Zbavte se akné | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Zbavte se akné

29. 3. 2010

Akné se netýká pouze slečen v pubertě, ale i žen starších. Trápí 12 % žen ve věku 25 let, přičemž u 5 % z nich problémy přetrvávají i ve 45 letech. Způsob léčby je různorodý, stejně jako vznik samotného onemocnění. MUDr. Andrea Vocilková doporučuje použít na lehčí formy léčebnou kosmetiku a lokálními léčiva, úporné vyžadují komplexní přístup, často pomáhá hormonální antikoncepce.

Na obličeji i zádech

Muže i ženy nejčastěji postihuje akné v oblasti obličeje, dekoltu, ramen a horní poloviny zad. Výsledný klinický obraz závisí na převažujících projevech. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené pupínky a hnisavé neštovičky, nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem k vytváření jizev. I relativně mírné projevy však mohou mít velmi negativní vliv na psychiku pacienta a proto je třeba terapii zahájit časně a komplexně.

Mohou za vše androgeny?

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, se nazývají pilosebaceózní jednotky (vlasové nebo chlupové folikuly a přídatné mazové žlázy). Při formování klinického nálezu se uplatňují různé patofyziologické procesy. Rohovějící buňky mohou zrychlenou a intenzivní produkcí ucpávat vývody ústící v pleti. Velkou roli v tvorbě akné hrají také mužské pohlavní hormony androgeny, které jsou za normálních okolností i u žen nezbytné pro správnou funkci řady orgánů a tkání. Na vzniku akné má svůj podíl hladina volných androgenů, která se zvyšuje díky jejich vlastní produkci i díky periferní přeměně jiných hormonů. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok. Produkci kožního mazu dále ovlivňují hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy, přičemž množství vytvářeného kožního mazu je individuálně rozdílné a důležitou roli hraje také genetická predispozice.

Dynamický proces

Vznik a vývoj projevů u akné je dynamickým procesem, kde se jednotlivé děje prolínají – zpočátku mohou být příčinou, později následkem, který je ale spouštěcím faktorem pro další zhoršující momenty ve vývoji choroby. Za prvotní problém je považován vznik blokády vývodu mazové žlázy rohovinou. Současná zvýšená tvorba kožního mazu vede ke vzniku komedonů. Další komplikací je navazující zánět, vyvolaný jednak mechanickým drážděním, dále pak chemickými pochody, které v uzavřeném prostoru vývodu mazové žlázy probíhají. Další následné zhoršení vyvolává přítomnost bakterií.

Léčba pomocí zevních léčiv

Léčebné metody jsou zaměřeny na omezení mazotoku, na uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz a na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění. Základem péče je pravidelné šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. V případě výraznějších projevů se zevně aplikují léčiva – např. s účinnou látkou ze skupiny retinoidů či kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA – kyseliny (v minimálním množství 8% – 10%), které jsou součástí některých přípravků léčebné kosmetiky. Při léčbě výše uvedenými prostředky dochází při zahájení léčení na 2–3 týdny k přechodnému zhoršení klinického obrazu a vlastní léčebný efekt je při pravidelném ošetřování možné očekávat po 4–6ti týdnech.

Celková terapie hormonální antikoncepcí

Pokud je lokální léčba neúspěšná, zvažuje se podání celkové terapie. U žen ve fertilním věku je první volbou léčba kombinovanou hormonální antikoncepcí, která tlumí sekreci androgenů a tím i pokles všech pochodů, které tyto hormony ovlivňují. Nízká dávka estrogenů zvyšuje hladinu bílkoviny, která váže testosteron, což vede k růstu podílu vázaného testosteronu a poklesu podílu volného testosteronu. Vhodným přípravkem pro léčbu akné je hormonální antikoncepce s drospirenonem (progestinem s antiandrogenním působením). Příznivé ovlivnění vývoje aknózních projevů při užívání hormonální antikoncepce s kombinací 3mg drospirenonu a nízkou dávkou estrogenu ve formě 20ug ethinylestradiolu prokázaly také dvě vědecké studie (na hormonální antikoncepci YAZ). Studie byly provedeny nezávisle vždy u více než pěti set žen a prokázaly, že v porovnání s placebem v průběhu 6ti měsíčního sledování došlo k příznivému efektu na projevy akné u těchto žen. Hormonální antikoncepce YAZ využívá režimu 24 + 4, kdy se tablety s kombinací hormonů užívají 24 dní. Pro komfort pacientek se ve 4 denní pauze užívají pilulky bez obsahu účinné látky, což však neovlivňuje průběh akné. Při zahájení této léčby je nutné počítat s tím, že se účinek objeví se zpožděním 2 až 3 měsíců.

Když se zhoršuje před menstruací

Celková léčba podáním kombinované hormonální antikoncepce je určena především těm ženám, které si současně přejí řešit oba problémy – zabránit nežádoucímu početí a léčit akné. Volí se však též jako součást léčby akné u žen a dívek, které pozorují zhoršování projevů před menses. Vždy je nutné – nejlépe po dohodě s dermatologem – vybrat takové prostředky zevního ošetření, které urychlí efekt nástupu účinku podávaných hormonů. Obecně se při léčbě akné doporučuje také pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů.

MUDr. Andrea Vocilková, kožní lékařka


publikováno: 29. 3. 2010, v rubrice Kosmetika
Štítky: antikoncepce, krása, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+