Češi by si měli lépe hlídat minerály v krvi | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Češi by si měli lépe hlídat minerály v krvi

28. 10. 2014

Více než 2 300 Čechů zajímalo, jak jsou na tom s minerály ve svém těle, a proto se zúčastnili preventivního programu Zdraví národa, který se v září zaměřil právě na tuto oblast. A výsledky mnoho z nich nepříjemně překvapily. „Téměř 32 % z aktivních účastníků programu Zdraví národa – minerály – mělo nejméně jeden ze sledovaných prvků mimo referenční mez,“ upozorňuje Kateřina Štolcová, tisková mluvčí projektu Zdraví národa. Častější problémy s minerály mají ženy, které boj s muži prohrály také v absolutních číslech.

Minerály musíme přijímat v potravě a tekutinách

„Minerály jsou nezbytné pro správnou funkci našeho organizmu. Jsou zásadní pro tvorbu kostí a zubů, podílejí se na přenosu kyslíku a tvoří elektrolyt, který je významný pro správné fungování buněk. Naše tělo si neumí minerály samo vyrobit, proto je musíme přijímat v potravě a tekutinách. V případě nedostatku některého minerálu nebo při špatném poměru jednotlivých minerálů může organismus selhat a mohou vzniknout různá onemocnění.“ říká Kateřina Štolcová, tisková mluvčí projektu Zdraví národa společnosti synlab czech s.r.o.

Muži mají špatné výsledky sodíku, ženy trápí chloridy

U mužů se jako nejproblematičtější ukázal sodík. Téměř u třetiny z nich vyšly výsledky obsahu tohoto minerálu v krvi mimo referenční mez. „Je to pravděpodobně dáno především nadměrným solením. Nadbytek sodíku může přitom způsobit zadržování tekutin, vysoký krevní tlak, nebo dokonce selhání ledvin a srdce,“ varuje za program Zdraví národa Kateřina Štolcová. Jak dodává, ženy si se sodíkem vedou lépe než muži, ani ony ale nemají výsledky dobré.

U žen se naopak špatné výsledky projevily u chloridů. Ty jsou důležitou složkou žaludečních kyselin, podílejí se na udržování acidobazické rovnováhy v organizmu. Právě špatné výsledky chloridů ukazují, že ženy mají tělo často takzvaně „překyselené“ (trpí acidózou), v opačném případě se u nich projevuje takzvaná alkalóza. Problémy mají ale ženy také s draslíkem a vápníkem. Právě posledně jmenovaný, respektive jeho nedostatek, je přitom příčinou vzniku osteoporózy u starších žen. U mužů i žen se ukazuje, že horší výsledky mají věkové kategorie nad 50 let.

  • Výsledky zářijového programu Zdraví národa potvrdily dlouhodobé zkušenosti společnosti synlab, které ukazují, že lidé oblast minerálů v lidském těle dlouhodobě podceňují. Jejich nerovnováha přitom může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu lidského zdraví a v extrémních případech může dokonce vést k onemocněním, která ohrožují lidský život. Všechny informace k programu, ale také k tomu, jak o své zdraví pečovat najdete na www.zdravinaro­da.cz

publikováno: 28. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: prevence, průzkum

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+