Umíte větrat v zimě? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Umíte větrat v zimě?

20. 1. 2017

Výměnou starých oken za těsnější plastová, případně zateplením domu, dochází k nedostatečné výměně vzduchu v objektu a často se objevují plísně. A bují tím více, čím méně se větrá. Ve starších domech byly místnosti přirozeně větrány spárami mezi okenními křídly a rámem. Teď jsou tepelné ztráty malé, ale dům nedýchá. Když se vzduch nevyměňuje, stává se nezdravým prostředím pro žití. Často se na to zapomíná v dětských pokojích a pracovnách. „Zvýšené množství oxidu uhličitého může navozovat ospalost a únavu. Když se obsah zvyšuje, lidé mohou mít bolesti hlavy, špatně spát a může to gradovat až nevolností. Vyšší koncentrace mohou způsobit i potíže s dýcháním,“ varuje Kateřina Knihová ze společnosti KORADO.

Neotvírat mikroventilaci

Mnozí z nás si myslí, že nechají-li dlouhodobě otevřenou mikroventilaci, dělají dobře. Opak je pravdou. V zimě bychom ji neměli používat vůbec, protože se určitá místa na stěnách ochlazují, může na nich kondenzovat vlhkost, a to vede k plísním. Navíc může namrzat těsnění oken.

Bez větrání se neobejde žádný interiér

Výměna vzduchu je potřebná nejen ze zdravotního hlediska, ale napomáhá také udržovat v místnosti  vhodné klima. V tomto ročním období je žádoucí větrat krátce, zato vydatně.

Otevřít okno dokořán ale mnohdy není nejlepší cestou

V průmyslových oblastech to často není možné kvůli smogu, alergiky pak zase trápí agresivní pyly. Otevření oken, i když krátké a intenzivní, také znamená ztrátu drahocenného tepla. Přesto i zde lze účinně a dobře větrat.

„Ideální je spolu se zateplením upravit větrání, nejlépe řízeným způsobem. Efektivní a přitom stavebně jednoduché řešení představuje lokální nástěnná větrací jednotka s rekuperací KORASMART 1400,“ uvádí Knihová a dodává: „výrazně pomáhá snížit tepelné ztráty a pro její provoz není nutné instalovat rozvody vzduchu. Navíc s ní lze řešit větrání jen ve vybraných prostorech.“ Tyto jednotky větrají a zároveň zachytávají teplo, které by otevřeným oknem odcházelo ven. Šetří tedy energie, jejichž ceny stoupají každým rokem. Navíc přivedený vzduch je čistý bez prachů a pylů, eliminuje hluk z okolí a na tuto jednotku můžete získat i dotaci v programu Nová zelená úsporám.

Při rekuperaci vzduchu je znečištěný vzduch z místnosti rekuperační jednotkou odváděn ven. Rekuperační jednotka přitom zachycuje jeho teplo a ve výměníku ho předává čerstvému nasátému vzduchu, který vpouští do místnosti. Interiér se tak zbytečně neochlazuje a využívá se zde již jednou získané teplo. Decentralizovaně, bez rozvodu vzduchu a účinností rekuperace až 73 %.

www.korado.cz.


publikováno: 20. 1. 2017, v rubrice Domácnost
Štítky: alergie, bezpečný, dům, dýchání

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+