Špatné odlíčení a čištění způsobí pleti problémy | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Špatné odlíčení a čištění způsobí pleti problémy

19. 5. 2014

Na naši pleť denně působí celá řada škodlivin a toxických látek, což se na ní pochopitelně musí projevit. Někdy ale bohužel ke špatnému stavu pleti přispějeme například tím, že pleť pravidelně a důkladně nečistíme, usneme bez odlíčení nebo volíme na její ošetření nevhodné a zatěžující přípravky. Jak má vypadat její správné čištění?

Ráno i večer

Během noci se tělo regeneruje a stejně tak naše pleť. Vyplavují se z ní nečistoty, které se dostávají na povrch a které je nutné ráno opět odstranit. Asi jste si také všimli, že většina pleťových přípravků doporučuje aplikaci ráno a večer, což souvisí právě s čištěním a regenerací.

Nečistá pleť nemůže vyplavovat škodliviny

Večer je nutné pleť nejen odlíčit, ale i kompletně vyčistit, zbavit ji nečistot a škodlivin, které se na ní během dne usadily. Díky večernímu čištění tak bude moci pleť opět takzvaně dýchat a vyplavovat škodliviny. Pokud bychom totiž pleť na noc správně neošetřily nebo vůbec nečistily či dokonce neodlíčily, zůstala by takzvaně „ucpaná“. Nemohla by tudíž vyplavovat škodliviny, které by po čase začaly způsobovat problémy – od únavy a zhoršení jejího stavu až třeba po akné. Stejně tak je nutná ranní péče, která navazuje na noční samočištění. Pleť se tak totiž zbaví všech vyplavených škodlivin, osvěží se a je opět připravena například na make up.

Neodlíčené pleti chybí kyslík

Tak jako je pro nás samozřejmostí čištění zubů nebo pravidelné mytí rukou, mělo by být samozřejmostí i čištění a odličování. „Asi nehorší, co může žena pro pleť udělat je právě neodlíčení kosmetických přípravků a líčidel. Pleť je tak jednak silně zatěžována, není dostatečně okysličována a hlavně se obtížněji během noci regeneruje. V takovém případě nepostačí ani ranní mytí a čištění. Pleť totiž už do sebe absorbovala škodliviny a ranní mytí smyje jen povrchové nečistoty, případně zbytek líčidel z předešlého dne,“ říká RNDr. Josef Sklaník z ForLife.

Odlíčení a čištění

Pakliže přece jen dbáme na pravidelné odlíčení pleti, nesmíme zapomínat ani na její čištění. Řada žen si totiž myslí, že jen pouhým odlíčením pleť i vyčistí. To v řadě případů neplatí, některé odličovací přípravky nás skutečně jen zbaví zbytků líčidel, ale už o pleť nijak nepečují. Je proto vhodné používat buď odličovač a následně čistící přípravek nebo volit takový přípravek, který v sobě kombinuje obě schopnosti a ideálně pracuje na takzvané duobázi. Jestliže se rozhodneme používat dva přípravky, jeden pro odlíčení a jeden pro čištění, je vhodné, aby oba byly stejné značky. Výrobci totiž v přípravcích používají stejné látky a dochází tak k synergii a skutečnému účinku. Chybou je naopak volba dvou různých přípravků, které požadovaný efekt nemusí nezaručit. Nejpohodlnější a nejrychlejší je samozřejmě použití jednoho přípravku, který nám poskytne obě služby. V první fázi pleť dokáže kvalitně odlíčit, zbavit ji nečistot a odumřelých buněk, a v druhé fázi proniká do pleti, kde se už podílí přímo na čištění (např. 2Derm).

Jak na citlivou pleť

Stále více žen v současnosti bojuje také s citlivou pletí a řeší i otázku, jak jí čistit bez pálení, podráždění nebo zarudnutí. V takovémto případě je nutné volit dermatologicky ověřené přípravky a v ideálním případě je vybírat po konzultaci s kožním lékařem v lékárně nebo přímo u výrobce. Nejdůležitější je složení čisticího (odličovacího) přípravku a použití vhodných surovin, zejména emulgátoru, který nenarušuje přirozený ochranný film kůže a neulpívá v rohové vrstvě epidermálních bu­něk.

„U citlivé pleti není vhodné riskovat její další podráždění nákupem přípravku s neověřeným účinkem a složením. Informace typu „určeno i pro citlivou pleť“ je bohužel jen reklamní slogan, i když legislativa EU jasně definuje, kdy je možné daná tvrzení použít. Je třeba pamatovat i na fakt, že co pomohlo kamarádce nemusí pomoci mě. Ideální proto je zajímat se také o to, zda je přípravek klinicky testován a zda se hodí i pro pleť s narušenou bariérovou funkcí,“ dodává RNDr. Skalník. Právě porušená bariérová funkce kůže stojí za řadou kožních problémů a citlivá pleť je většinou důsledkem narušené kožní bariéry.

  • Pokud tedy přemýšlíte, jak zlepšit kvalitu své pleti, ať už citlivé nebo relativně zdravé, zkuste v první řadě kvalitní odlíčení a ranní a večerní čištění pleti. Uvidíte, že mnoho problémů se tak vyřeší, pleť bude živější, svěžejší a zmizí i řada jejích nedokonalostí.

publikováno: 19. 5. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: akné, hygiena, krása, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+