Genetické vyšetření je předpokladem pro nejúčinnější léčbu nádoru | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Genetické vyšetření je předpokladem pro nejúčinnější léčbu nádoru

18. 2. 2014

Onkologové přicházejí s významnou zprávou pro pacienty se zhoubným nádorem tlustého střeva nebo konečníku s metastázami. Doporučují vyšetření přítomnosti mutací určitých genů. Dobrá zpráva spočívá v tom, že podle genetických mutací nádorových buněk lze vybrat pro pacienta nejúčinější léčbu, která mu může významně prodloužit život. Ještě před rozhodnutím o nasazení moderní biologické léčby by mělo proběhnout vyšetření přítomnosti mutací genů zvaných RAS. Ty jsou běžně přítomné v každé buňce a podílejí se na regulaci různých buněčných procesů, jako je například dělení či přežívání buňky. Pokud dojde k poruše (mutaci) jejich genetické struktury, stanou se spouštěčem rakovinotvorných procesů.

Informujte se u svého onkologa

Genetické vyšetřování nádorů na všech pracovištích nemusí být ještě možné v potřebném rozsahu. Pacienti by se tedy měli u svého lékaře (onkologa) informovat, zda a kdy bude toto vyšetření vzorků jejich odebrané tkáně provedeno. Stačí se zeptat na RAS testování. Výběr vhodné léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku, o níž rozhoduje mezioborový tým odborníků, vychází díky molekulárně genetickému vyšetření z konkrétního stavu konkrétního pacienta a z vlastností nádoru. Součástí rozhodování o typu léčby je také sám pacient, který je odpovídajícím způsobem poučen o svém stavu a možnostech nejúčinnější léčby.

Operace a chemoterapie

Kolorektální karcinom se léčí chirurgicky, pomocí radioterapie, chemoterapie i biologické léčby. U každého pacienta připadá v úvahu jedna nebo více uvedených léčebných metod. Základem léčby je operace, jejímž cílem je odstranění nádoru i s lymfatickými uzlinami. Někdy se před operací používá chemoterapie nebo radioterapie ke zmenšení velikosti nádoru. Chemoterapie může následovat i po operaci a jejím účelem je zneškodnit všechny nádorové buňky, které by mohly v těle po operaci zůstat. Chemoterapií jsou léčeni také pacienti s pokročilým onemocněním a s metastázami. Zde je hlavním cílem zastavení nemoci, zmenšení rozsahu onemocnění. Někdy dokáže chemoterapie původně neodstranitelný nález zmenšit natolik, že je možné nádor operačně odstranit.

Biologická léčba v pokročilém stádiu onemocnění

„Nověji je dnes k dispozici i biologická léčba monoklonálními protilátkami, které jsou schopny vyhledat v těle pacienta pouze nádorové buňky a zastavit jejich množení. Biologická léčba se může používat i v kombinaci s chemoterapií a je určena pro pacienty s metastázami, tedy v pokročilém stádiu onemocnění,“ upřesňuje MUDr. Michaela Fridrichová, onkoložka Nemocnice na Bulovce a předsedkyně Ligy proti rakovině.

Zacílení na různé receptory na nádorových buňkách

Přípravky biologické léčby (protilátky) jsou zacíleny na různé receptory na nádorových buňkách. Tyto protilátky receptory buněk obsadí a tím ovlivní metabolické cesty a v důsledku zabrání např. růstu nádoru. Tedy jinak řečeno, zacílí na správné místo. Potíž je ale v tom, že u některých pacientů léčba zaměřená na receptor označovaný EGFR (receptor pro epidermální růstový faktor) selhává. „Výzkumy potvrdily, že se to děje u pacientů, jejichž nádorové buňky mají mutaci genů z rodiny RAS. Tyto mutace jsou přítomny asi u 50 procent pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem. Přítomnost mutací RAS totiž umožňuje další růst nádoru, i když je EGFR zablokován. Pro léčbu popsanými přípravky je tedy třeba vybrat pacienty, kteří mutaci RAS nemají,“ připomíná MUDr. Michaela Fridrichová.

Mutace lze zjistit ze vzorku nádorové tkáně

Úkolem moderní péče o pacienty s kolorektálním karcinomem, kteří vyžadují biologickou léčbu, je tedy určit přítomnost mutací genů RAS a zvolit přípravek, který bude znamenat největší léčebný přínos pro konkrétního pacienta. Mutace je možné zjistit ze vzorku nádorové tkáně speciálním laboratorním vyšetřením. „Informovaný pacient a lékař jsou v boji se zhoubnými chorobami partnery, a tak se pacient může tázat svého lékaře, zda bude vyšetření genetických mutací jeho nádorových buněk provedeno. Cílem moderního vyšetřování pacientů s touto diagnózou je vybrat léčbu na základě nejnovějších výsledků výzkumu, která právě jim přinese co nejdelší prodloužení života,“ zdůrazňuje MUDr. Michaela Fridrichová.

Foto: globalcancernew­s.com


publikováno: 18. 2. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: biologická léčba, léčba, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+