Máte opravdu v kuchyni čisto? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Máte opravdu v kuchyni čisto?

5. 4. 2012

V kuchyni se vaří, peče… a neustále něco špiní. Navíc je také místem, kde se rádi scházejí všichni členové domácnosti a celkem nezáleží na tom, jak je místnost velká. Často tu však přebývají i bakterie, které si pochutnávají na jídle i různých nečistotách, i když o nich nevíte. Právě v kuchyni je náročné udržet potřebnou čistotu, ale s našimi radami se vám to podaří.

Sporák

  • elektrické sporáky s kovovými plotnami se nejlépe čistí houbičkou s přípravky pro kuchyňskou hygienu. Je-li plotna ještě trochu teplá, jde špína snáz dolů.

Keramická plotna

  • zde opatrně, mohou se snadno poškrábat. Skvrny nikdy neodstraňujte drátěnkou ani nožem. Pokud možno je čistěte měkkou stranou houbičky na nádobí, dokud je plotna ještě teplá. Jestliže potřebujete účinnější metodu, odstraňte skvrny škrabkou se žiletkou, která je často příslušenstvím sporáku. Nakonec desku vyleštěte suchou utěrkou.

Dřez

  • nerezové dřezy čistěte prostředkem na mytí nádobí a utěrkou z mikrovlákna nebo kuchyňskou houbičkou (např. s 3D povrchem od Viledy – Soft power nebo Glitzi Power na hrubší povrchy). Čištění dřezu je trochu náročnější. Pokud nestačí tekutý prostředek na mytí nádobí, použijte písek.

Trouba

  • troubu čistěte utěrkou z mikrovlákna. Pokud je silně znečištěná, nastříkejte na stěny přípravek určený na čištění trouby, případně roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1. Poté troubu na deset minut zapněte na 100°C a jakmile vychladne, důkladně ji vytřete.

Digestoř

  • mnohé filtry digestoře lze umývat v myčce na nádobí. Pokud ne, namočte je do vody s přídavkem malého množství prostředku na mytí nádobí a octa.

Obklady

  • použijte houbičku na nádobí namočenou ve vlažné vodě s prostředkem na mytí kuchyně. Používejte měkkou stranu houbičky. Abrazivní strana by mohla obklady poškrábat a na poškrábaných obkladech se lépe drží nečistoty a mastnota.

Chladnička a mraznička

  • pokud nemáte mrazničku s automatickým odmrazováním, musíte ji odmrazovat sami. Vnitřní prostor chladničky čistěte několikrát za rok. Vyjměte veškeré potraviny a vytřete vhodným čisticím přípravkem nebo roztokem z vody a octa. Otřete také všechny věci, než je vrátíte zpět do lednice. Chcete-li zabránit vzniku plísni, potřete gumové těsnění dveří trochou octa.

Mikrovlnná trouba

  • dejte do trouby misku s vodou a ohřívejte ji, dokud se nezačne vařit. Asi minutu nechte vodu vypařovat, a pak vnitřní prostor trouby jednoduše vytřete. Pokud je trouba uvnitř silně znečištěná, přidejte do vody dvě čajové lžičky octa.

Jak se zbavit otravných octomilek?

Do sklenice nalijte např. ocet nebo víno a přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí a sklenici postavte na strategické místo. Prostředek na mytí nádobí odstraní povrchové napětí tekutiny a mušky se utopí.

Tip: Vyzkoušet můžete třeba unikátní houbičku Soft Power 3D, která je jedinečná díky své 3D struktuře. Nepoškrábe povrch nádobí, odstraní i tu nejodolnější špínu a všechny zbytky jídla z povrchu odstraní mnohem snadněji, takže není zapotřebí takové síly jako při použití klasické houbičky. Na hrubší povrchy je určena houbička Glitzi Power.

www.viledacz.cz


publikováno: 5. 4. 2012, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, drogerie, hygiena, imunita, nábytek, nákupy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+