Jste spokojená se svým věkem? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Jste spokojená se svým věkem?

18. 9. 2014

Kosmetická značka Dove chce dodávat ženám sebevědomí a pomáhat jim objevovat svoji krásu. Poté, co se snažila ženy přesvědčit, aby se na sebe víc smály do zrcadla, představuje novou kampaň s názvem How Old Are You? Výsledky průzkumu, který zmapoval, jak moc ovlivní sebevědomí žen jednoduchá otázka Kolik je vám let? ukazují, že ve srovnání se světem řeší Češky svůj přibývající věk o něco méně. Přesto by však necelá pětina nejraději vůbec neslavila narozeniny a 44 % žen by si přálo vypadat mladší.

Odchází s věkem moje krása?

Tak přesně tohle řeší necelá polovina (44 %) žen v České republice, které by si zároveň přály vypadat o něco mladší. Ostych kvůli vyššímu věku před kamarády, kolegy, ale třeba i lidmi, které vidíme poprvé v životě, nás přepadá už okolo pětatřicítky (ve světě už kolem jednatřicítky). Proč to tak ale je? Ženy na celém světě uvedly, že pociťují velký tlak ze strany společnosti. Mládí jako synonymum krásy na nás zkrátka číhá na každém rohu.

Věk je tématem hovorů v okolí

Kromě vlivu společnosti (23 %) uvedly Češky překvapivě také to, že se jejich vyšší věk stává tématem i u jejich nejbližších jako je rodina (17 %) nebo přítel či manžel (17 %). Tím se od zbytku světa, kde jsou tato čísla výrazně nižší, lišíme. Nastává tedy logická otázka, jak si máme připadat krásné, když i od těch, kteří by nás měli naopak o naší kráse ujišťovat, slyšíme opak.

Fyzický zjev velmi úzce souvisí s psychikou

„Pokud nemáme štěstí na podporující rodiče, či dobrý příklad matky, je určitě těžší vybudovat si sebevědomí pramenící z naší krásy bez ohledu na věk,“ říká Karin Řeháková, odbornice na ženskou duši značky Dove a dodává: „Často pomůže čerpat z pozitivních reakcí našeho okolí a dobrých kamarádů. Sebepřijetí a schopnost mít se ráda jsou nelehké úkoly pro mnoho žen. Je ale nutné říci, že fyzický zjev velmi úzce souvisí s naší psychikou. Mladá duše naše vzezření významně omlazuje. Každopádně vrásky od smíchu v naší tváři velmi vypovídají o našem emočním životě a za to se zdravá žena nemá důvod stydět.“

Kolik je vám let?

Tak přesně tahle otázka se stala noční můrou skoro 80 % českých žen, které se na ni zdráhají odpovědět. Dotaz na věk v ženách také často vyvolává negativní pocity (necelá třetina Češek, 64 % žen ve světě). Připadáme si totiž příliš staré (16 %), tlusté (10 %) a neatraktivní (10 %). To není moc veselé zjištění, že? Jsou situace a známe to bohužel všechny, kdy bychom si přály umazat pár let. Většinou pomýšlíme na omládnutí v situaci, když chceme „sbalit“ nového partnera, chceme zapadnout mezi nové kamarády, nebo se ucházíme o práci.

„Jsem 40 let krásná!“

Není však pochyb o tom, že věk je pro ženu důležitým měřítkem krásy a proto se s přibývajícím věkem cítí být frustrovaná a pouze 1 z 10 (7 %) je se svým věkem vyrovnaná a je na něj dokonce pyšná. Už je proto na čase změnit způsob myšlení a na otázku Kolik je Vám let?, se naučit upřímně odpovídat. Např. „Jsem 40 let krásná!“

  • Celkem bylo osloveno v prosinci 2013 na 8 720 respondentů ve věku 18 až 64 let v několika zemích světa. Doplňující průzkum v České republice proběhl v dubnu 2014, dotázáno bylo 507 respondentek.

publikováno: 18. 9. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: krása, průzkum

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+