Pořiďte si novou autolékárničku! | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Pořiďte si novou autolékárničku!

18. 6. 2014

Už se nemůžete dočkat cesty na dovolenou? Ještě než vyrazíte, nezapomeňte si zkontrolovat autolékárničku. Letos většině autolékárniček v Česku vyprší předepsaná čtyřletá lhůta, po jejímž uplynutí je nutná výměna za novou. Vyplatí se to nejen z hlediska zdraví, protože třeba prošlý obvazový materiál ztrácí na kvalitě, ale hrozí i pokuta až do výše dvou tisíc korun. Jak vybrat kvalitní výrobek, který pak v kritickém okamžiku dobře pomůže k záchraně života? Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje pro vás lékárničky otestovala.

Měnili jste autolékárničku v roce 2010?

Obsah autolékárniček určuje vyhláška č.341/2002 Sb, která na konci roku 2009 prošla novelizací. To v následujícím roce vyvolalo jednorázovou zvýšenou vlnu zájmu o lékárničky s novým složením a právě těm letos hromadně končí lhůta použitelnosti. „Na základě svých statistik a analýz trhu předpokládáme, že se letošní exspirace týká 3,9 milionu autolékárniček v Česku. Během roku 2010 přitom řidiči v důsledku změny vyhlášky obměnili okolo 4,8 milionu autolékárniček,“ říká Luděk Ogoun ze společnosti HARTMANN – RICO, která vyrábí zdravotnické prostředky a patří mezi přední hráče na trhu autolékárniček.

Co prozradil test autolékárniček?

Pracovníci Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje testovali celkem jedenáct běžně dostupných autolékárniček. Využili k tomu vlastní metodiky, pomocí které testují zdravotnický materiál určený pro použití v terénu. U autolékárniček tak posuzovali kritéria jako například rychlost a snadnost otevření obalu, způsob poskládání výbavy uvnitř autolékárničky, přehlednost obsahu a především pak použitelnost a kvalitu jednotlivých komponent autolékárničky.

Některé lékárničky pohořely na nepřehledném poskládání položek v obalu a vnitřním členění, jiné měly nekvalitní náplasti v cívce, které nelepily a špatně se trhaly. Kamenem úrazu bylo také skladování zaškrcovadla. V některých případech bylo skládané, což podle záchranářů znesnadňuje manipulaci a v určitých případech může vést ke ztrátě pružnosti. Správně by mělo být smotané.

„Ve spoustě lékárniček byly také rukavice, které nešly navléct na ruce. Až na jedinou výjimku šlo o rukavice latexové, v jednom případě byly o něco kvalitnější vinylové. Za ideální řešení rukavic pro autolékárničky považujeme nitrilové bezprašné rukavice, a to alespoň ve třech párech různých velikostí,“ uvádí ředitel olomouckých záchranářů MUDr. Ivo Mareš, MBA.

Naopak většina lékárniček obstála v praktičnosti obalu, který se rychle otvírá i zavírá, v kvalitě náplastí s polštářkem nebo v použitelnosti a kvalitě nůžek a isotermické fólie.

Jaká autolékárnička vyšla v testu olomouckých záchranářů nejlépe?

Nejvyšší hodnocení získala Autolékárnička od společnosti HARTMANN-RICO. Vynikala především v přehlednosti zabalených položek v autolékárničce, v lepivosti a dobré trhatelnosti náplasti v cívce bez použití nůžek nebo ve snadnosti rozbalení a použití škrtící obinadlo. Kvalita v tomto případě ale není přímo úměrná ceně. Pořizovací náklady na autolékárničku HARTMANN – RICO přesahují cenový průměr testovaného souboru o čtyři koruny – doporučená cena je 225 Kč.

Pět rad pro správný výběr autolékárničky

• Obal autolékárničky se musí dát rychle a bezproblémově otevřít i zavřít.

• Jednotlivé položky autolékárničky jsou zabalené do igelitu, přehledně poskládané a dobře označené.

• Autolékárnička obsahuje přehledný graficky zpracovaný manuál první pomoci.

• Preferujte výrobky s jasně vyznačenou lhůtou exspirace. U kvalitnějších autolékárniček to bývá až 48 měsíců.

• Zárukou kvality je samozřejmě i samotný výrobce autolékárničky. Ujistěte se, že je ověřeným producentem.


publikováno: 18. 6. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: auto, lékárna, první pomoc

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+