Jak vybrat tu nejkvalitnější a nejúspornější pračku? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak vybrat tu nejkvalitnější a nejúspornější pračku?

25. 9. 2015

Pokud se chystáte koupit si novou pračku, tak příliš neotálejte. Síť elektroprodejen EURONICS totiž nabízí do 29. 9. 2015 výhodnou akci. Při zakoupení pračky nad 7 000 Kč získáte 3 balení pracího gelu Woolite á 4,5 l jako dárek. Při běžné spotřebě by mělo toto množství bohatě vystačit na praní po dobu jednoho roku. Máme pro vás několik cenných rad, jak si pro sebe vyberete tu nejvhodnější.

Jak vybrat tu nejvhodnější?

Vodítkem pro vás může být cena. Aby vám pračka sloužila dlouho a bez potíží, je důležité vybírat opravdu pečlivě. Většina lidí neklade na pračku přehnaně vysoké nároky. Chtějí spotřebič, který bude dobře prát, nebude mít příliš velkou spotřebu a nějakou dobu vydrží. Jenže vzápětí si začnete pokládat další otázky. Je lepší pořídit pračku s předním nebo horním plněním, jakou spotřebu by pračka měla mít, kolik otáček, jak velkou kapacitu. Mohu si vybrat i levnější model, nebo je spolehnutí pouze na dražší spotřebiče? Pro radu ještě nemusíte volat odborníka. Připravili jsme pro vás srozumitelný přehled, s jehož pomocí si uděláte obrázek o tom, jak byste měli při výběru pračky postupovat. A také vám prozradíme, kde můžete získat jako bonus rok praní zdarma.

Přední nebo horní plnění?

Pokud jde o kvalitu praní, tak mezi pračkou s předním a horním plněním nenajdeme žádné rozdíly. Rozhodování je čistě na vás. Závisí jen na prostoru, který jste schopni pračce vyhradit. Pokud musíte řešit prostor, což je časné u panelákových bytů, vhodnějším řešením je pračka s horním plněním. Je výrazně užší než pračky plněné zepředu. Pokud máte naopak menší hloubku prostoru určeného pro pračku, ideální variantou je model s předním plněním z tzv. kategorie Slim. Jejich hloubka je v rozmezí 34 až 45 cm. Pokud máte např. malou koupelnu, ale velkou kuchyň, tak se vám vyplatí zabudování vestavného spotřebiče do kuchyňské linky. Nejpopulárnější a nejprodávanější jsou stále pračky s předním plněním. „Zákazníci mají obecně větší zájem o pračky s předním plněním. Mají lepší stabilitu a některé z nich i větší prostor pro plnění. V poslední době je také velmi populární pořídit si rovnou set pračky a sušičky, kdy je sušička umístěna na pračce, což také výrazně šetří prostor,“ říká Daniel Dobeš, produktový specialista Euronics.

Kolik prádla by se do pračky mělo vejít?

Jakmile se rozhodnete, jaký druh plnění zvolíte, můžete přejít k otázce objemu bubnu. Důležitým kritériem při rozhodování je, jak často a jaké množství prádla perete. Pokud máte velkou rodinu s dětmi, budete pravděpodobně prát častěji, než člověk, který žije v domácnosti sám. Vybírat dnes můžete z několika velikostí. Nejvyhledávanější jsou modely s kapacitou 6–8 kilogramů prádla, které s přehledem uspokojí i čtyřčlennou rodinu. Při výběru je třeba vždy pečlivě zvážit, zda zvládnete kapacitu pračky naplnit. Pokud by byla jen poloprázdná a např. neměla funkci poloviční náplně, nebylo by praní energeticky ani spotřebně úsporné.

Jakými funkcemi by měla být pračka vybavena?

Pračky dostupné na trhu nabízejí i velké množství doplňkových funkcí a programů. Mezi vyhledávané funkce patří systém známý jako Fuzzy Logic nebo 6. smysl, který si podle množství prádla v bubnu sám zvolí, kolik je potřeba vody pro praní, pracích prostředků, energie a také jak dlouho se musí prádlo prát. Potrpíte si na opravdové „vychytávky“? V tom případě může být vaše nová pračka vybavena programy pro praní dětského prádla, prádla pro alergiky nebo programy pro odstranění nejčastějších skvrn, aniž by bylo potřeba přidávat speciální čisticí prostředky. Aktivní sportovci využijí program, který dokáže impregnovat sportovní oblečení. Lépe vybavené modely se již můžou pochlubit praním v páře.

Můžeme prát úsporněji

Spotřeba elektrické energie, účinnost praní, odstřeďování a spotřeba vody, to jsou údaje, pomocí nichž snadno zjistíme, do jaké míry bude naše nová pračka úsporná. Nejúspornější jsou spotřebiče, mající na energetických štítcích označení třídy A+++. Na trhu dnes v podstatě nenajdete model, který by měl nižší energetickou třídu, než B. Každá pračka musí být označena energetickým štítkem, z něhož snadno poznáte spotřebu i třídu účinnosti u samotného praní, odstřeďování. Dle slov odborníků by se měla hodnota spotřeby energie u pračky pohybovat maximálně kolem hodnoty 1KWh za jeden prací cyklus a spotřeba vody by měla na jedno praní odpovídat zhruba pětačtyřiceti litrům. Odstřeďování se udává v počtu otáček za minutu. Čím více jich pračka má, tím lépe je konstrukčně vyřešena. Tedy čím vyšší otáčky, tím sušší prádlo z pračky po vyprání vyjmete. Pro kvalitní odstřeďování by hodnota měla být alespoň 1000 otáček za minutu. Pozor si však dávejte i na hlučnost, která by mohla být velmi obtěžující. Vždy je uváděna v decibelech (dB). Hlučnost je uváděna pro cyklus praní a zvlášť pro odstřeďování, které bývá hlučnější. V nabídce výrobců můžete najít i některé modely praček, které mají tiché invertorové motory se zárukou 10 let.

www.euronics.cz


publikováno: 25. 9. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, koupelna, praní, šetříme peníze

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+