Elenka s nádorem sítnice se léčí úplně novou metodou | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Elenka s nádorem sítnice se léčí úplně novou metodou

22. 1. 2020

Zcela nový způsob aplikace cytostatika poprvé v ČR použili lékaři FN Motol při léčbě 3leté Elenky s nádorovým onemocněním sítnice. Jedná se o přímou injekční aplikaci cytostatik do oka pacienta, která umožňuje docílit ve sklivci dostatečné koncentrace léku a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného vyléčení. Dosud byla tato metoda dostupná pouze v několika zahraničních centrech a nyní se dostává i k českým pacientům.

Nádor sítnice

Problémů u Elenky si začala maminka malé pacientky všímat od května loňského roku, necelé tři měsíce před jejími třetími narozeninami. „Na několika fotografiích měla Elenka na pravém oku bělavý odlesk v zornici,“ vypráví paní Nikola, maminka dnes již skoro čtyřleté holčičky. Při vyšetření ve FN Motol, které proběhlo hned vzápětí (červen), byl u malé Elenky zjištěn nádor sítnice, kdy mimo sítnici byl četnými částečkami nádoru masivně zasažen i sklivec oka. Vzhledem k závažnosti výsledku vyšetření byla okamžitě zahájena onkologická léčba (červenec). Nejprve byla cytostatická látka vpravována do místa nádoru v oku prostřednictvím katetru zavedeného přes stehenní tepnu, následně byla od podzimu léčba kombinovaná i s aplikací cytostatika přímo do sklivce oka, tzv. intravitreálně (od 4. 11. 2019). V prosinci malá Elenka absolvovala poslední pátou injekci cytostatika. A léčba zabrala. Počet nádorových částeček se velmi významně zmenšil. Pacientka samozřejmě bude stejně jako u jiných obdobných případů i nadále sledována, a to až do dospělosti.

Pětiminutový zákrok

I když aplikace cytostatika probíhá v celkové anestezii, je vlastní zákrok velmi krátký, trvá kolem pěti minut. Aby nedošlo k rozšíření nádoru mimo oko, je potřeba dodržet některá opatření. Nejprve musí operatér snížit nitrooční tlak, tzn., že před zahájením aplikace odsaje malé množství tekutiny z přední komory oka. Pro aplikaci cytostatika se používá velmi tenká jehla, která se zavádí do oka specifickým způsobem a při jejím odstraňování z oka je nezbytné oblast vpichu mrazit.

Nádor sítnice (retinoblastom) postihuje děti v prvních letech života. Nejčastěji bývá zjištěn u batolat, vzácně u novorozenců. Nádor vzniká z nezralých buněk sítnice a v některých případech je dědičný. Představuje asi 4 % ze všech dětských nádorových onemocnění ročně. Onemocnění se projevuje různě, někdy náhle vzniklým šilháním, jindy bělavým odleskem v zornici, které je často patrné na fotografiích. Pokud se jedná o dědičné onemocnění, bývají postiženy obě oči.

„Přesto, že se jedná o jednu diagnózu, je konkrétní nález u našich pacientů velmi variabilní. Někdy je oko postiženo několika nádory různé velikosti, jindy je nález kombinovaný s odchlípením sítnice, u jiného pacienta může být sklivec prostoupen nádorovými metastázami,“ říká doc. MUDr. Pavel Pochop, Ph.D., lékař Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol, který inicioval a provedl jako první v ČR použití zmíněné unikátní léčebné metody. Proto je nutné, aby lékaři přistupovali ke každému pacientovi zcela individuálně.

Cílem léčby je tak podle doc. Pochopa nejen zachránit pacientův život, což se dle současných statistik daří ve více než 95 % případů, ale i jeho oko a případně i zrakové funkce.


publikováno: 22. 1. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, miminko, oči, operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+