Jak se finančně zabezpečit na případ závažné nemoci? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak se finančně zabezpečit na případ závažné nemoci?

28. 8. 2013

Většinou si to neuvědomujeme, ale někdy opravdu stačí málo a život se nám obrátí naruby. Lékař nám diagnostikuje závažnou chorobu nebo nás potká nepříjemný úraz. Najednou jsme na nějaký čas vyřazeni z pracovního života. Co když je ale na našich příjmech rodina finančně závislá? Jak si i nadále udrží životní standard?

Počet nádorových onemocnění roste

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR u nás ročně rakovinou onemocní více než 65 000 lidí a podlehne jí 28 000 osob. Za posledních 20 let přitom vzrostl počet nádorových onemocnění až o 100 % a objevuje se u čím dál mladších lidí. Všichni víme, že rizika některých nemocí lze zejména zdravým životním stylem, dostatkem pohybu a vhodnou stravou značně snížit. Výskytu jiných onemocnění ale ani při sebevětší vůli nezabráníme. Co v takovém případě dělat?

Platit se mohou jen skutečná rizika

„Většina pojišťoven nabízí připojištění na rizika závažného onemocnění k životnímu pojištění. Finanční pomoc by však měla přijít již dříve, než dojde k závažnému onemocnění. Už dnes je možné pojistit i riziko počínajících stadií rakoviny. Léčba těchto raných stádií je daleko efektivnější a umožňuje včas předejít rozvoji a důsledkům závažnějšího onemocnění,“ říká Katarína Mordinová z produktového oddělení pojišťovny MetLife. Pojišťovna MetLife nabízí unikátní pojištení karcinomu in situ, které kryje počínající stádia rakoviny pohlavních orgánů a doplňuje tak pojištění závažných onemocnění. „Dokonce je možné vybrat varianty určené mužům nebo ženám. Klient nebo klientka pak platí jenom za ta rizika, které je skutečně mohou ohrozit. Vhodně zvolená kombinace rozsahu pojištění závažného onemocnění a hospitalizace je právě tím pojištěním, které může zmírnit obavy z negativních finančních dopadů způsobených nemocí,“ dodává Katarína Mordinová z pojišťovny MetLife. Plnění z pojistné události umožní pokrýt výdaje spojené s léčbou, hospitalizací nebo rehabilitací, případně umožní jednorázové splacení jiných finančních závazků rodiny.

Důležité je dobře zvážit výši pojistné částky a dobu pojištění

Při sjednávání pojištění je však nutné si důkladně pročíst pojistné podmínky dané pojišťovny. „Klienty by zejména mělo zajímat, jaký je rozsah diagnostikovaného onemocnění nebo jak dlouhá je doba uplynulá od počátku pojištění, po kterou pojišťovna neposkytne pojistné plnění z důvodu nemoci (čekací lhůta). Běžnou lhůtou jsou 3 měsíce od počátku pojištění. V neposlední řadě by zájemci o pojištění měli zvážit výši pojistné částky a dobu pojištění. Bohužel stále platí, že Češi sjednávají příliš nízké částky na relativně krátkou dobu – v porovnání se svými finančními závazky,“ uzavírá Mordinová.


publikováno: 28. 8. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, pojištění

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+