Jak se starat o pokožku s ekzémem? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak se starat o pokožku s ekzémem?

4. 3. 2015

Atopický ekzém je chronické nebo chronicky opakující se neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje jak dospělé, tak děti. V dospělé populaci se vyskytuje asi ve 3 %, u dětí předškolního věku ve 12 %, nejvíce je to pak u dětí do 4 let věku, a to v 16 %. Ekzematiků je více v severní Evropě a Americe, méně pak ve Středozemí vlivem rozdílného klimatu a množství slunečního svitu. Proč se toto onemocnění objeví a jak se léčí?

Co může ekzém způsobit?

Na vzniku atopického ekzému se podílí mnoho faktorů, hovoříme tak často o onemocnění multifaktoriálním. Z vnitřních faktorů jsou to především dědičnost a různé druhy alergií, z vnějších faktorů pak nadměrné mytí a používání mýdel, sprchových gelů a kosmetiky, prací prostředky, nošení nevhodného oblečení, kontakt se saponáty, chemikáliemi a jinými dráždidly v běžném životě i v pracovním prostředí. Velký vliv na vznik a zhoršování ekzému má také špatné životní prostředí a v neposlední řadě i stres.

Suchá kůže propouští víc bakterií i virů

Dochází k poruše přirozené ochranné kožní bariéry a díky tomu pak kůže nadměrně ztrácí vodu a mohou do ní pronikat ve zvýšené míře bakterie, viry a alergeny. Někdy hovoříme o tzv. bludném kruhu, kdy suchost kůže vede ke svědění a ke škrábání, tím k dalšímu porušování kožního povrchu, zvýšenému průniku infekce a alergenů do kůže, z toho dále vzniká zánět provázený svěděním kůže.

Ekzém se mění s věkem

U kojenecké formy ekzému je typické postižení tváří, hlavy, hrudníku, projevy často mokvají, u dětí od předškolního věku až do puberty jsou projevy ekzému v ohbích končetin, kůže je více suchá a hodně svědí. V dospělém věku ekzém postihuje nejčastěji oční víčka, šíji, předloktí a ruce, přetrvává suchost kůže. Nejčastější komplikací ekzému je infekce bakteriemi (zlatý stafylokok) a viry (herpetické – oparové).

Jak se projevuje?

Při stanovení diagnózy atopického ekzému jsou důležitá hlavní diagnostická kritéria, kam patří suchost provázená svěděním kůže, chronicky recidivující průběh, typická lokalizace ekzému, výskyt ekzému v rodině. Mezi další příznaky ekzému patří suchost rtů, olupování bříšek prstů, světlé skvrny na tvářích, hrubá kůže na dlaních a pažích, ekzém za ušima, nesnášenlivost kosmetiky, časté kožní infekce.

Léčba ekzému musí být vždy komplexní

Snažíme se zmírnit projevy ekzému a jeho opakování důslednou prevencí, každodenní péčí o kůži a vhodnou místní i celkovou léčbou. Je nutné dodržovat zásady atopické životosprávy, omezit vliv provokujících a zhoršujících faktorů v běžném i pracovním životě. Lokální léčba ekzému se liší podle závažnosti a fáze. U akutního postižení, kdy projevy často mokvají, jsou infikované, je nutné se poradit s lékařem, který zvolí vhodnou léčbu.

Základem úspěšné terapie ekzému je vždy dobrá spolupráce lékaře s pacientem či rodiči pacienta.

Emoliencia (promašťovadla) a bariérové krémy jsou hlavním léčebným prostředkem v udržovací fázi ekzému, zvláčňují, hydratují, změkčují a promašťují kůži, zmírňují suchost, zarudnutí a svědění kůže a napomáhají k obnově přirozené kožní bariéry. Podle konzistence je dělíme na mléka, krémy, mastné krémy, masti, oleje. Bariérové krémy obsahují látky podobné stavbě kůže, tzv. ceramidy, dále látky, které vážou vodu v kůži, například dexpanthenol provitamin B5, glycerin, urea. Působí již při prvních příznacích zhoršení ekzému a brání jeho rozvoji do další fáze tím, že přirozeně obnovují kožní povrch.

  • Novinka Bepanthen Sensiderm krém ulevuje od svědění a zarudnutí ekzematické pokožky. Podrážděná pokožka je pak hydratována a regenerována. Obsahuje LLT ceramidy, lipidy s pokožce blízkou strukturou, 3,5% dexpanthenol, přirozené pečující lipidy a glycerin. Je vhodný i pro nejmenší děti, pro těhotné a kojící ženy. Navíc jej lze používat dlouhodobě. Je to zdravotnický prostředek, který lze zakoupit v lékárně.

Rady a tipy pro život s ekzémem a udržení zdravé pokožky

  1. Sledujte nejčastější příčinu svědění a eliminujte ji (jídlo, stres, prašnost prostředí, alergeny). Někdy je nutné sledovat příčinu dlouhodobě, proto si veďte záznamy.
  2. Ke každodenní běžné péči o pokožku se sklonem k vysoušení a k ekzematickým projevům používejte promašťovací přípravky (např. kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast). Zejména v zimě pečujte o pokožku vyživujícími krémy.
  3. Kombinujte rychlé sprchování speciálními mycími prostředky s vanovou olejovou koupelí (2 až–3× v týdnu). Mycí postupy během dne nestřídejte. Ke koupeli lze použít také oves, otruby…Po zklidnění projevů ekzému používejte jemná mýdla a sprchové gely.
  4. Na obličej používejte pouze jemnou čisticí kosmetiku, ideálně pro citlivou pleť.
  5. Vyvarujte se nošení oblečení, které je drsné, na pokožce škrábe, je vám nepříjemné nebo způsobuje svědění. Dejte přednost bavlněnému prádlu, vyřaďte ze šatníku vlnu a všechny materiály s hrubými vlákny. Oblečení by mělo dýchat a nemělo by být příliš těsné.
  6. Mějte na paměti, že projevy může zhoršit třeba nemoc, léky, očkování, sportovní aktivity (bazén, fitness) i některé běžné domácí práce a koníčky (úklid, pletení, vaření). Také počasí ovlivňuje stav pokožky – sychravé a chladnější počasí může projevy zhoršovat.
  7. Při práci s čisticími prostředky (prostředky na úklid či mytí nádobí) noste rukavice.
  • Více informací o Bepanthen Sensiderm krému a péči o atopickou pokožku naleznete na www.bepanthen.cz.

publikováno: 4. 3. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: alergie, ekzém, lékárna, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+