ČR patří v transplantacích mezi evropskou špičku | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

ČR patří v transplantacích mezi evropskou špičku

14. 8. 2013

Transplantace orgánů a jejich dárcovství je v České republice na vysoké úrovni co do bezpečnosti i kvality. Potvrdil to první předběžný audit v rámci programu Evropské unie ACCORD, který proběhl v Koordinačním středisku transplantací (KST) a v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Česká republika tak může být co do dodržování pravidel bezpečnosti a kvality transplantací a odběru orgánů příkladem pro řadu zemí Evropské unie. Jen za prvních šest měsíců letošního roku bylo v sedmi transplantačních střediscích v České republice transplantováno 237 ledvin, 32 srdcí a 63 jater. Kromě nich se transplantují i slinivka břišní, Langerhansovy ostrůvky, plíce, cévní štěpy a chlopenní štěpy.

Transplantační zákon

Kvalita a bezpečnost transplantací orgánů a odebírání orgánů od dárců je zakotvena ve vyhláškách a především v transplantačním zákoně, který od letošního roku platí v novelizované podobě. Od loňského roku je navíc Koordinační středisko transplantací součástí programu ACCORD, který je zaměřen na vytvoření srovnatelné úrovně jednotlivých aspektů dárcovství a transplantací v členských zemích. KST tak má možnost podílet se na vytváření jednotných metodik pro mezinárodní audit a certifikaci transplantačních center.

Na projektu spolupracuje 23 zemí

Česká republika je ve skupině vedené Francií a Itálií. Jejím hlavním cílem je vytvoření jednotného systému akreditace a mezinárodního auditování transplantačních center. Celý program ACCORD potrvá do doku 2015 a přinese doporučení ohledně zřizování a přeshraničního sdílení registrů dárců, sjednocením pravidel posílí bezpečností standardy dárcovství orgánů a optimalizuje procesy dárcovství, program by měl také posílit potenciál přeshraničního dárcovství orgánů.

Nedostatek orgánů k transplantacím představuje celosvětový problém

Jedním z možných způsobů jeho řešení je právě posílení mezinárodní spolupráce, která ovšem vyžaduje sjednocení základních podmínek a standardů v dárcovství a transplantaci orgánů. Vytvoření jednotných postupů a nezávislá mezinárodní kontrola jejich dodržování je významným příspěvkem ve snaze jak zvýšit počet transplantací a kvalitu života pacientů.


publikováno: 14. 8. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, nemocnice, operace, transplantace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+