Třídíte správně odpad? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Třídíte správně odpad?

4. 5. 2017

Světového den životního prostředí se slaví již 45 let vždy 5. června. Než ho budete moci za měsíc oslavit můžete přírodě pomáhat ještě o něco více než dosud a začít pečlivěji třídit odpad. Máme pro vás několik užitečných rad. Nemusíte se bát, není to žádná věda. Stačí si jen osvojit pár jednoduchých pravidel a naše Zem bude mít každý den o něco hezčí.

Není papír jako papír

Asi každý ví, že modrá barva sběrné nádoby znamená „papír“. Důležitější je však vědět, co do takového kontejneru patří a co ne. Vhodit se můžete noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, krabice, kartony či papírové obaly. Nemusíte však ztrácet čas s odstraňováním sponek, kterými je papír sešitý. Po jeho sesbírání proběhne ještě magnetické třídění, při kterém jsou drobné kovové části odstraněny. Zpracovávatelé si také poradí s fóliovými okénky na obálce, do kontejneru ji proto můžete hodit celou. Naopak do modré nádoby nevhazujte celé svazky knih, mastný a znečištěný papír anebo dokonce použité plenky či hygienické potřeby.

Zmenšete objem!

Pokud se vám nechce odstraňovat z plastové lahve vršek a etiketu, tak dobrou zprávou je, že to dělat nemusíte. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno, a to bez ohledu na to, jestli je etiketa plastová nebo papírová. Důraz raději klaďte na stlačení lahve. V případě, že to neuděláte, lahev zabere příliš mnoho místa a nakonec nezaplatíte za odvoz odpadu, ale vzduchu. Naplňte proto plastový pytel do plna stlačenými „petkami“, a až potom ho vyhoďte. Pokud sáhnete po sáčcích na tříděný odpad Fino, nestane se vám, že by se lahve rozsypaly. Pytle jsou barevně odlišené dle typu odpadu a jsou vyrobené z recyklovatelného materiálu. Navíc je snadno zavážete, i když jsou úplně plné, a můžete je tak bezstarostně odnést do popelnice.

Pozor na PVC

Polyvinylchlorid- zkráceně PVC, ze kterého jsou vyrobené například novodurové trubky a linoleum, do kontejneru na tříděný odpad vůbec nepatří! Obsahuje totiž chlór a jeho zahřátím tak mohou vzniknout nebezpečné zplodiny. Jestliže ho hodíte do nádoby na plasty, naší planetě tím rozhodně nepomůžete.

Co umývat?

Je sice pravda, že při zpracování plastového odpadu se z materiálu odstraní drobné nečistoty, ale pokud je plast příliš znečištěný, je lepší ho opláchnout vodou. U velmi mastných obalů použijte teplou vodu a saponát. Naopak, lahvičky od kosmetických přípravků vymývat nemusíte, dočištěné budou při dalším zpracování odpadu.

Opatrně s TetraPak obaly

Nápojový karton, neboli TetraPak, je složený z několika vrstev. Určit správnou sběrnou nádobu nemusí být proto vůbec jednoduché. V některých případech se sice TetraPak může vhazovat spolu s plastovým odpadem, přesný způsob třídění ale závisí na obci a na konkrétní sběrné společnosti. Nejlépe uděláte, když si budete všímat recyklační značky na obalu výrobku a popisů na kontejnerech. Šipky na obalu znamenají, že je možné ho recyklovat. Číselné označení nebo písemná zkratka nás zase informují o materiálu, ze kterého je obal vyroben. Podle nich lehce poznáte, do kterého kontejneru máte obal spíše hodit. Opět platí zásada, že kartony by měly být stlačené, prázdné a pokud možno i čisté.


publikováno: 4. 5. 2017, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, domácí práce, dům, příroda, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+