Zůstaň fit! Rychlá pomoc pro aktivní seniory | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Zůstaň fit! Rychlá pomoc pro aktivní seniory

4. 7. 2014

Délka lidského života se prodlužuje, ale adekvátně se nezvyšuje věk, do kterého jsou lidé plně aktivní. Udržování běžných činností přitom vede k výraznému zpomalení stárnutí. U starších lidí, především těch, kteří žijí sami, ovšem s přibývajícími léty roste strach tyto aktivity provozovat. Přestávají chodit na procházky, na nákupy či se starat o vlastní zahrádku. Tím jsou bohužel čím dál pasivnějšími. Prožít stáří aktivně a bez obav by měla pomoci seniorům služba „Zůstaň fit“. Tato chytrá krabička, kterou senior nosí u sebe doma i venku, dokáže na jedno stisknutí červeného tlačítka zavolat do asistenčního centra. S uživatelem se ihned spojí operátor, který může pomoci vyřešit obtížnou situaci, zavolat někomu z rodiny či přivolat záchranku.

Užívat si aktivní stáří

Cílem mobilní asistenční služby Zůstaň fit, která vznikla díky spolupráci výzkumných týmů 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze, je, aby se za pomoci moderních technologií senioři nemuseli vzdávat svých aktivit a omezovat svůj pohyb.

Přístroj sám hlásí, když tuší krizovou situaci

Přístroj také monitoruje pohyb, polohu a další údaje. V případě vzniku krizové situace pak umí automaticky rozpoznat problém a zajistit pomoc i v situaci, kdy uživatel nemá krabičku u sebe nebo ji nedokáže použít. Tato funkce pomáhá například ve chvíli, kdy senior upadne a krabička leží na stole nebo v jiné místnosti. Po nějaké době se asistenční samo centrum ozve – krabička začne nahlas mluvit a senior si může doslova přivolat pomoc. Díky tomu se není třeba obávat rizik a omezovat aktivity v případě nesnází je pomoc vždy na dosah.

Pro rodinu

Společnost CleverTech vyvinula zároveň novou aplikaci Zůstaň fit – Family pro rodinné příslušníky. Díky ní mohou své rodiče či prarodiče pravidelně rodinní příslušníci kontrolovat a řešit s nimi nenadálé situace i bez využití call centra. Alarm a volání se jim jednoduše objeví na displeji a zvukem je upozorní, že se něco děje.


publikováno: 4. 7. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: první pomoc, senior

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+