Jste připraveni na zimu? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jste připraveni na zimu?

11. 10. 2017

Pokud zrovna nežijete na Bahamách, mrazivá zima se vám a vašemu domu nevyhne. Tropické teploty zmizely v nedohlednu a rtuť na teploměru klesá každý den níž a níž. Listy se po zemi válejí ve stále větším množství a nebude trvat dlouho a zakryje je sníh. Na Vánoce už se těší snad každý a v supermarketech pomalu a jistě zaplňují regály čokoládovými figurkami Mikulášů a čertů. Nezapomněli jste ale mezi vymýšlením dárků na přípravu vašeho domu?

Nezbývá už moc času a budeme se brodit po kolena ve sněhu a horkým čajem rozehřívat zkřehlé prsty. Je tedy nejvyšší čas se postarat o nezbytné přípravy svého domu na zimu.

Interiér provoněný skořicí

Teplo, teplo a zase teplo. Přesně to nám v zimě chybí. Proto nezapomeňte uschovat tenké letní peřiny a vytáhnout ty zimní. A pokud je ještě nemáte, pořiďte si teplou deku, do které si zachumláte studené nohy. Trika s krátkým rukávem vyměňte za svetry a jestli se nechcete úplně zbavit sukní, nezapomeňte si včas nakoupit teplé punčochy. Jakmile totiž udeří první mrazíky, všechny ženy si rázem vzpomenou, že punčoch nemají dostatek a jejich zásoby v obchodech se rychle ztenčí.

Zkuste také na poslední chvíli využít doznívající letní slevy a pořídit si nápoje, které v zimě jako když najdete. Horké jablko, chai latte nebo čokoláda. Všechny tyhle dobroty vás nejenom zahřejí, ale zároveň krásně provoní celý byt.

Nezapomeňte také zkontrolovat okna. Právě jimi vám z domu utíká velké množství tepla, pokud nejsou dostatečně utěsněná. Pokud si nemůžete dovolit rekonstrukci nebo například předokenní rolety, sáhněte po silikonovém těsnění nebo frézovaných drážkách. Můžete také využít staré podkolenky a vyplnit je látkou nebo molitanem. Špalíčky následně umístíte okolo oken a uvidíte, že průvan bude mnohem méně nepříjemný.

V neposlední řadě také zkontrolujte topení. Pokud si nejste jistí, jak to provést, nebojte se oslovit odborníka. Vždy je to lepší varianta než být v zimě několik dní bez tepla. Zavzdušněné radiátory, děravý kotel nebo neprotažený komín vás uprostřed zimy dovedou pěkně potrápit.

Exteriér ve znamení zakrývání

Méně či více zkušený zahradník ví, že mnohé rostliny potřebují na zimu zakrýt chvojím. Ať už jsou to růže nebo náchylné keře, nezapomeňte na ně, jinak vám je mráz spálí a v létě nebudete mít co dát do vázy. A jestli bydlíte v místech, kde je zima opravdu krutá, můžete omotat i kmínky mladých stromků. Nejenom, že je tím ochráníte před zvěří, ale pomůžete stromu lépe odolávat poryvům větru a mrazivých teplot. Nezapomeňte také zkontrolovat, jak je na tom vaše garáž. Garážovými vraty uniká velké množství tepla a zároveň dovnitř proudí nežádoucí studený vzduch. V tomto případě ale nebude stačit těsnění z podkolenek, jako v případě oken. Zvažte případně výměnu nebo alespoň renovaci.


publikováno: 11. 10. 2017, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, byt, dům, oprava

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+