Jak na zánět močového měchýře? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak na zánět močového měchýře?

22. 6. 2011
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Při zánětu močového měchýře se nedoporučuje pít džus.

Výherci: Radka Čermáková, Markéta Dulíková, Ivan Skopal-Procházka

Běháte stále na toaletu kvůli pár kapkám, ale musíte přetrpět nesnesitelné pálení a řezání? To vypadá na zánět močového měchýře. U mužů se vyskytuje častěji jen v dětství a poté až se zvětšenou prostatou. Ale ženy se s onemocněním setkávají mnohem častěji. Každá druhá alespoň jednou za život, 25 % jednou ročně a přes 20 % pak opakovaně. Příčin může být mnoho, tou hlavní je však u nich krátká močová trubice.

Krátká trubice

Soustava močových cest začíná v ledvinách, kde se moč tvoří, shromažďuje a močovody odchází do močového měchýře. K jeho vyprázdnění slouží močová trubice. A právě její malá délka u žen způsobuje, že zánětlivé bakterie a patogeny pronikají do močových cest mnohem jednodušeji než je to u delší močové trubice mužů.

Čilé bakterie

Bez ohledu na řádnou hygienu se tudíž může stát, že se z okolí konečníku dostanou do močové trubice (a tou následně až do močového měchýře) bakterie Escherichia coli (E. coli), které běžně žijí ve střevech a jsou součástí naší stolice. V močovém ústrojí jsou však patogenní a patří k nejčastějším původcům infekcí močových cest. Svůj počet mohou během 20 minut až zdvojnásobit a způsobit tak zánět. Není divu, že původcem onemocnění močových cest bývají v 80 % případů. Závažný problém nastává, pokud se zánět zanedbá a rozšíří se močovody až do ledvin. Takový zánět je už velmi nebezpečný, zejména u těhotných a starších žen. Častěji se zánět močového měchýře objevuje u žen se zánětem pochvy. Vyšší pravděpodobnost jeho výskytu je i u lidí, kteří potlačují svou potřebu na močení, takže se bakterie v močovém měchýři více množí. To je příklad mužů s onemocněním prostaty.

Léčba antibiotiky

Neléčené nebo nedoléčené záněty močového ústrojí se často vracejí a opakováním mohou přejít do chronického stavu. Ten může následně vyústit až k potížím s udržením moči. Proto dodnes nejúčinnější léčbu zajišťují antibiotika. Jako okamžité opatření při prvních příznacích onemocnění se doporučuje zvýšit příjem nedráždivých tekutin, doporučuje se nesycená voda, urologický čaj nebo jiné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým, černý čaj, káva, alkohol a kyselé nápoje jako třeba džusy. Díky zvýšenému příjmu tekutin a následnému častějšímu močení dochází k opakovanému omývaní sliznice a škodlivé bakterie se tak vyplavují ven z organismu.

Podpora z přírody

Při zánětech močových cest jsou oblíbené a stále více doporučované přírodní přípravky, po kterých se organismus dobře zotavuje. Již po generace se využívají protizánětlivé účinky brusinek. Látky v brusince brání bakteriím v navázání na sliznici močového měchýře a dalšímu množení. K těmto látkám patří tzv. proanthokyanidiny (PAC) – látky, které nesou hlavní zodpovědnost za boj proti zánětlivým bakteriím v močovém měchýři. V brusinkách je jejich množství různé. Spolehlivou informaci o jejich množství je možné získat jen z balení některých výrobků s brusinkami. Močopudný a protizánětlivý účinek má také Medvědice lékařská, která močové cesty zklidňuje, posiluje a zmírňuje bolesti při akutních potížích. Skvělými doplňky léčby jsou i jalovec a kopřiva.

Ovocný pomocník

Stále větší pozornost si u nás v posledních letech získává D-manóza. Přírodní látka, která se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce (zejména bobuloviny), je velice oblíbená při zánětech močových cest například v zámoří. D-manóza podobným způsobem jako PAC dokáže zabránit zánětlivým bakteriím v přichycení ke stěnám močového měchýře. V lékárnách se nabízí UROVAL manosa Akut. Tato novinka obsahuje vysoce koncentrovaný extrakt brusinky s velkým podílem PAC. Současně přípravek obsahuje také D-manózu, u které na základě klinických testů bylo prokázáno odstranění urologických potíží v 90% případů, a to většinou již během 24 hodin. Výrobek mohou užívat i těhotné a kojící ženy.

Eva Pavlatová

Bližší informace žádejte na bezplatné infolince 800 17 16 17

www.uroval.cz.

Soutěžní otázka

Jaké tekutiny se nedoporučují pít při zánětu močového měchýře?

a) voda bez bublinek

b) bylinkový čaj

c) džus

Tři vylosovaní výherci, kteří do 1. 7. správně odpovědí na soutěžní otázku, získají doplněk stravy UROVAL manosa Akut. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením uroval.


publikováno: 22. 6. 2011, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, lékárna, nemoci, prevence, zánět

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+