Trendy v boji proti vráskám. Pravda o botulotoxinu | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Trendy v boji proti vráskám. Pravda o botulotoxinu

27. 6. 2014

Že je botulotoxin účinnou zbraní v boji proti vráskám asi víte. Ale možná nevíte, že se na jeho účinky přišlo vlastně náhodou. Jak botulotoxin funguje a co by měl vědět každý, kdo o zákroku uvažuje? Botulotoxin je významný neurotoxin produkovaný bakterií s názvem Clostridium botulinum. Působí na nervy v místech jejich svalových napojení. Z nervových zakončení v těchto místech se uvolňuje chemický „poslíček“, látka nazývaná acetylcholin, která způsobuje smrštění svalů, a botulotoxin právě tomuto uvolňování zabraňuje. Svými účinky pomáhá zmírňovat nadměrné svalové kontrakce a uvolňuje tak svalové napětí.

Jak pomohla náhoda?

Botulotoxin získal své jméno, když v roce 1880 německý lékař Müller definoval botulizmus, vzácnou formu otravy jídlem způsobenou převážně masem (botulus je latinsky klobása). Bakterii Clostridium botulinum izoloval poprvé v roce 1897 belgický profesor Emile van Ermengem, který vyšetřoval sérii úmrtí pacientů po požití kontaminované potravy.

Kosmetický efekt původně popsali manželé Jean a Alastair Carruthers, kanadští lékaři. Při léčbě křečí svalů horního očního víčka injekcemi botulotoxinu A pozorovala oftalmoložka Jean Carruthers vedlejší efekt – vyhlazení vrásek kolem očí. Tato pozorování předala svému manželovi, dermatologovi. A tak začal boj proti vráskám, který trvá dodnes. Zajímavé je, že již není výhradně ženskou záležitostí. „Dnes muži tvoří asi čtvrtinu pacientů, jelikož mají více medicínských indikací v důsledku stresu. V estetické medicíně u nich obvykle používáme vyšší dávky, na to musejí ošetřující dávat pozor. Chce to speciální trénink,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Pro krásu se trpět nemusí

Dnes se botulotoxin A aplikuje injekčně přímo do postižených svalů. Vnímání injekcí se u jednotlivých lidí liší. Někoho injekce trochu bolí, jiným vůbec nic nedělá, je však možné podat i vhodné anestetikum, tudíž není třeba se bolesti bát. „Pacienti mají strach z jedovatosti botulotoxinu, což při používaných dávkách není téma,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Účinky botulotoxinové kúry nastupují postupně během čtyř až sedmi dnů, někdy i později. Přetrvávají až 16 týdnů a vedou k povolení svalů většinou na tři až čtyři měsíce, někdy i déle. „Některá neseriózní centra slibují 9 až 12 měsíců, to ale rozhodně není pravda. Jinak tomu je u odstranění nadměrného pocení, kde botulotoxin funguje opravdu až 11 měsíců,“ dodává.

Hlavním trendem je snižování dávek na jeden vpich

Aplikace botulotoxinu se neustále vyvíjí a je čím dál víc efektivní. „Hlavním trendem je snižování dávek na jeden vpich, které činí ošetření více přístupné a bezpečnější. Se stejným množstvím se ošetří více lokalit a obličej vypadá harmoničtěji. Zcela „de mode“ jsou „mrtvé obličeje“ ze kterých přímo čiší použití botulotoxinu,“ pokračuje.

Široká škála využití

Málokdo ví, že aplikací botulotoxinu je možné bojovat i proti nadměrnému pocení. K jeho odstranění se do postižené oblasti aplikuje velmi tenkými jehličkami botulotoxin typu A. Princip účinku botulotoxinu spočívá v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. „Botulotoxin se používá i v korekci jizev, a to před operací, aby bylo hojení klidné. Sám jizvy nezmění, ale pomáhá ostatním metodám – chirurgickým a laserům. Zajímavé je časování třeba před plasticko-chirurgickými úpravami (blefaroplastika – operace víček), kdy nejprve necháme plně působit botulotoxin, pokud ho bude pacient následně používat, aby výkon byl naprosto přesný,“ doplňuje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Informujte se

Jako u všech léků, i u aplikace botulotoxinu se mohou objevit vedlejší účinky. Může dojít k nežádoucímu či přílišnému povolení svalů. U některých pacientů se mohou vyskytnout potíže s polykáním, změna hlasu, sucho v ústech, povislá či oteklá oční víčka, zdvojené vidění, vysychání očí či slzení. Jindy se mohou objevit příznaky podobné chřipce nebo bolest a zhmoždění v místě vpichu injekce. Tyto účinky jsou obvykle jen mírné a poměrně rychle ustupují. O možných vedlejších účincích se dozvíte více z příbalového letáku nebo od svého lékaře.

Více informací se můžete dozvědět na nových stránkách věnovaných botulotoxinu www.zivotbezvra­sek.cz.


publikováno: 27. 6. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetické zákroky, krása, péče o pleť, prevence, vrásky

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+