Jak na jarní gruntování a práce na zahradě, abyste si neublížili? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak na jarní gruntování a práce na zahradě, abyste si neublížili?

23. 5. 2014

Už jste začali zkrášlovat zahradu a chystáte se pořádně vygruntovat byt? Svěží jarní vzduch, pučící stromy a rozkvétající květiny nás inspirují k obnově a změnám. Čím to je, že nás toto roční období láká k úklidu i renovaci a na co si při tom dát pozor? Proč právě na jaře toužíme protřídit šatník, přestavět nábytek či vyklidit garáž?

Jarní vzorec

Tělo i mysl se s množstvím světla po zimě probouzí a touží po obrodě a obnově. Máme touhu věci ve svém životě změnit a dát do pořádku. Většina z nás se proto vrhne na jarní gruntování bytu či domu a zvelebování zahrádky. Ale pozor, i když mysl je plná nadšení, tělo bývá po zimě unavené a oslabené náporem prodělaných chřipek a dalších zimních nemocí. Nemá cenu se jarnímu nadšení zcela bránit, řada výzkumů potvrdila, že střídání ročních období má vliv na naše nálady i chování. Více než polovina obyvatel žijících v severních zeměpisných šířkách prožívá na jaře shodný vzorec: lepší nálada, pozitivní přístup a pocit neklidu. Mužské tělo produkuje na jaře vyšší počet spermií, je jednodušší shodit váhu. Sexuální energie, entusiasmus i odvaha stoupají.

Gruntováním k akutní bolesti

Zejména u fyzických aktivit je ale tím více potřeba nepřepínat své síly a doplňovat energii. Při všech aktivitách hrozí na jaře rychlé vyčerpání, které může mít za následek nepříjemnou bolest hlavy. Při nadměrném vyčerpání může snáze dojít k poranění svalů a kloubů, mohou se také spustit negativní příznaky spojené s jarní únavou, jako jsou alergie, migrény, nespavost či deprese. Pokud se vrhnete na rázné gruntování nebo na úpravu své zahrádky, hrozí vám také rychlejší namožení svalů a akutní bolesti zad z nesprávných pohybů, zejména prudkých nebo pořád se opakujících – rytí záhonů, nošení těžkých břemen apod. I když akutní bolest má pozitivní význam (tělo nám naznačuje, že jsme něco přehnali), je třeba ji léčit.

Než se tedy vrhnete na úpravu své zahrádky či do generálního úklidu, osvojte si naše tipy a předejděte bolestem zad a šíje při jarním zahradničení. Nezapomeňte si také doplnit domácí lékárničku, abyste uprostřed práce nebyli zaskočeni, když vaše zimou oslabené tělo přestane spolupracovat.

Když vás bolí celý člověk

V první řadě musíme vzniklou bolest utlumit a následně po jejím ústupu zmírnit intenzitu činnosti, která k bolesti vedla. Při bolestivém pohmoždění pohybového aparátu je výhodné použít lokálně aplikované léčivé přípravky, které jsou šetrnější. Použít můžete krém obsahující léčivou látku ibuprofen (například Ibalgin krém). V případě zánětu šlach a svalových úponů se také využije protizánětlivý účinek ibuprofenu. „V řadě případů silnějších bolestivých stavů však samotná lokální aplikace nemusí být dostačující,“ potvrzuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař. A jak všichni dobře víme, při akutní bolesti je každá minuta úlevy k nezaplacení. Jak na to? Praktický lékař radí: „Obecně kombinovat nesteroidní antirevmatikum s různou účinnou látkou není doporučováno ani v případě současného lokálního, tedy kožního a perorálního podání. V takovém případě lze kombinovat lokální a perorální podání (Ibalgin krém + Ibalgin tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení,“ popisuje MUDr. Lazák a dodává: „Lépe je použít léčiva s obsahem shodné účinné látky za předpokladu respektování maximální doporučené denní dávky.“

Tipy, jak předejít bolestem zad a šíje při jarním zahradničení

• Než začnete zahradničit, trochu si rozehřejte tělo a rozcvičte se. Ideální je například kroužení pánví nebo kroužení v kolenou vleže na zemi. Tím rozcvičíte kyčle a ulehčíte svým zádům.

• Při rytí si nastavte ostří rýče rovnoběžně s pánví. Využívejte váhu svého těla k zasunutí rýče do země, vyvarujete se tak nadměrnému namáhání svalů. Pokuste se udržet narovnaná záda.

• Používejte uvolněné a klouzavé pohyby – například pro nabírání hlíny na lopatu přesuňte svou váhu na zadní nohu a použijte klouzavý pohyb pánve.

• Pokud chcete předejít namožení šíje a zad, ujistěte se, že se ohýbáte v kyčlích a zapojujete i kolena a pánev, ne jen záda.

• Při pletí vsedě se usaďte stabilně na nějaké sedátko a rozložte svou váhu rovnoměrně. Ujistěte se, že sedíte na obou sedacích hrbolech, rozkročte nohy a zapřete obě paty rovnoběžně k sobě do země. Lokty si opřete o vnitřní stranu stehen. Namísto vytrhávání plevele dlaněmi a pažemi zapojte při vytrhávání celé tělo (zapojení poznáte tak, že se při vytrhnutí nakloní celé tělo mírně dozadu). Nejlépe toho dosáhnete, když zapojíte pánev, resp. jí nakloníte směrem k patám. Při návratu těla zpět do výchozí polohy zapojte kyčle a kolena. Vyvarujte se jakýchkoliv rotačních pohybů mezi pánví a trupem a pohybujte trupem jen jako celkem.

• Při pletí vstoje zapřete lokty o nohy, což vytvoří podpěru, která vám pomůže udržet stabilní pozici při ohýbání k zemi. Držte páteř rovně a ohýbejte se v kyčlích, nikoliv zády. Abyste mohli přenášet váhu jednoduše do jakéhokoliv směru, pomůže vám, ukotvíte‐li paty pořádně do země. Když se natahujete pro plevel, zkuste táhnout trup z kyčlí, abyste udrželi vaši páteř napřímenou.

• Při práci s kolečkem platí dvojnásob, že pracují kolena a kyčle, nikoliv záda! Využíváte tak pákový pohyb a chráníte zádové svalstvo před natažením. Při zvedání plného kolečka si pomozte zhoupnutím z kyčlí a kolen, rozhodně k tomu nepoužívejte páteř. Při vyklápění si nakročte jednou nohou dopředu, přeneste na ni svou váhu a udržujte páteř v přímce od hlavy až ke kostrči. Napřímená páteř vám pomůže chránit záda před zraněním.

• Jedno z nejvíce opomíjených, ale zároveň nejdůležitějších pravidel při práci s kolečkem zní – za žádnou cenu nepřeplňujte kolečko! Při manipulaci s příliš naloženým kolečkem dochází k přetěžování kyčelních kloubů a může dojít i ke ztrátě rovnováhy a následnému úrazu.

• Na opravdu rychlou úlevu od bolesti můžete použít Ibalgin Rapid, který má nástup účinku již po 15 minutách od podání.


publikováno: 23. 5. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: bolest, domácí práce, lékárna, muž, svaly, úraz, záda, zahrada, zánět

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+