Hlídejte si puls. Můžete tak předejít mozkové mrtvici | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hlídejte si puls. Můžete tak předejít mozkové mrtvici

29. 10. 2014

Hlídejte si puls a kontrolujte pravidelnost srdečního rytmu. Můžete tak předejít mozkové mrtvici, vyzývají lékaři. Spojitost cévní mozkové příhody s nepravidelnou srdeční činností (fibrilací síní) se dle odborníků stále podceňuje. A to přesto, že fibrilace síní zvyšuje riziko mrtvice až pětkrát. Právě na fibrilaci síní, jako na druhou nejčastější příčinu mrtvice, upozorňují čeští lékaři i pacientská organizace ICTUS u příležitosti Světového dne mrtvice, který letos připadá na 29. října. V jeho rámci si 1. listopadu můžete nechat orientačně změřit okysličení krve a krevní tlak a informovat se o příznacích, rizikových faktorech a možnostech prevence. Akce proběhne od 9 hodin ráno do 21 hodin na stánku Centra zdraví v Praze v Arkádách na Pankráci.

Náhle je vše jinak

„Mozková mrtvice postihuje nevybíravým způsobem stále více z nás. Apelujeme na veřejnost, aby věnovala svému zdraví chvíli času. Riziko je veliké, přestože se lidem jeví jako nemožné a vzdálené – stejně jako kdysi mně. Ale najednou jsem se probral v nemocnici po měsíčním kómatu. Nemohl jsem mluvit, na pravou stranu těla jsem ochrnul. Domů jsem se dostal až po několika měsících. Nemluvil jsem, nečetl, neušel jsem více jak 50 metrů. Lidi myslí, že je to jejich dno. Ale já se ode dna odrazil a žiji naplno,“ vzpomíná Jan Dohnálek, ředitel sdružení pacientů ICTUS.

Třetí nejčastější příčina smrti

Cévní mozková příhoda (CMP nebo také iktus) je třetí nejčastější příčinou smrti, každých šest vteřin na ni ve světě umírá jeden člověk. Jeden ze čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá CMP. V tuzemsku postihne cévní mozková příhoda ročně více než 35 tisíc lidí, a je tak třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. V loňském roce na ni zemřelo 10 669 osob. „Odhadujeme, že celkem se v České republice za péči o nemocné s CMP utratí 40 miliard korun za rok,“ uvedl prim. MUDr. Jiří Neumann, přednosta neurologického oddělení a iktového centra nemocnice v Chomutově a člen výboru Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti.

Nebezpečné krevní sraženiny

V rámci Světového dne mrtvice se lékaři soustředí na zviditelnění jedné z hlavních příčin CMP – fibrilaci síní (nepravidelnou činnost srdce). „Až 20 % případů cévní mozkové příhody je způsobeno fibrilací síní. Dochází při ní v srdci u části nemocných ke vzniku krevních sraženin. Tyto sraženiny se mohou uvolnit do krevního řečiště včetně mozku a vytvořit překážku v zásobení okysličenou krví. V případě mozku je následkem právě mozková mrtvice. CMP v důsledku fibrilace síní postihuje často velmi závažně již relativně mladé lidi,“ řekl MUDr. Tomáš Janota, CSc., primář koronární jednotky III. interní kliniky VFN.

Důležité léky na snížení srážlivosti krve

Každým rokem by přitom k tisícům případů CMP, které má na svědomí fibrilace síní, nemuselo dojít. Stačilo by užívat léky na snížení srážlivosti krve (antikoagulační léčbu), které zamezují tvorbě krevních sraženin. „Fibrilace síní se vyskytuje častěji ve vyšším věku, při vyšší konzumaci alkoholu, u lidí s chlopenními srdečními vadami, při vyšším krevním tlaku, či zvýšené funkci štítné žlázy,“ doplnil předseda České společnosti pro aterosklerózu doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

V Evropě trpí fibrilací síní téměř 9 milionů lidí

Kardiologové tvrdí, že nepravidelnost srdečního rytmu je v tuzemsku značně podhodnocována, přestože může mít tak fatální vliv na další život, vázne diagnostika i následná léčba. „Lidé, kteří zjistí nepravidelnost pulzu, nepřiměřeně rychlý nebo pomalý tep, by se měli nechat vyšetřit lékařem, včetně EKG,“ dodal Michal Vrablík.

www.ictus.cz

Cévní mozková příhoda(CMP)

CMP je způsobena buď nedokrevností mozku při uzávěru některé z mozkových tepen (tzv. ischemická CMP), nebo krvácením do mozku (tzv. hemoragická CMP). Ischemická je častější a tvoří 85 % všech CMP. Oba typy mají za následek poškození mozkové tkáně, které může končit smrtí nebo vést k trvalému postižení. Zdravotní následky mohou být různé – od mírnějších až po velmi závažné s těžkou poruchou řeči nebo ochrnutím poloviny těla, kdy je člověk zcela odkázán na pomoc okolí. Rizikové faktory mozkové mrtvice jsou vysoký krevní tlak, fibrilace síní, kouření, cukrovka, vysoký cholesterol a obezita, může ji přivodit i hormonální antikoncepce.

Příznaky CMP se objevují náhle a nečekaně. Mohou se projevit jako: slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné polovině těla, pokles ústního koutku, potíže s řečí nebo porozuměním řeči, náhlá porucha zraku, náhlá porucha rovnováhy nebo koordinace či prudká a velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny. Úspěšnost léčby pak závisí na včasnosti hospitalizace na adekvátním pracovišti. Integrující a hlavní roli v péči o nemocné s akutní cévní mozkovou příhodou mají neurologové. Specializovanou péči poskytují tzv. komplexní cerebrovaskulární a iktová centra.

**Více informací na **www.protimrtvi­ci.cz.

Poruchy srdečního rytmu patří mezi nejčastější srdeční onemocnění

Vznikají jako důsledek abnormálního vytváření nebo vedení elektrických vzruchů v srdci. Některé arytmie si postižený člověk vůbec neuvědomuje, a přesto mohou mít závažné důsledky, ať už jsou záchvatovité nebo setrvalé. Fibrilace síní (FS) je nejčastější arytmie s možnými závažnými důsledky. Vyskytuje se častěji ve vyšším věku, u nemocných s větší konzumací alkoholu, s chlopenními srdečními vadami, při vyšším krevním tlaku, zvýšené funkci štítné žlázy atd. Závažným důsledkem FS je, bez správné léčby, často vedle srdečního selhání také CMP.


publikováno: 29. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: mozek, nemoci, prevence, srdce a cévy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+