Jak můžete pomoci zvládnout dítěti bolest? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak můžete pomoci zvládnout dítěti bolest?

22. 10. 2013

Proč trpí nemocné děti bolestí? Protože jejich bolest včas nepoznáme a dobře neléčíme. Důvodem chybného přístupu k bolesti jsou nejen nedostatečné znalosti o vnímání a projevech bolesti a její léčbě u dětí, ale vyplývají také z omezených schopností malých dětí vyjádřit a popsat bolest slovy. Anebo mohou mít psychologické zábrany o bolesti hovořit. Víte ale jak správně s dítětem o bolesti mluvit, a jak mu od ní pomoci, zvláště, čeká-li jej nějaký zákrok?

Původní význam bolesti je ochranný

Bolest informuje organizmus o poškození nebo nebezpečí poškození. Akutní bolest trvá minuty, hodiny až týdny. Má význam varovného signálu, příznaku nemoci (bolest břicha při zánětu slepého střeva), upozorňuje na ohrožení nebo poškození organizmu. Léčba bolesti musí jít ruku v ruce s léčbou odstraňující její příčinu. V léčbě bolesti se používají léky proti bolesti (tzv. analgetika).

Jak pomoci s bolestivým zákrokem?

Pokud jste vhodně poučeni, můžete svému dítěti velmi účinně pomoci a zvládnout bolestivou situaci s menším stresem.

• Pravdivě dítě informujte.

• Netvrďte, že to nebude bolet, ale přiznejte, že to bolet může.

• Stůjte během výkonu blízko hlavy dítěte, mluvte na ně, pokoušejte se jej utěšit či rozptýlit hlazením, vyprávěním, kontrolovaným dýcháním apod.

• Pokud dítě pláče nebo křičí, je to v pořádku a to také svému potomkovi řekněte.

• Nepomáhejte ho přidržovat nebo znehybnit – taková situace je pro dítě stresující a matoucí, neodpovídá jeho představám o roli rodičů v jeho životě.

• Nechte jej vybrat si, zda se chce na jehlu dívat či nikoliv. Někdy se dítě cítí lépe, pokud si podávání injekce může dopředu vyzkoušet formou hry, třeba na svém medvídkovi.

• V neposlední řadě se ujistěte, že Vy sami jste klidní a důvěřujete zdravotníkům – není dobré dítěti ukazovat, že jste sami rozrušení, neboť se tento pocit může přenést i na Vaše dítě.

Jak poznat míru bolesti?

Nejpřesnější je sebehodnocení. Děti mají výraz pro bolest zhruba od 18 měsíců. Asi od 3 let dokážou popsat přibližně její intenzitu (trochu, málo, moc). U dětí tří až čtyřletých můžeme zkusit použít samohodnocení pomocí obrázků obličejů:

Školní děti umějí bolest očíslovat nebo oznámkovat, na zvolené stupnici pěti- nebo desetistupňové.

Léčba bolesti

Nezapomínejte, že každé nemocné dítě by mělo mít možnost zůstat dítětem, to znamená hrát si, prožívat své fantazie, doufat, snít. Odpovídající léčba bolesti je k tomu důležitou podmínkou. A nemluvíme jen o bolesti spojené s konkrétním zákrokem, ale také např. o bolesti spojené s chřipkou a virovým onemocněním dýchacích cest, jako je například rýma a bolest v krku. Chřipkové onemocnění je u dětí doprovázeno často též bolestí břicha.

První zásadou léčby je bolesti bránit a předcházet

Pokud se ale bolest projeví, nesmí dítě na léčbu čekat, je třeba reagovat okamžitě. „Ke zvládnutí bolestí různého původu lze použít přípravky s obsahem účinné látky ibuprofen,“ říká praktik MUDr. Michal Lazák a dodává: „Vedle analgetického a protizánětlivého účinku se v těchto případech uplatní i účinek antipyretický (tzn. snižující teplotu). Oproti jiným přípravkům obsahujícím zejména paracetamol je toxicita ibuprofenu nižší. Proto lékaři v současné době doporučují jako první volbu k ovlivnění celkových příznaků akutních chřipkových onemocnění použít přípravky s obsahem ibuprofenu, např. Ibalgin baby.“

Dítě potřebuje vědět, co ho čeká

Jednoduchá, věku odpovídající informace o průběhu léčby sníží intenzitu bolesti již u batolat. Důležité je vhodné načasování (nedlouho před zákrokem, jinak malé děti informaci neudrží v paměti) a vhodná forma informace. Je třeba dát dětem informace a snížit strach z neznáma, říci dítěti, že bolest je očekávanou součástí plánované léčby, že sice může přijít, ale jistě přijde i pomoc, že nedovolíme, aby se stala příliš silnou, připravit společně s dítětem a rodiči plán zvládání bolesti.


publikováno: 22. 10. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, dítě, komunikace, miminko, nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+