Nechte svůj trávník nadechnout | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nechte svůj trávník nadechnout

28. 3. 2019

Pokud chcete mít kvalitní a stále zelený trávník, pak nestačí jen jeho pravidelné sečení, ale vyžaduje také další péči. V sezóně je samozřejmostí důkladná zálivka v době sucha, pravidelné hnojení a zbavování se plevelů. Před zahájením samotné sezóny je však důležitá také správná vertikutace (neboli provzdušnění), která by měla proběhnout ideálně na přelomu března a dubna.

Trávník provzdušněte dvakrát do roka

„V průběhu vegetační sezóny se na půdě pod trávníkem usazují části odumřelých rostlin a plevelů, zbytky po sečení a mechy, které vytvářejí nepropustnou vrstvu. Tato plsť brání pronikání vzduchu, živin a vlhkosti do půdy a také způsobí, že trávník zakoření jen v této mělké vrstvě. Kořeny se rozrůstají mělce, pouze do šířky, při suchém období snadno vyschnou, a to způsobuje trávníku problémy. Žloutne, hyne a snadněji jej napadají choroby či plísně. Pokud tedy chcete mít na zahradě kvalitní trávník, nezbývá nic jiného než se této plsti pravidelně zbavovat. Všeobecně je doporučováno trávník provzdušnit 2× do roka. Do půdy pak může lépe pronikat vzduch i vlhkost a prořezání trávníku podpoří jeho odnožování, a tím i omlazení. Nebojte se toho, že těsně po vertikutaci bude váš trávník vypadat na první pohled zuboženě. Velice rychle se vzpamatuje a zhoustne,“ doporučuje Petr Tichý ze společnosti Hecht.

Správné načasování

Hlavní termín vertikutace je na jaře, ideálně na konci března nebo začátkem dubna, podruhé bychom trávník měli provzdušnit na přelomu srpna a září. Termín však volíme s ohledem na počasí, aby trávník nebyl podmáčený, nebo příliš vyschlý. Pokud vlastníte vertikutátor, ve kterém lze použít drátkový válec, můžete váš trávník pročesat i mimo doporučené časy. Zbavíte jej tak průběžně nečistot, mechu a uschlých zbytků a bude prospívat o poznání lépe.

Pozor na suchou nebo podmáčenou půdu

Vertikutaci provádíme nejlépe, když je půda vlhká. Pokud by byla příliš vysušená, nedocházelo by k dobrému prořezávání, a navíc by se zbytečně tupily nože vertikutátoru. Výsledek práce by pak nestál za moc. Stejně tak ale nesmí být trávník podmáčený, protože by mohlo docházet k jeho vytrhávání. „Vertikutátor by měl být nastaven tak, aby nože prořezávaly maximálně 2–3 mm vrchní vrstvy půdy. Hluboký prořez trávníku nesvědčí a dochází také k rychlému opotřebení nožů a nadměrné zátěži motoru stroje,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory Hecht.

Práce s vertikutátorem

Vertikutátorem (neboli provzdušňovačem) pečlivě prořežeme celou plochu trávníku. Většina strojů je vybavena košem, do kterého je sbírán vyřezaný a vyčesaný odpad. Koše však bývají zpravidla menší a načechraným odpadem se rychle plní. Pokud tedy vertikutátor umožní provádět práci bezpečně bez koše, můžete následně odpad sebrat pomocí zahradní sekačky. Její nože jej jemně podrtí a koš se bude plnit několikanásobně pomaleji. Vyčesané zbytky můžete také vyhrabat hráběmi.

Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit, doporučuje se provést i dosev a pískování. Nezapomeňte jej také důkladně zavlažit.

www.hecht.cz


publikováno: 28. 3. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: dům, zahrada

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+