Umělé osvětlení narušuje přirozený biorytmus organismu. | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Umělé osvětlení narušuje přirozený biorytmus organismu.

16. 9. 2019

Nesoustředěnost a nepozornost u dětí mohou být vyvolány nejen psychickou poruchou, ale také nevhodným výběrem osvětlení a vlivem tzv. modrého světla, které vyzařuje televize a moderní elektronika, především pak notebooky, tablety či chytré telefony. Podle nedávných údajů Českého statistického úřadu tráví jen na internetu 15 % dětí 5 a více hodin denně, 2–3 hodiny denně pak 39 % dětí. Taková dávka záření může mít negativní vliv nejen na psychiku, ale může způsobovat také poruchy spánku a celkově podlamovat zdraví.

Poruchy spánku a pozornosti

Děti podle ČSÚ naspí denně nejčastěji 6–8 hodin (50,8 %), zásadní vliv na kvalitu jejich spánku může mít jak osvětlení v dětském pokoji, tak čas strávený u chytrých zařízení před spaním. „Světlo z umělého osvětlení typu zářivek a LED světel, a to včetně displejů různých zařízení, obsahuje ve svém světelném spektru hodně tzv. modrého světla, které má na lidský organismus několik zásadních účinků. Obecně působí na organismus aktivačně, což je přes den v pořádku – je běžnou součástí i denního světla a k večeru ho přirozeně ubývá.

Vystavení modrému světlu večer a před spaním snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který řídí denní rytmus bdění a spánku. Důsledkem jsou problémy s usínáním, zkrácení doby a zhoršení kvality spánku a z toho plynoucí nedostatečný odpočinek a regenerace. Může to mít negativní vliv na psychickou pohodu, schopnost soustředění a výkonnost ve škole. Děti jsou na tyto podněty citlivější než dospělí. Dlouhodobá nadměrná expozice modrému světlu může vést k poškození sítnice s následným zhoršením zraku. Zde je pravděpodobně na vině vyšší energetická účinnost modrého světla podobně jako u UV záření, které vám může spálit kůži. Umělé světlo je tedy dobrý sluha, ale špatný pán,“ říká pediatr MUDr. Petr Kadleček z online poradny uLékaře.cz.

Umělé osvětlení ve školách a školkách

Umělému osvětlení nejsou děti vystaveny pouze doma, ale také ve škole. Okna často nestačí pro světelné nároky nutné pro výuku, čtení či psaní. Ve třídách se proto hojně využívá umělého osvětlení, zejména pokud je venku zamračeno, aby si děti nekazily oči. „Žárovky jsou jistě nejsnadnějším a nejlevnějším řešením, jak přivést do tříd světlo. Umělé světlo se však nikdy nevyrovná tomu dennímu, které má pozitivní vliv právě i na dětský zrak. Z umělého světla se oči nejen rychleji unaví, ale ovlivňuje i dětskou pozornost. Problémy s nedostatkem denního osvětlení proto i ve školách či školkách doporučujeme řešit pomocí světlovodů, které přinášejí do místnosti dostatek denního světla a není nutné svítit umělým osvětlením ani pokud je venku zataženo,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Denní světlo je důležité

Denní světlo je zcela nenahraditelné. Umělé světlo je totiž jednotvárné, bez přirozené dynamiky a blahodárných účinků na lidský metabolismus. Dostatek denního světla tak působí pozitivně nejen na dětskou psychiku, ale i na psychiku dospělých. Lépe pak snášíme každodenní povinnosti, jsme méně podráždění, máme více energie a lépe se nám soustředí. Denní světlo má pozitivní vliv také na naše kosti, metabolismus i imunitu.


publikováno: 16. 9. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, dítě, oči

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+