Ve vaší domácnosti možná tiše leží zlatý poklad | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Ve vaší domácnosti možná tiše leží zlatý poklad

27. 2. 2014

Recyklujte staré mobilní telefony, vyzývá Asociace provozovatelů mobilních sítí. S nástupem mobilních telefonů se v běžných domácnostech začala nenápadně shromažďovat zásoba zlata. Statistická data působí až neuvěřitelně. Klasickou těžbou zlata se dnes z jedné tuny horniny získá v průměru 1 až 3 gramy zlata. Tuna mobilních telefonů ukrývá stonásobné množství. Výtěžnost bývá kolem 300 gramů zlata. Podle některých odhadů může v českých domácnostech ležet přes osm milionů nepoužívaných mobilů, což představuje zhruba 300 kilogramů zlata a přes dvě a půl tuny stříbra.

U elektronických přístrojů včetně mobilních telefonů zatím recyklace vázne

„Rádi bychom za Asociaci podpořili trend recyklace elektronických zařízení a speciálně mobilních telefonů. Chceme na toto téma během letošního roku více upozorňovat. Je to důležité pro zdravé životní prostředí, a pokud se snažíme šetřit přírodní zdroje, pak z toho elektroniku a mobily nemůžeme vynechat,“ říká prezidentka APMS Michaela Renčínová. Recyklace surovin, která už začala velmi dobře fungovat u běžně tříděných odpadů, se v České republice u nejrůznějších elektronických přístrojů včetně mobilních telefonů rozbíhá zatím vlažně. Podle odhadů se u nás dostane k recyklaci pouhé jedno procento starých, nepoužívaných mobilních telefonů. Jejich zásoba v domácnostech přitom stále roste. Už dávno jsme překonali hranici jednoho mobilu na obyvatele včetně nemluvňat. Jen hodnota zlata a stříbra by se tak podle střízlivých odhadů mohla pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun.

Mobil můžete odevzdat na prodejnách kteréhokoli operátora

„Mobilní telefon obsahuje řadu vzácných kovů, jejichž zásoba není nekonečná a může za určitých okolností tlačit i na cenu nových výrobků,“ dodává prezidentka APMS. Málo se také ví, že česká společnost zabývající se recyklací elektronických zařízení používá patentovanou technologii, která v rámci Evropy nemá konkurenci. Jde o metodu, která neprodukuje žádné další odpady a umožňuje zpětné získání vzácných surovin pro jejich další využití. Mobilní telefon je nejjednodušší odevzdat na prodejnách kteréhokoli operátora.


publikováno: 27. 2. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: elektro, muž, příroda

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+