Jak to vidíme s naším bydlením? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak to vidíme s naším bydlením?

13. 2. 2014

Jen 4 % Čechů si o svém bydlení myslí, že za moc nestojí. Kdybychom měli volných 5 tisíc korun, koupilo by si nejvíc z nás dekorace nebo malý nábytek. Přebytečných 50 tisíc Kč bychom nejraději utratili za novou sedačku. V průzkumu mezi 1678 respondenty to zjistil internetový obchod Bonami.cz. „Překvapivě hodně jsme spokojení s tím, jak bydlíme. Víc než polovině z nás se podle průzkumu jeví současné bydlení jako (skoro) ideální, 45 % z nás sice sní o něčem jiném, ale ani tak si zásadně nestěžuje,“ komentuje výsledky Václav Štrupl z Bonami.cz.

Důvod nespokojenosti?

Pokud měli respondenti uvést důvod nespokojenosti, jednalo se nejčastěji o nedostatečné či zastaralé vybavení. Dalším nedostatkem je fakt, že byt nebo dům, ve kterém žijeme, není v našem vlastnictví. Ve třetině případů bychom uvítali větší prostor, v 15 % případů pak jiné místo k životu.

Vybavení do bytu

Do lepšího bydlení neváháme investovat desítky tisíc korun ročně. Nejčastěji jsme v roce 2013 utratili částku mezi 5 a 20 tisíci korunami. Čvrtina z nás utratila méně než 5 tisíc korun, na druhou stranu celá pětina respondentů uvedla útratu mezi 20 a 50 tisíci korunami. Do útraty se nepočítaly spotřebiče.

Mezi místy k nákupy vybavení do bytu (opět kromě spotřebičů) vedou obchodní domy specializované na nábytek (75 %). Internet získal téměř polovinu zákazníků, více než menší kamenné obchody. Největší opatrnost vůči online nákupu panuje při koupi většího nábytku.

Dětský pokoj moc neřešíme

Průzkum také zjišťoval, jak bychom nejspíše investovali volné prostředky na bydlení. Za „přebytečných“ 5 tisíc korun by si pětina z nás koupila dekorace a doplňky, druhá pětina by investovala do menšího nábytku. Na dalších místech se umístilo osvětlení a vybavení kuchyně. Na chvostu se 3 procenty zůstaly tapety či vybavení koupelny a dětského pokoje. Kdybychom měli volných 50 tisíc korun, nejspíš bychom je utratili za novou sedačku (čtvrtina odpovědí), pětina z nás by je investovala do kuchyně. Na konci opět zůstal dětský pokoj a také osvětlení.


publikováno: 13. 2. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, nábytek, nákupy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+