Diabetes doprovází řada dalších onemocnění | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Diabetes doprovází řada dalších onemocnění

2. 11. 2015

V České republice se s diabetem léčí takřka 850 tisíc pacientů. Poruchou metabolismu, při které organizmus nedokáže správně zpracovat cukry, tuky a bílkoviny, tak trpí téměř každý desátý Čech. A co kromě diabetu pacienty ještě trápí? Diabetes není vyléčitelným onemocněním, ale při dodržování správné životosprávy a léčby lze hladinu glukózy v krvi držet na normální úrovni. Pokud pacient léčen není nebo je dlouhodobě léčen nedostatečně, může naopak dojít ke komplikacím a rozvoji dalších přidružených komplikací, které onemocnění doprovázejí. O jaké potíže se jedná a nakolik jim lze předcházet?

Retinopatie

Diabetická retinopatie spočívá v nesprávném cévním zásobení sítnice oka, které vede k poškození až ztrátě zraku. Diabetes je dokonce zodpovědný za největší procento nevidomých pacientů. Diabetik by měl především chodit pravidelně, alespoň jedenkrát do roka, na vyšetření k očnímu odborníkovi. Pouze ten dokáže postřehnout případné změny na očním pozadí a včas odhalenou retinopatii úspěšně léčit. Pacient v takovém případě obvykle podstoupí laserovou fotokoagulaci sítnice, která zabrání dalšímu postupu onemocnění a zhoršení zraku.

Neuropatická bolest

Neuropatie souvisí s poškozením nervů a jejím hlavním projevem jsou bolesti dolních končetin. Onemocnění začíná ztrátou citlivosti prstů či brněním a rozvinout se může až v noční záchvaty bolesti. V nejzávažnějším případě může komplikace dospět až k tzv. syndromu diabetické nohy. K léčbě neuropatie lékaři předepisují antikonvulziva, případně antidepresiva. Ke snížení bolestí mohou přispět i potravinové doplňky – například u nás dostupný Neuritogen, který obsahuje přírodní antioxidanty s neuroprotektivním účinkem – kurkumin, mangiferin a resveratrol – a jako jediný doplněný látkami umožňujícími jejich maximální vstřebávání do organismu.

Poškození ledvin

Zvýšená koncentrace cukru v krvi může způsobit porušení struktur filtrační membrány ledvin, což má za následek to, že bílkoviny snadněji prostupují z krve do moči. Takzvaná nefropatie – zhoršená funkce ledvin – může vést až k selhání tohoto orgánu. Pacient pak musí doživotně podstupovat čištění krve pomocí přístrojů v nemocnici – tzv. hemodialýzu. Důležitá je pravidelná lékařská kontrola moči, ve které by se nemělo objevit zvýšené množství bílkovin. V rámci dodržování zdravého jídelníčku je důležitá nízkoproteinová také se sníženým obsahem soli. Součástí prevence je také léčba hypertenze neboli vysokého krevního tlaku. Klíčovou roli zde, tak jako u ostatních komplikací cukrovky, hraje důsledná kompenzace diabetu.

Ateroskleróza cév

Závažné onemocnění kardiovaskulárního systému spočívá v usazování tuku a vaziv na stěně cév, které vede k jejich postupnému zužování. Nejnebezpečnější je u cév vedoucích k srdci, ale ohroženy jsou i cévy zásobující mozek či dolní končetiny. Ateroskleróza, laicky označovaná jako kornatění cév, se vyskytuje rovněž u lidí bez diabetu. Hyperglykémie ji ale výrazně urychluje a diabetikům tak hrozí vyšší riziko. Součástí prevence je pravidelný monitoring tepen pomocí ultrazvuku. Důležitou roli hraje jídelníček a zdravý životní styl – diabetik by měl omezit tučnou stravu, vyvarovat se kouření, udržovat si optimální tělesnou hmotnost a dopřát si dostatek pohybu.

Co může diabetik ovlivnit?

Zdravotní komplikace diabetu jsou výsledkem dlouhodobé hyperglykémie. Hlavní zásadou při onemocnění cukrovkou je držet se rad a diet stanovených lékařem a věnovat se dostatečné pohybové aktivitě. Pokud je kompenzace diabetu pečlivě dodržována, lze řadě vážných zdravotních komplikací předejít.


publikováno: 2. 11. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: cévy a žíly, diabetes, léčba, ledviny, nemoci, ozdravné kúry, únava, zdravá strava

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+