Vyspěte se dorůžova, aneb pár tipů jak vybrat správnou matraci | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Vyspěte se dorůžova, aneb pár tipů jak vybrat správnou matraci

29. 1. 2015

Spíte nevalně jako princezna na hrášku? Existuje hned několik faktorů, které rozhodnou, jestli se vám bude spát sladce, nebo spíš trochu nakyselo. To, že kvalitní spánek zásadně ovlivní například podložka, na které spočinete, dá selský rozum. Na matraci, která odpovídá vašim potřebám, tak není radno šetřit. Každá ušetřená koruna se vám totiž bolestivě otlačí do zad. Jak tedy postupovat při výběru matrace a co všechno je na českém trhu k dostání?

Řekni mi na čem spíš…

Rozhodně neprohloupíte, když zajdete do specializované prodejny a necháte si poradit od odborníků. Ještě před tím si ale udělejte jasno v tom, jaké typy matrací jsou vůbec k dostání či zda si nepořídit nějakou specialitku. Protože spánek přeje připraveným.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou vyrobeny z profilované pěny. Liší se výškou, typem použitých pěn a konzistencí. Jsou vhodné pro každodenní použití. Konzistence pěny ovlivňuje, jak tvrdá matrace ve výsledku bude a pro koho je tedy určena.

Ty nejměkčí, které se vyznačují svou elasticitou, se dokáží přizpůsobit tvaru těla, zabránit proleženinám a jsou vhodné pro starší osoby a pro ty z vás, kteří trpí bolestmi kloubů.

O stupeň tvrdší matrace dokáží udržet páteř v rovině a jsou vhodné převážně pro ženy a muže, kteří preferují měkčí spaní.

Nejtvrdší pěnové matrace bývají často doplněny o vrstvu kokosového vlákna a jsou vhodné především pro muže, kteří rádi ulehají spíše na tvrdší podložce a také pro ty statnější z vás (váhově nad 130 kg).

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou v nich vertikálně uložené spirály. Tyto spirály jsou příčně pospojovány přídavnými pérky. Tím je zabráněno tomu, aby se jednotlivé spirály uvolňovaly. Mají tvarovou paměť a i zde záleží na stupni tvrdosti.

Matrace středního stupně tvrdosti jsou elastické, nevytváří protitlak a jsou vhodnější pro měkčí spánek.

Tvrdší matrace, v jejichž středu je použita tvarovaná vrstva pojeného polyuretanu vyšší tuhosti nebo kokosová vrstva, která zajišťuje celkové vyztužení, by si měli pořídit tvrdší spáči.

Pružinové matrace jsou také vhodné pro každodenní použití a zároveň odolávají deformacím více, než pěnové matrace.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou v nich bavlněné sáčky, které jsou naplněné malými spirálkami a vložené do pláství ve zpevňovacích sítích. Každá ze spirálek může reagovat na tlak jednotlivě. Mají tvarovou paměť. Dokáží kombinovat několik stupňů tuhosti a díky tomu jsou vhodné pro širokou škálu uživatelů.

Taštičkové matrace – Dřevočal Eva

Latexové matrace

Latexové matrace mají výrazné ortopedické vlastnosti a díky vzduchovým pístům v profilu matrace i tvarovou paměť. Jsou vyrobeny z přírodního kaučuku, který je rozdělen do anatomických zón. Dokáží se přizpůsobit tvaru vaší páteře a individuálním požadavkům vašeho těla. Jsou vhodné pro spáče, kteří trpí bolestmi zad či tuhnutím krční páteře a jsou také balzámem pro zádové svaly.

Latexové matrace – GUMOTEX Kallistó Smart

Kombinované matrace: I ony mají tvarovou paměť a jsou vyrobeny z kombinovaných materiálů. U každého materiálu jsou využity jeho nejlepší vlastnosti. Nabídka je tedy velmi variabilní a záleží jen a jen na vás, jakou kombinaci preferujete.

Kombinované matrace – Dřevočal Bára

Ceny matrací se na základě typu poměrně liší. Určitou představu o cenových mantinelech si můžete udělat na internetu, například na cenových srovnávačích.

Zelený spánek

Pokud chcete šetřit životní prostředí i svůj organismus, můžete vyzkoušet ekologickou matraci z čistě přírodních materiálů, která je vhodná pro osoby s citlivou pokožkou, děti, alergiky a astmatiky. Nabídka v Čechách zatím není tak široká jako jinde ve světě, přesto se i zde najde pár výrobců, kteří vám ekologické snění umožní. Ti by se vám ideálně měli prokázat certifikátem kvality, matrace by pak měly být viditelným a správným způsobem označeny.

Padne jako ulitá

Sháníte matraci pro sebe a svou drahou polovičku? K dostání jsou i takové, které jsou speciálně určeny pro partnerské ulehání. Jedna část je tedy vhodná pro mužské a druhá pro ženské tělo. Rozdíl je ve zvolené líné pěně, která optimalizuje svoji tuhost dle absorbovaného tepla. Třešničkou na dortu je, že vám odpadnou spory o to, kdo bude spát na jaké straně postele.

Spánek po Japonsku

Oblíbeným řešením pro plnohodnotný spánek jsou v současné době také japonské matrace, neboli futony. Ani zde ale nemějte do kapsy hluboko. Ne každý futon je pro vaše záda požehnáním. Pokud ale vyberete správně, měli byste být spokojeni.

Futony, které našly vzor v tradičním japonském nábytku, jsou většinou vyrobeny z přírodních materiálů, takže jsou přátelské k vašemu zdraví. Nestojí tolik, jsou kvalitní a umí se přizpůsobit tvaru vašeho těla. Proto jsou také vhodné k odstranění bolestí zad. Zároveň udržují tělo v suchu, takže se na nich sladce vyspí i alergici. Pokud tedy hledáte alternativu ke klasické matraci, která stylově doplní váš interiér, je pro vás japonský futon jasná volba.

Jak si kdo ustele…

A ještě jedna rada na závěr. Rozhodně nepodceňujte materiál, z něhož je matrace vyrobena. Mohou se z ní uvolňovat nežádoucí látky (například tzv. samozhášecí), které jsou zdraví škodlivé. Zjistěte si, z čeho je vyrobeno jádro, pružiny (zde je nepřítelem galvanické železo), potahy a tak dále. A než se na svou novou matraci uložíte, nechte ji před tím pár dní vyvětrat.


publikováno: 29. 1. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: bolest, nákupy, postel, prevence, spánek, záda

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+