Chystáte se k bazénu? Pozor na bradavice! | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chystáte se k bazénu? Pozor na bradavice!

17. 6. 2014

Horké letní počasí láká do bazénů a na veřejná koupaliště. Pokud si ale ze společných prostor odnesete památku v podobě bradavice, měli byste ji začít včas léčit a podobným místům se nějakou dobu vyhýbat. Jde totiž o vysoce přenosnou záležitost. Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené lidským HPV papilomavirem a bývají velmi nakažlivé. Náchylnější jsou na ně lidí s oslabeným imunitním systémem, případně když mají poranění kůže, ekzémy atd. Inkubační doba je individuální a pohybuje se řádově v týdnech a měsících. „Bradavice se přenáší buď z člověka na člověka, nebo u téže osoby z jednoho místa na druhé, vždy přímým kontaktem s infikovanou oblastí,“ vysvětluje MUDr. Alena Štukavcová z kožního oddělení Uherskohradišťské nemocnice a.s.

Odkud se berou?

Mezi obvyklá místa jejich přenosu patří koupaliště, veřejné sprchy, ale i prostory, kde se střídají různé bosé nohy, tedy šatny nebo koberce. „Bradavicemi trpí 5 až 7 % populace. Nejčastěji se vyskytují u dětí a dospívajících, a to v podobě tzv. bradavic pravých,“ doplňuje MUDr. Štukavcová. Bradavice pravé jsou na povrchu drsné a vyvinuté připomínají vzhledem květák. Obvykle se vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Naopak na ploskách nohou se objevují tzv. plantární bradavice, poddruh bradavic pravých. Vlivem tělesné hmotnosti se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, takže mohou při chůzi bolet.

Co vás čeká u lékaře

Prakticky existují dva druhy boje proti bradavicím: pod lékařským dohledem, nebo samoléčbou. U většiny pacientů se kombinuje domácí léčba (v lékárně volně prodejné přípravky nebo přípravky na recept) s kryoterapií v ordinaci kožního lékaře. Kryoterapie neboli zmrazení bradavice tekutým dusíkem je jednou z nejznámějších metod. Používá se na oba druhy bradavic, tzn. pravé i plantární. Chirurgický zákrok je méně častý a spočívá ve vyříznutí či seškrábnutí, jak popisuje MUDr. Štukavcová: „Některé typy bradavic se odstraňují v místním znecitlivění, a to např. laserem či excochleací ostrou lžičkou. Klasické vyříznutí se zašitím zanechá jizvu, která může být stejně bolestivá jako původní bradavice. Hojné jsou i recidivy po zákroku, proto se od tohoto typu léčby ustupuje.“ Konzervativní způsob sází na kyselinu salicylovou, eventuálně v kombinaci s dalšími látkami (kyselina mléčná, výtažek z vlaštovičníku, thuje, borová pryskyřice atd.), po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou, aby šly následně lépe mechanicky oddělit.

Můžete vyzkoušet samoléčbu

Pozor však na různé domácí rady a neodborné manipulace (vymačkávání, vykousávání, vyškrabávání, řezání), kterými můžete daný stav naopak ještě zhoršit. „Vhodnější způsob, jak se zbavit bradavic, rozhodně představují samoléčebné prostředky z lékáren,“ radí MUDr. Štukavcová. Na trhu existuje řada produktů, zkuste například Wartner CRYO 2. generace, který funguje na principu zmrazování a má tedy podobné účinky jako kryoterapie provedená lékařem. Aplikace výrobků bývá jednoduchá a efekt značný. Mnohdy zaberou již po prvním použití.

Další možností je svěřit se do rukou přírody

Léčivé účinky vlaštovičníku jsou známé – vždyť je to jedna z nejstarších metod, jak nevzhledné výrůstky na kůži odčarovat. Bradavice stačí opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utržené léčivky. V žádném případě ale rostlinu nepožívejte, protože je jedovatá. Na celkovou podporu imunity lze brát imunoglukan, což je výtažek z hlívy ústřičné, či homeopatické produkty. Doba podávání této doplňkové léčby se pohybuje v řádu několika měsíců.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje s bradavicemi, pamatujte, že do úplného vyléčení byste se měli vyhýbat rizikovým veřejným prostorům. Předejdete tak dalšímu přenosu.


publikováno: 17. 6. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: hygiena, lékárna, nohy, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+