Kšiltovky nosíme už více než 150 let | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kšiltovky nosíme už více než 150 let

27. 8. 2019

Letošní léto na teple nešetřilo, slunce se nás místy snaží usmažit, a kromě opalovacího krému a dostatečného přísunu tekutin je nezbytností také pokrývka hlavy, která vás nejen ochrání před úpalem, ale může být skvělým módním doplňkem. Prostor mají různé klobouky či šátky, ale největší klasikou jsou pořád kšiltovky. Už více než 150 let.

Slamák pro gentlemany

Móda kšiltovek je od svého začátku úzce spojena s baseballem. Zajímavostí je, že okolo poloviny 19. století první baseballové týmy nosily jako pokrývku hlavy slamáky, které nesloužily ani tak jako ochrana proti slunci, ale spíše jako znamení pravých gentlemanů.

Součástí baseballu

V roce 1858 se poprvé představil předchůdce moderní baseballové čepice. Jednalo se o součást uniformy týmu Brooklyn Excelsiors. Další týmy je velmi rychle následovaly, a tak se postupně baseballky objevily na hlavách hráčů týmů z Bostonu, Philadelphie nebo Chicaga. Kšiltovky se tak po krůčcích nenásilně staly součástí baseballu. Oficiálním mezníkem se pak stal rok 1954, kdy do vzhledu uniforem týmů začala zasahovat baseballová asociace, která uzavřela kontrakt s firmou New Era Company. „Šlo o rodinnou firmu z Buffala a od této chvíle se starala o kšiltovky pro všechny týmy v Major League Baseball. Ikonická silueta kšiltovky 59FIFTY se stala oficiální herní kšiltovkou a je jí dodnes,“ popisuje Robert Glos ze Snapbacks.cz.

Mimo hřiště se však baseballky začaly objevovat až v 70. letech

Pomohl tomu zejména rozvoj televize a to, že se na jejich obrazovkách čím dál více objevoval sport. Populární byl také seriál Magnum P. I., kde se objevoval Tom Salleck v čepici týmu Detroit Tigers. Zprvu bylo nošení baseballek mimo hřiště považováno za podivínské, časem se však z toho stal hit.

Mezi veřejností ohromně stoupl zájem o autentické baseballové čepice a New Era je roku 1979 začala prodávat i fanouškům. Dlouhou dobu byly pouze v týmových barvách, zlom nastal až v roce 1996. Tehdy měl na finále World Series, tedy nejvýznamnější americké baseballové soutěže, vystoupit režisér Spike Lee a ke své červené bundě New York Yankees potřeboval sladit čepici. Bylo to poprvé, co se značka New Era dohodla s asociací Major League Baseball na výjimce a udělali jinou kšiltovku, než v týmových barvách. Do té doby nevídané. „Od té doby nastal masivní boom baseballových kšiltovek a celkově se změnilo všeobecné smýšlení o sportovně licencovaných produktech. Baseballky se staly nedělitelnou součástí popkultury, hudby a módy,“ vysvětluje Robert Glos ze Snapbacks.cz.

Již o několik let dříve však bylo možné sehnat baseballku bez loga sportovního týmu. Dělo se tak zásluhou Shauna Stussyho, který na konci 80. let začal prodávat baseballky se svou značkou Stussy. Oblibu si získaly hlavně mezi mladými a odstartovaly nový módní směr, kterému říkáme streetwear, neboli pouliční móda, a popularitě se těší dodnes. Co se týče kšiltovek, jsou spolu s teniskami v podstatě základem streetwearu. Setkat se v současnosti můžeme se třemi základními typy kšiltovek. První z nich je tzv. snapback, čepice s rovným kšiltem, v podstatě jde o baseballku. Druhá je pak klasická kšiltovka se zahnutým kšiltem, která je asi nejrozšířenější.

Kšiltovky zvané truckerky

„Hitem poslední doby jsou kšiltovky zvané truckerky, které mají v zadní části síťku. Truckerkám (z angl. trucker – řidič náklaďáku) se přezdívá truckerky od dob, kdy je značky jako John Deere rozdávaly farmářům a řidičům. Byly levné, na rozdíl od baseballek nebyly z vlny a s výšivkou, ale s plastovou síťkou a potiskem na čele což je předurčilo k rychlému rozšíření. Protože se streetwear inspiruje pracovními oděvy a televizní influenceři 90. let jako Ashton Kutcher nebo Britney Spears tomu pomohli, vidíme dnes velký trend truckerek.“ zakončuje Robert Glos ze Snapbacks.cz.


publikováno: 27. 8. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: oblečení

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+