Jak se zbavit doma roztočů a plísní? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak se zbavit doma roztočů a plísní?

27. 10. 2010

Jejich přítomnost může vyvolat celou řadu onemocnění – alergie, bolesti hlavy, záněty dutin, astma, onemocnění respiračního systému, kožní onemocnění atd. Proto těžko najdeme důvod, proč s nimi žít pod jednou střechou. Zbavit se ale těchto nežádoucích nájemníků není vůbec jednoduché.

Stále více alergiků

Výskyt alergií v české populaci se pohybuje okolo 25 %, u mladých lidí do 15 let je procento dokonce vyšší, hodnota se v posledním roce vyšplhala až na 35 %. Podle vědeckých statistik trpí alergiemi způsobenými roztoči více jak 10 % lidí. To je již velmi vysoké procento. Horší ovšem je, že toto procento v posledních letech neustále roste.

Čím je alergie způsobena?

Roztoči jsou malí členovci pouhým okem neviditelní. Lze je pozorovat pouze pod mikroskopem. Jejich potravou je prach, který mohou tvořit i naše lupy a částečky kůže. Člověk vyprodukuje denně přibližně 1 g tohoto prachu, který znamená potravu pro 10 000 roztočů. Délka života roztoče se pohybuje mezi 2 – 4 měsíci a může mít až 1 000 potomků. Za svůj život vyprodukují 200× více exkrementu než sami váží. Alergie vyvolávají právě jejich výkaly. Vysoká relativní vlhkost vzduchu je nebezpečím nejen pro růst plísní, ale představuje i vhodné podmínky pro rozmnožování roztočů. Roztoči totiž nemají svůj respirační systém a jsou zcela odkázáni na příjem vody z okolního prostředí. V 1 g vlhkého prachu v domácnosti může žít až 5000 roztočů – jejich fekálie a produkty rozkladu jejich mrtvých těl působí jako významné alergeny.

Jak omezit výskyt roztočů a plísní?

Optimální vzdušná vlhkost je limitujícím faktorem pro existenci plísní a roztočů. Udržet ji ovšem bývá v současné době problém, protože jsme výrazně změnili své zvyky:

  • více se sprchujeme než koupeme (sprchováním se zvyšuje relativní vzdušná vlhkost)
  • prádlo se častěji suší v bytech
  • více používáme neporézní materiály (laminátové podlahy, rámy oken, nábytek a bytové doplňky z umělých hmot aj.) – v interiérech nám tedy chybí „dočasné pohlcovače vlhkosti“
  • zateplujeme domy – v nezateplených domech s netěsnými okny dochází k výměně vzduchu netěsností okenních spár – k tomuto jevu však v zateplených domech nedochází – uživatelé zateplených domů musí v bytech více větrat než byli doposud zvyklí. I když existují okna s různými typy mikroventilací, v praxi většinou nepostačí nechat okna na režim mikroventilace bez dostatečného větrání otevřenými okny
  • spoříme elektrickou energii – nepoužívají se dostatečně výkonné digestoře v kuchyni a účinné odvětrání v koupelnách a to zejména v zimních měsících
  • nedostatečně vytápíme nebo vytápíme jen některé místnosti.

To vše přispívá ke zvýšení vzdušné vlhkosti, ve které si libují plísně i roztoči. Ideální je pro ně vlhkost 60 – 80 %. Proto je vhodné udržovat vlhkost na nižší úrovni a tak zamezit jejich rozvoji. Jak na to? S udržením optimální vzdušné vlhkosti vám pomůže Ceresit STOP VLHKOSTI.

Tablety vás zbaví vlhkosti

Pohlcovač vlhkosti Ceresit STOP VLHKOSTI se obejde bez elektrické energie – tudíž je ekologický, zdravotně nezávadný a úsporný. Po vložení speciální absorpční tablety, která nadměrnou vzdušnou vlhkost pohlcuje a přeměňuje ji na solný roztok (roztok se shromažďuje v zásobníku přístroje), zabráníte roztočům a plísním, aby ničili vaše zdraví. Pro rozlehlé prostory nebo v místnostech, kde je extrémně vysoká vzdušná vlhkost, jako je například koupelna nebo sklep, je ideální Ceresit STOP VLHKOSTI Duo Pack. Přístroj je větší a obsahuje dvě tablety, které pojmou 2× více vlhkosti. Naopak v menších uzavřených prostorech, jako jsou botníky, skříně nebo kufry aut, spolehlivě pomohou absorpční sáčky Ceresit STOP VLHKOSTI. Pokud už ale plíseň vznikla a vy se jí potřebujete zbavit, sáhněte po přípravku Ceresit STOP PLÍSNI. Spolehlivě plíseň odstraní a pomůže váš byt udržet čistý a zdravotně nezávadný. Praktické balení s rozprašovačem usnadňuje aplikaci i na hůře přístupných místech.

Více na www.stop-vlhkosti.cz


publikováno: 27. 10. 2010, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, nákupy, pokoj

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+