Horké letní dny škodí spermiím. Jak se mohou muži chránit? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Horké letní dny škodí spermiím. Jak se mohou muži chránit?

5. 8. 2015

Zdá se, že horké léto reprodukci příliš nepřeje. Vysoké letní a tropické teploty tlumí tvorbu spermií a navíc i zájem o sex. Jenže nic není tak černé, jak se může na první pohled zdát. Životaschopnost spermií lze podpořit! Jak?

Méně spermií nerozhoduje o plodnosti

„Je známo, že zvýšená teplota nepříznivě působí na tvorbu spermií, přesněji na jejich produkované množství, proto také při vyšetření spermiogramu v létě zjišťujeme nižší průměrnou koncentraci, než je tomu v chladných měsících,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Trávník, DrSc., ředitel integrovaných laboratoří Sanatoria REPROMEDA a člen výboru Asociace reprodukční embryologie. Pokud se k tomuto faktu přidá ještě skutečnost, že horké letní dny tlumí lidskou aktivitu, včetně té sexuální, může se zdát, že plodnost je vážně ohrožena. Lékaři však v tomto směru úplně skeptičtí nejsou. „Koncentrace spermií není, pokud neklesne pod určitou hranici, nejdůležitějším faktorem mužské plodnosti. Důležitá je jejich kvalita a životaschopnost,“ doplňuje odborník.

Jak podpořit životaschopnost spermií a plodnost muže v létě?

Mírněním dopadů tepla pobytem v klimatizovaných místnostech – teplo snižuje produkci spermií – vyhřívané sedačky v autě i horké letní dny trhající jeden teplotní rekord za druhým jsou proto jejich nepřítelem.

Nošením volných kalhot a šortek – těsné teplé kalhoty způsobují zvýšení tepla v oblasti varlat, tím dochází opět ke snížení produkce spermií. Obzvlášť nebezpečné jsou těsné rifle.

Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny – strava bohatá na vitaminy a minerály prospívá nejen produkci spermií, ale i podporuje zdravou chuť na sex. Mnoho ovoce a zeleniny je dokonce považováno na afrodiziaka. Nejznámější jsou meloun, fíky, broskve, ze zeleniny třeba chřest.

Konzumace jahod – podle babských rad konzumace čerstvých jahod u mužů zvyšuje tvorbu pohlavního hormonu testosteronu a podporuje vznik spermií. Více účinků mají jahody lesní než pěstované kultury.

Zkuste ústřice či celozrnné pečivo – tyto potraviny jsou bohaté na zinek a ten má v tvorbě spermií zásadní význam. Problém s množstvím zinku v organizmu může být v tom, že v letních měsících dochází k jeho poklesu tím, že odchází z těla spolu s potem. Přestože k zajištění správné spermatogeneze stačí jen minimální množství tohoto prvku, je fajn na to myslet. Ústřice jsou navíc i afrodiziakem, jehož síle věřil i známý italský svůdce a milovník žen Giacomo Casanova.


publikováno: 5. 8. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: muž, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+