Jak správně vybrat boty (nejen) pro školáka | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak správně vybrat boty (nejen) pro školáka

2. 9. 2014

Nesprávný typ nebo velikost boty může dětem trvale poškodit jejich nožičky a způsobit další zdravotní problémy. To, že vaše dítě nosí špatné boty, mnohdy nemusíte hned postřehnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti, a tak klidně i v malých botách vydrží chodit notně dlouho. O to horší jsou však pak dopady na zdravotní stav. Noha malého dítěte roste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí o 8 až 12 mm. „Kosti malého dítěte jsou chrupavčité, tedy měkké, a špatná obuv tak vede ke vzniku deformací,“ varuje Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí.

Špičaté boty nejsou pro děti

Velikostně špatně vybraná obuv není jen ta, která je dítěti malá na délku, ale také na šířku. Vhodné nejsou ovšem ani příliš široké či dokonce špičaté boty. „V těch dětská nožička klouže dopředu a naráží tak na stěnu. Špička by proto měla být kulatá a dostatečně prostorná pro prsty. Vyvarujete se tím u dítěte deformací, jakou může být vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty a podobně,“ upozorňuje Kateřina Princová a přidává ještě jednu raritu: „Například finská značka Reima, která je průkopníkem outdoorového oblékání a obouvání dětí, má na stélce uvnitř boty vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správně. Pokud je vidět mračící se obličej, je bota moc malá a je třeba koupit větší velikost.“

Minimálně centimetr na délku k dobru

Dětská bota by měla mít na délku před prsty v botě volný prostor 10 – 15 milimetrů. Dítě nechte boty rozhodně vyzkoušet, nedejte však až tolik na jeho tvrzení, že mu „sedí“. Stoprocentně není ani tolik oblíbená metoda tlaku na botu v oblasti palce – děti často reflexivně skrčí prsty a palec nenahmatáte ve správné pozici. „Lepší je použít speciální vysouvací metr, jímž změříte chodidlo i vnitřek konkrétní boty. Kvalitní obchody s dětskou obuví ho mají volně k dispozici stejně jako my na našich prodejnách Ski a Bike Centrum Radotín a Skibi,“ dodává Kateřina Princová. Poslední variantou pak je vyndat z boty stélku, položit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněných 10 až15 mm místa. Ale pozor, velikost boty vždy dítěti měříme ve stoje! Dítě nechte ještě projít a sledujte, zda mu příliš velké boty nekloužou z pat.

Dětské klouby nejsou připraveny na jakoukoliv větší zátěž, proto i dětská obuv musí být lehká. Vždyť vaše dítě podle průzkumů udělá za den průměrně až 20 000 kroků!

Šněrovat či suchý zip?

Je pravda, že šněrovací obuv nohu lépe drží, je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. Zejména menším dětem ale raději vybírejte boty kotníčkové, nožička musí být co nejvíce, ale pohodlně, obepnuta. „Pravda ovšem často je, že dítě se nemusí v těchto botičkách cítit právě pohodlně, když je v nich celé odpoledne třeba na pískovišti. Obecně tedy platí, že u uzavřených bot je dobrý pevný opatek a boty pro nejmenší by měly být alespoň trochu vyvýšené – nemusí se jedna to klasický kotníček,“ doplňuje Kateřina Princová.

Přírodní useň zabrání plísním

V Česku odborníci dlouho zastávali názor, že nejlepší materiál pro svršek dětské boty je přírodní useň. Nyní se však jejich pohled trochu mění. „Protože na toto téma máme hodně dotazů od rodičů, ptali jsme se na to vývojářů z finské značky Reima. Jejich boty pro nejmenší totiž většinou nejsou celé přírodní, ale často kombinují přírodní a umělé materiály. Ty přírodní mnohdy nemají nejvhodnější vlastnosti pro určité místo na botě, jiné jsou více prodyšné, někdy je zase někde třeba zvýšit oděruodolnost. Proto materiály kombinují, aby byl výsledek co nejideálnější pro vývin dětské nohy i praktičnosti využití botiček,“ upozorňuje Kateřina Princová.

Velmi oblíbené jsou v posledních letech také boty s membránou – jak vlastně funguje? Nepropustí žádnou vlhkost dovnitř, ale „dýchá“ ven. Obuv nepromokne a přitom odvádí pot. Děti zůstanou v suchu a nepotí se jim nohy. Boty s membránou tak můžete pohodlně nosit jak za sluníčka, tak i v deštivém počasí mezi loužemi!

Nárazy při chůzi tlumte

Dětské nohy jsou více náchylnější na otřesy, které způsobuje kontakt s tvrdým podkladem. Dostatečné tlumení je proto jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Zajistí ho podešve ze styroporu, pryže, termoplastického elastomeru či polyurethanu a kvalitní stélky.

Žirafa a evropské certifikace jsou zárukou

Rozhodně se vyhněte nákupu neznačkové dětské obuvi neznámého původu na tržištích! Zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti je u českých výrobců značka „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“, již symbolizuj visačka s obrázkem žirafy na botě. Podobná přísná kritéria musí splňovat před uvedením na trh v EU také obuv vyráběná v zahraničí. „Světové globální značky musí splňovat všechny přísné testy, které požadují jednotlivé trhy. Například finská Reima má své vlastní vývojové a testovací centrum. Splňuje tak požadavky pro Evropskou unii, ale i ty pro USA či Asii,“ upřesňuje Kateřina Princová s tím, že neméně důležití jsou dobře vyškolení prodejci, kteří by rodičům při výběru dětských bot měli aktivně pomáhat.


publikováno: 2. 9. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: boty, dítě, mládež, nákupy, nohy, prevence, školák

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+