Pozor, parazitům domácích mazlíčků se líbí i na vaší pohovce | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Pozor, parazitům domácích mazlíčků se líbí i na vaší pohovce

14. 5. 2015

Vyrážíte na louku a do lesa? Snad největší radost z toho má váš pes. Kočka na vás samozřejmě nečeká a užívá si jarní přírodu po svém. Jen na vás je, jestli jim radost nepokazí parazité, kteří se usadí v jejich srsti, nebo dokonce ti, kteří si budou hovět v jejich útrobách. Chraňte je a tím se vyhnete nákaze i vy. Pravidelná prevence se vyplatí pro zdraví celé rodiny.

Seznamte se

Klíště, blecha, komár, všenka i bodavá moucha. Malí, ale neméně nebezpeční vnější paraziti, kteří ohrožují zdraví našich psů a koček, ale i zdraví lidí. Klíšťata rozhodně se svou aktivitou nečekají na dobu prázdnin, na své oběti naopak číhají, jakmile jsou teploty nad nulou, a tak jejich nevítanou nadílku mohou majitelé zvířat objevit třeba v listopadu, v únoru ale nyní už každým dnem. Nebezpečí napadení klíštětem už dávno není vlivem globálního oteplování pouze záležitostí krásného léta. Samička klíštěte klade 600 až několik tisíc vajíček. Klíště obecné tvoří 90 % populace klíšťat v ČR, ale můžeme se setkat i s klíštětem ježčím a lužním či pijákem lužním apod. Klíště se po těle může pohybovat i několik hodin, než najde vhodné místo k uchycení. Dospělá klíšťata (vyvíjí se 1 až 3 roky)čekají na svou oběť maximálně do výšky 60 cm. Nenechte klíšťatům svého psa nebo kočku na pospas. Jedinou účinnou zbraní je preventivní ochrana. Zamezí-li majitel přisátí klíštěte, zamezí tak přenosu některého z nebezpečných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida.

Blecha ráda přeskočí

O teplo kožíšku domácího mazlíčka, ale třeba i naši pohovku se pokoušejí také blechy, a to celoročně. Ať je venku zima nebo krásně, u vás doma jim je vždy fajn, méně potom ovšem vám. Bleší rodina, kterou může majitel začít nacházet na zvířeti, navíc představuje pouze 5 % blech, které našly své útočiště u něj doma. Další 95 % blech je téměř neviditelných. Nacházejí se totiž ve vývojových stadiích a čekají, až přijde jejich čas. Blecha si může na zvířeti libovat až 140 dní a každý den naklade až 50 nových vajíček. Mimo jiné je mezihostitelem tasemnice, která je zástupcem parazitů vnitřních, kteří představují velké riziko pro zdraví zvířat i lidí. Jedno přátelské olíznutí od psího kamaráda a blecha, která mu ulpěla na tlamě, může rázem putovat i do těla lidského.

  • Nejvhodnějším řešením je prevence a prevencí je v tomto případě pravidelné odčervování, např. alespoň jednou za 3 měsíce pomocí odčervovacích tablet řady Drontal. Aby ochrana byla dokonalá, majitelé musí ochránit svá zvířata i před vnějšími parazity.

Obojek nebo pipeta

Tou nejdůležitější zásadou v ochraně domácích mazlíčků před parazity je pravidelnost. Kočku i psa před klíšťaty a blechami ochrání např. inovativní antiparazitární obojek Foresto. Stačí jej nasadit tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete, a až 8 měsíců bude pozvolna uvolňovat účinné látky, které psa a kočku spolehlivě ochrání před dospělými klíšťaty (odpuzují je a hubí), jejich larvami, nymfami a stejně tak blechami. Repelentní účinek obojku navíc zajistí, že klíšťata budou odpuzena ještě před tím, než se stihnou přisát. Nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění.

Spot-on přípravky (kapka za krk)

Pipety Advantix jsou určené psům a zajistí jim ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a bodavými mouchami, léčí také napadnutí všenkami. Přidanou hodnotou Advantixu je zmíněný repelentní účinek, který klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodavým mouchám nedovolí, aby pronikli pod kůži zvířete. Podmínkou účinnosti proti klíšťatům a blechám je pravidelná aplikace každé 4 týdny, jedině tak bude ochrana plnohodnotná.

Sprej Bolfo poslouží k okamžitému hubení parazitů, můžete jej použít taktéž na okolí zvířete, což je vhodné zejména v případě likvidace blech v bytě. Veškeré uvedené pomocníky v boji s parazity je možné zakoupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami.

Vyžeňte vnitřní parazity z těla

Nejčastěji se zdraví psů a koček snaží ohrozit tasemnice, škrkavky, měchovci a tenkohlavci. Už v děloze feny se štěně může nakazit škrkavkami, následně mohou být do jejich těla i do těla koťat přenášeny mateřským mlékem. Jedinou účinnou zbraní je pravidelné odčervování štěňat i psů, koťat i koček. Odčervením zvíře parazitů účinně zbavíme, už následující den se však mohou opět pokoušet dostat do jeho těla. Z toho důvodu je pravidelnost odčervování tak nezbytná. Kdekoli v okolí se totiž mohou nacházet infekční vajíčka parazitů, která jsou obsažena v trusu infikovaného zvířete. Např. déšť je potom může snadno roznášet po okolí. Stačí tak, aby pes s dobrotou upuštěnou na zem snědl i infekční vajíčka. Troška hlíny, která spadla v předsíni z našich bot, může představovat zdroj infikovaných vajíček třeba pro naši kočku. V ohrožení jsou tedy všechna zvířata v jakoukoli dobu.

www.zdravymaz­licek.cz a www.casnaodcer­veni.cz


publikováno: 14. 5. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, klíště, kočka, lékárna, paraziti, pes, prevence, zvíře

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+