům udělá radost modrá, holčičkám fialová, a pokud chcete mít jistotu, dítěte se zeptejte. Skvělé jsou v interiéru snadno obměnitelné barevné prvky, například polštáře nebo tapety, protože děti jsou ve svých preferencích poměrně nestálé,” komentuje výsledky Margaréta Janecová.

Ideální nábytek podle dětí

● s modrými nebo zelenými prvky (kluci)

● s fialovými prvky (děvčata)

● rozhodně ne černý, hnědý nebo šedivý (kromě toho, že se dětem tyto barvy nelíbí, jsou pro ně tyto barvy špatně rozlišitelné, pokud nosí brýle – mohou tak snadněji přijít k úrazu)

● v dospělé výšce (zde je ovšem třeba upozornit, že zdravotní hledisko by mělo mít přednost před přáním dítěte – normy vznikly na základě dlouholetých zkušeností lékařů a dalších odborníků)

● židle ideálně s nastavitelnou výškou a otočná nebo barevný sedací vak

● barevná deska stolu (podle výzkumu děti lépe motivuje k práci)

www.bonami.cz


publikováno: 12. 6. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, dítě, nábytek, pokoj

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+