Jak si oholit vousy? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Jak si oholit vousy?

18. 11. 2013

Holení hraje důležitou roli v životě každého muže. Pro mnoho z nich je to základ každodenní hygieny a s holicím strojkem v ruce tak vstupují do nového dne. Lidský vlas, chloupek či vous, jenž vyčnívá z pokožky, se skládá ze tří částí: kortex (kůra), kutikula (šupinatá vrstva) a medula (dřeň). Vyrůstá z vlasové folikuly. Počet folikul u každého jedince určuje genetika. Po narození se už žádné nové folikuly nevytvářejí. Kořeny na konci folikuly, jež jsou uloženy hluboko uvnitř pokožky, jsou jediné živé části celé struktury. Vlas či vous tedy kromě kořenu nežije. Jakmile buňky, z nichž se vous skládá, dospějí, odumírají a tvrdnou. Jsou pak vytlačovány ven z pokožky.

Každý muž má jedinečné vousy

Každé ráno, když muži přiloží strojky k tvářím, se snaží dosáhnout perfektního oholení, po němž by byly jejich tváře – s vynaložením co nejmenšího úsilí – hladké a nepodrážděné. Na tom, jaký bude konečný výsledek, se podílí spousta faktorů od individuálního typu vousů přes způsob zacházení se strojkem až po typ strojku. Každý muž je jiný: vousy dvou jedinců nikdy nebudou stejné. Liší se také délka vousů, typ pokožky, rysy tváře, ale také rozmístění vousů a směr, v jakém vyrůstají. Vlastnosti vousů se mohou výrazně odlišovat i na jedné jediné tváři. Rozdíly určují také faktory jako etnická skupina, věk nebo roční období.

Fakta o vousech

  • Vous žije asi 4 až 5 let. Poté vypadne a je nahrazen novým.
  • Vous je živý pouze v kořeni.
  • Na světě neexistují dva lidé, jejichž vousy by byly stejné. Vousy se výrazně liší podle věku, typu pokožky a etnického původu.
  • Vousy průměrně povyrostou zhruba o 0,35 milimetru za den.
  • K dokonalému oholení je nutné maximálně 500 pohybů, minimálně však 100.

Holit se na sucho, nebo na mokro?

Je to otázkou osobní preference, a nelze tedy říci, která z variant je lepší. Nejčastější je volba ovlivněna zděděním zvyku z otce na syna. Způsob holení se rovněž liší podle regionů. V některých kulturách je běžnější mokré holení, jinde převládá suché.

V případě mokrého holení prováděného břitem je tvář zvlhčena horkou vodou. Ta na tváři vytvoří film, po němž břit klouže místo toho, aby přejížděl přímo po pokožce. Přímý kontakt břitu s povrchem tváře bývá hlavním zdrojem podráždění, zarudnutí a drobných poranění.

Suchým holením je obvykle myšleno holení elektrickým strojkem. Dává mu přednost většina mužů, protože je považují za pohodlnější. Nepotřebují k němu vodu ani holicí krém. Suché holení může být rovněž rychlejší a bezpečnější než jeho mokrá varianta. Mezi další výhody patří menší riziko poranění nebo podráždění pokožky.

Jak na strojek přitlačit?

Elektrický holicí strojek obsahuje soupravu oscilujících čepelek, jež jsou umístěny pod perforovaným kovovým krytem, který zabraňuje jejich přímému kontaktu s pokožkou. Strojek má většinou několik holicích hlav. Při přiložení strojku k pokožce na jejím povrchu vznikají malé vydutě a pokožka vniká dovnitř otvory v krytu. Tím se lehce vtáhne i vous a rotující břit jej ustřihne na principu podobném nůžkám.

I hlava elektrického strojku však může vyvolat podráždění pokožky. Výsledkem jsou drobné pupínky, kvůli nimž je pokožka náchylnější k zarudnutí a poranění. Podráždění vzniká v důsledku zvýšeného tlaku na strojek. To sice může vést k lepšímu oholení, ale právě intenzivnější kontakt mezi břitem a pokožkou může vést k podráždění a někdy dokonce k drobným rankám. Toto riziko lze omezit snížením tlaku na strojek, což obvykle znamená méně hladké oholení.

Tipy pro hladké a bezpečné holení holicím strojkem

  • Holte se denně. Z průzkumu značky Braun vyplynulo, že denní holení snižuje výskyt nepravidelně rostoucích vousů, jež mohou za většinu poranění.
  • Pečujte o pokožku. Po holení ji zklidněte hydratačními přípravky.
  • Používejte kvalitní strojky. Kvalita je klíčem pro to, abyste se vyhnuli poranění. Všechny strojky značky Braun obsahují ty nejlepší technologie.
  • Udržujte svůj holicí strojek čistý. Vybrané modely strojků značky Braun (Series 7, 5 a 3) mají unikátní čisticí zařízení, které automaticky čistí, nabíjí a promazává přístroj a optimalizuje tak jeho další použití. Značka Braun tento čisticí systém vynalezla. Roztok na bázi alkoholu používaný výhradně značkou Braun při každém čištění odstraňuje 99,999 % všech bakterií a mikroorganismů.
  • Měňte planžetu a břitový blok. Strojky Braun jsou opravdu odolné, ale po osmnácti měsících bude mít váš přístroj za sebou oholení přibližně 6 000 000 vousů. Proto značka Braun doporučuje pro zachování maximálního výkonu po roce a půl vyměnit planžetu a břitový blok.

Dva typy elektrických strojků: planžetový a frézkový

Některé modely mají ostří skládající se z rotujících válců. To jsou frézkové strojky. Jiné tvoří několik kmitajících břitů, to jsou planžetové typy. Každý z nich se nad pokožkou pohybuje jinak. Zatímco u frézkových strojků jde o rotační pohyb, u planžetových je to pohyb nahoru a dolů.


publikováno: 18. 11. 2013, v rubrice Kosmetika
Štítky: elektro, muž, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+