Víte, jaký jste fototyp? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Víte, jaký jste fototyp?

28. 6. 2011

Abychom si užívali jen kladů slunečního záření, je třeba vědět, jak svou pokožku co nejlépe v létě chránit. Proto vám přinášíme přehled fototypů a nejvhodnější ochranu pro každý z nich. Přemíra slunečního záření způsobuje nechráněné pokožce stárnutí, zvyšuje tvorbu vrásek a může ji také spálit, způsobit pigmentaci až vznik nádorů. Pro oči představuje slunce nebezpečí především v podobě šedého zákalu nebo poškození rohovky.

Pravidla bezpečného opalování

Základním pravidlem je dodržovat zásady bezpečného opalování před, během i po pobytu na přímém slunci. Dále je dobré dodržovat níže uvedených 12 bodů:

 1. Nevystavujte se slunci bez ochranného prostředku.
 2. Vyvarujte se opalování mezi 11 až 14 hodinou. V tuto dobu bývá slunce nejagresivnější a nejvíce nám škodí.
 3. Vybírejte si ochranné přípravky, které odpovídají vašemu fototypu.
 4. Ochranné přípravky aplikujte minimálně 15 minut před opalováním.
 5. Přípravky aplikujte v dostatečném množství a i po koupání, pocení či osušování ručníkem. Jejich aplikaci během dne pravidelně opakujte.
 6. V prvních dnech dovolené buďte opatrní, nepobývejte na slunci příliš dlouhou dobu. Pro začátek stačí intervaly po pár minutách, teprve až pokožka ztmavne, intervaly prodlužujte.
 7. Zpočátku používejte přípravek s vyšším faktorem.
 8. Po koupeli ošetřete celé tělo gelem po opalování nebo tělovým hydratačním mlékem.
 9. Věnujte zvýšenou péči pokožce obličeje.
 10. Zvyšte příjem tekutin.
 11. Nenechávejte kojence a malé děti na přímém slunci.
 12. Nezapomínejte, že i ve vodě je pokožka vystavena slunečnímu záření.

Nejlepší ochranou je používání přípravků na opalování

Při správném a pravidelném natírání se na slunci nespálíte a ještě získáte zdravou opálenou barvu. Označení výšky UV faktorů není sjednoceno na celém světě. Při orientaci v ochranných přípravcích proti slunečnímu záření je proto dobré zjistit i zemi, kde byl produkt vyroben. Podle nové vyhlášky platné pro státy EU musí být ochranné přípravky na opalování označeny takto:

• „nízká ochrana“ (rozpětí filtru 6 – 14,9)

• „střední ochrana“ (rozpětí filtru 15 – 29,9)

• „vysoká ochrana“ (rozpětí filtru 30 – 49,9)

• „velmi vysoká ochrana“ (rozpětí filtru 50 a více)

U výrobků vyráběných v EU není možné označení vyšší než 50+.

Kůže každého člověka reaguje na sluneční záření individuálně. Rozlišujeme čtyři druhy fototypů:

Fototyp 1

Lidé s tímto fototypem mají většinou světlé oči a blonďaté nebo zrzavé vlasy. Jejich kůže je světlá a vyskytují se na ní pihy. Na slunci se vždy spálí a jejich kůže nikdy nezhnědne. Těmto osobám se doporučuje minimální vystavování těla slunečním paprskům, pokožce totiž chybí dostatek pigmentu. Proto je třeba pokožku chránit před škodlivými vlivy slunečního záření vysokým UV faktorem.

TIP: Osobám s fototypem 1 GERnétic doporučuje používání přípravků MELANO IV a MELANO V. Přípravky obsahují koenzym Q10, který podporuje tvorbu kolagenu a elastenu.

Fototyp 2

Tento fototyp se vyznačuje také světlou pletí, která se téměř vždy spálí a pigmentuje jen lehce. Osoby s tímto fototypem mají taktéž světlé vlasy i oči a hodně pih. Po pobytu na slunci kůže zčervená a po několika dnech získá jemně karamelovou barvu.

TIP: Osobám s fototypem 2 GERnétic doporučuje přípravek MELANO IV především na obličej a MELANO V na tělo, při získání lehkého opálení pak pokračovat v ochraně přípravkem MELANO III. Přípravek MELANO III obsahuje navíc vitaminy a stopové prvky, které dokonale chrání pokožku.

Fototyp 3

Kůže osob s fototypem 3 je světlá až tmavší, vlasy jsou plavé až kaštanově hnědé. Po opalování se kůže málokdy spálí, někdy zčervená, ale vždy pigmentuje dohněda. Opálení má krásně hnědou až čokoládovou barvu.

TIP: Osobám s fototypem 3 GERnétic doporučuje přípravek MELANO V, po dosažení lehkého opálení přejít na přípravek MELANO II. Přípravek MELANO II hydratuje, zjemňuje a zpevňuje pokožku.

Fototyp 4

Lidé s fototypem 4 mají tmavou kůži, vlasy i oči, na slunci se nikdy nespálí a kůže vždy pigmentuje. Po opalování je kůže tmavě hnědá, až do bronzova. I v tomto případě je však nutné pokožku chránit ochrannými krémy, abychom předešli kožním nádorům a zvýšené tvorbě vrásek.

TIP: Osobám s fototypem 4 GERnétic doporučuje používat přípravek MELANO II. MELANO II je výživné mléko pro základní ochranu před slunečními paprsky. GERnétic doporučuje tento přípravek používat po celý rok jako tělový krém.


publikováno: 28. 6. 2011, v rubrice Kosmetika
Štítky: krása, opalování

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+