Aby kila nepřibývala a zdraví netrpělo | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Aby kila nepřibývala a zdraví netrpělo

10. 10. 2019

Ve čtvrtek 10. října si připomínáme Světový den obezity. Právě z obezity se stává globální problém. V současnosti jde o nejrozšířenější metabolické onemocnění na světě, s trvale vzrůstajícím trendem výskytu. Řešení je jen jedno. Změna životosprávy a hubnutí pod dohledem odborníků.

Pandemie obezity

Spojovali jste si doteď pandemii jen s chorobami jako jsou mor, chřipka, či neštovice? Vyvedeme vás z omylu. Podle univerzitní diabetoložky a zdravotní odborné garantky redukčních a výživových programů NUTRI FOOD PLAN MUDr. Kataríny Černé, MHA, MPH, MBA, nabývá takovýto rozměr už i obezita. Není to jen estetický problém, ale hlavně zdraví a život ohrožující faktor. Protože pokud tělesná hmotnost není optimální, stávají se „každodenní i společníky“ i onemocnění jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo cholesterol.

Obezita v číslech

Všudypřítomný dostatek jídla a minimum pohybu nahrává lavinovému šíření obezity. Ačkoli v roce 2014 podle údajů Státního zdravotního ústavu, v Česku trpělo nadváhou až obezitou 64 % mužů a 49 % žen, v roce 2018 už toto číslo představovalo 76 % mužů a téměř 57 % žen. V aktuálním žebříčku obezity WHO za rok 2019 se Česká republika s 26 % obézních lidí zařadila ještě před Slovensko s 20,50 %.

Nadváha versus obezita

Nadváha a obezita jsou definované jako abnormální nahromadění tuku, vedoucí k poškození zdraví. „Mezi nimi rozlišujeme pomocí hmotnostního rozdílu, který se individuálně odvíjí od tělesné výšky. Lze jej vypočítat pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI). Za nadváhu se považuje rozmezí hodnot BMI od 25 do 30 a o obezitě mluvíme v okamžiku, kdy toto číslo překročí hranici 30,“ vysvětluje PhDr. Iveta Nemcová, MBA, prezidentka Aliance výživových poradců.

Co způsobuje obezitu?

Nejčastější je toto chronické onemocnění způsobené zvýšeným příjmem energeticky bohatých jídel s vysokým obsahem tuků a cukrů. Pokud si rádi nandáte větší porce, konzumujete slazené nápoje a vaše fyzická aktivita je téměř na nule, není se čemu divit. Dalšími faktory jsou chronický stres, nedostatek spánku nebo užívání léků.

Jak by měla vypadat správná dieta a jídelníček na hubnutí?

Řešení pro všechny tyto zdravotní komplikace je proto jen jedno, a to zhubnout. Princip spočívá ve výrazném omezení sacharidů a tuků při současném dostatečném příjmu kvalitních bílkovin (např. Program NutriFood Plan).

Při hubnutí je nejdůležitější si zajistit vyšší výdej než příjem energie. Výběr diety přizpůsobte zdravotnímu stavu a redukčním programem se nechte vést pod odborným dohledem lékaře nebo výživovým poradcem. Právě váš zdravotní stav i případné intolerance vám zjistí právě výživový poradce.

„Každé jídlo by mělo být lehce stravitelné, sestavené z živočišných i rostlinných zdrojů, poskytujících potřebné množství a kvalitu bílkovin, tuků, sacharidů a mikroživin. Omezte příjem jednoduchých cukrů – nahraďte je komplexními sacharidy a vlákninou,“ dodává PhDr. Iveta Nemcová, MBA.

Podle odborníků můžete do jídelníčku na hubnutí zařadit užitečné potraviny jako jsou syrové mandlové máslo – bohaté na srdci prospěšné mononenasycené mastné kyseliny, brokolici s vysokým obsahem vlákniny a draslíku, lněná semínka schopná potlačit produkci hormonu grelin, způsobujícího hlad, či pohanku s nízkým glykemickým indexem.

Obezita v genech? Řiďte se tipy výživových poradců

Když se chystáte do restaurace, před odchodem z domu si dejte něco malého. V restauraci zvolte rybu nebo dietní maso se zeleninou a dávejte pozor na poměr bílkovin a sacharidů.

Pokud víte, že vás čeká celodenní „blázinec“, ráno se pořádně nasnídejte a přes den si kupte čerstvý sendvič s krůtím masem a zeleninou. Vyhněte se tatarské omáčce nebo kečupu!

Ne vždy se podaří stravovat se ideálně, ale důležité je vždy se vrátit ke zdravé životosprávě.

EXTRÉMNÍ PROMĚNA:

LENKA ZHUBLA TÉMĚŘ 50 KILO ZA 8 MĚSÍCŮ

„Byla jsem pevně rozhodnutá po schůzce s poradkyní co nejrychleji zhubnout. Ani jsem nedoufala, že se mi podaří zhubnout až 47 kilo v tak krátkém čase.“ Paní Lence (40) se podařilo díky programu NUTRI FOOD PLAN zhubnout neuvěřitelných 47 kg! Z počátečních 122 kg se dostala až na konečných 75 kg. Za pomoci plné náhrady stravy pod vedením nutriční poradkyně Eriky se jí podařilo svoje problémy s váhou úspěšně vyřešit.


publikováno: 10. 10. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: hubnutí, nadváha

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+