Chytře ke krásnému a zdravému úsměvu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chytře ke krásnému a zdravému úsměvu

17. 3. 2017

V České republice uhradí zdravotní pojišťovny ročně cca 5 milionů plomb za 1,5 miliardy korun. Řeší se následky, které stojí hodně peněz, na prevenci už nezbývá. Přitom důsledná ústní hygiena představuje obrovskou úsporu finančních prostředků za stomatologická ošetření. Dokazuje to například švýcarská studie sledující vývoj kazivosti zubů u dětí různých věkových kategorií. Z té vyplývá, že za dvě generace došlo ke snížení kazivosti zubů o 80–90 %! S cílem zdůraznit význam prevence se 20. března po celém světě slaví Světový den ústního zdraví, který u nás i letos organizuje Česká stomatologická komora.

Od malých dětí až po seniory

„Cílem aktivit Světového dne ústního zdraví je připomenout význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vliv na celkový zdravotní stav organizmu. Letošní jubilejní 10. ročník Světového dne ústního zdraví je věnován péči o zuby všech věkových kategorií pod heslem »Chytře ke krásnému a zdravému úsměvu. Ústní zdraví je součástí našeho života«. Od tohoto hesla se odvíjí i zaměření aktivit, určených všem pacientům od malých dětí až po seniory,“ vysvětluje MUDr. Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory.

Už není tolik bezzubých lidí

„Česká stomatologie je na vysoké úrovni s dostatkem kvalifikovaných odborníků. Dokud se ale nezmění systém financování, budou nejvíce nemocní pacienti ztrácet zub za zubem. Musíme se proto soustředit na prevenci, ať časem klesne potřeba akutní péče na méně než pětinu ve srovnání se stavem před rokem 1989,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident-elekt České stomatologické komory. Důkazem toho, že je prevence účinná, jsou evropské statistiky, z nichž vyplývá, že se vytrácí bezzubost. Zatímco v roce 1978 bylo zcela bez zubů 55 % obyvatel Evropské unie ve věku 45–54 let, v roce 2008 to bylo už jen 6 %.

Základní pravidla prevence

  1. čištění zubů ráno a večer zubní pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem,
  2. používání mezizubních kartáčků a dentálních nití, které umožňují mechanické čištění povrchu zubů nedostupných pro zubní kartáček,
  3. používání antibakteriální ústní vody, která očistí povrchy sliznic a zároveň odstraní z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění,
  4. žvýkání žvýkaček bez cukru, které zvyšuje produkci slin, a tím pomáhá neutralizovat kyseliny v zubním plaku a zároveň posilovat zubní sklovinu,
  5. pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, kteří zkontrolují chrup, odhalí případné problémy a poradí, jak zlepšit ústní hygienu.

Pozor na zoubky u dětí

Mezi hlavní zásady správné ústní hygieny patří i vhodný stravovací a pitný režim, obzvláště u dětí. Po večerním čištění zubů by děti už neměly dostat žádnou potravu ani nápoj obsahující cukr, včetně mléčného. V noci by měly pít pouze čistou vodu, která by se vůbec měla stát základem jejich pitného režimu (vhodnou součástí každodenního pitného režimu dětí jsou také slabě a středně mineralizované vody). Vypít nebo sníst něco sladkého je lepší najednou, než mlsat průběžně celý den, protože cukr ve spojení s časem dokonale nahrává zubnímu kazu.

S dočasnými zuby je spojen jeden z největších mýtů: „Na mléčných zubech nezáleží, nemusí se o ně pečovat, nemusí se spravovat, protože stejně vypadnou.“ MUDr. Hana Zallmannová, ředitelka projektu Dětský úsměv, objasňuje: „dočasné zuby plní důležité úkoly, jako ukusovat a žvýkat potravu nebo držet místo pro stálé zuby, hrají zásadní roli při vývoji řeči, mají významný podíl na vzhledu dítěte. Tudíž na nich naopak záleží! Důvodů, proč se vyplatí pečovat už o první prořezané zoubky, je celá řada – bolest a psychické útrapy spojené s ošetřením v bolesti, sanace v celkové anestezii, která sama o sobě patří k velmi rizikovým výkonům, předčasná ztráta zubů a s ní spojené následné ortodontické vady, estetická újma, poruchy vyslovování hlásek, posměch dětského okolí. To jsou nejčastější důsledky zkaženého dětského chrupu a všem se dá předejít!“

Riziko srdečních onemocnění

MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha varuje: „kdo se v mládí nenaučí pečovat o svoje zuby a neosvojí si správné návyky ústní hygieny, ten nejspíš skončí jako ústní invalida, jak označují lékaři pacienty s celkovými náhradami chrupu. To však není zdaleka všechno, co může mít zanedbaná ústní hygiena na svědomí. Když se totiž spojí s nadváhou, nedostatkem pohybu a kouřením, mnohonásobně zvyšuje riziko infarktu a dalších civilizačních onemocnění. Tyto rizikové faktory se totiž nesčítají, ale násobí!“ Studie publikovaná v prestižním odborném časopise British Medical Journal, která srovnávala zdravotnické záznamy 11 tisíc Skotů v průběhu 8 let, potvrdila, že kdo ústní hygienu zanedbával, měl o 70 % vyšší riziko srdečních onemocnění a problémů.

Světový den ústního zdraví

Světový den ústního zdraví organizuje Světová dentální federace (FDI) ve spolupráci s globálními partnery a připojují se k němu národní dentální asociace v mnoha zemích. V České republice organizuje Světový den ústního zdraví Česká stomatologická komora za podpory celosvětových partnerů Wrigley Oral Healthcare Program a Philips Sonicare, místních partnerů Dr.Max a Listerine a ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Sdružením studentů stomatologie ČR, projektem Dětský úsměv a společností Kalokagathie.

Informace o Světovém dni ústního zdraví včetně přehledu všech akcí na www.sduz.cz.


publikováno: 17. 3. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: akce, hygiena, prevence, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+