Jak umíme pomáhat nemocným s rakovinou? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak umíme pomáhat nemocným s rakovinou?

4. 6. 2013

Podle údajů české onkologické společnosti ČLS JEP onemocní v ČR ročně rakovinou 77 tisíc lidí a celkový počet nemocných přesahuje 400 tisíc. Mnoho nemocných je možné vyléčit, takže rozdíl mezi incidencí a mortalitou se zvyšuje, ale i tak zbývá mnoho nemocných, které ani s pomocí nejmodernějších metod není možné vyléčit. Na významu tak nabývá i péče, která pacienty sice nevyléčí, ale dokáže jim usnadnit život s nemocí – od paliativní lékařské péče přes pomoc psychologickou i podporu ostatních pacientů. Statisticky nejčastějším onkologickým onemocněním u žen je karcinom prsu, u mužů je to karcinom prostaty. Narůstají počty nemocných s rakovinou tlustého střeva, konečníku. Včasná diagnóza nádorového onemocnění může výrazně zlepšit prognózu pacienta a usnadnit jeho léčbu. Naopak pozdní odhalení nemoci prognózu výrazně zhoršuje.

Riziko kostních metastáz je v pokročilých stádiích

Komplexní péče o pacienty zahrnuje, vedle kauzální terapie, také léčbu komplikací, které základní onemocnění přináší. Velice častou komplikací u pacientů s pokročilým nádorovým onemocněním jsou kostní metastázy (viz tabulku). Rozvoj kostních metastáz znamená pro pacienta zhoršení možností léčby, vysoké riziko patologických zlomenin, poškození míchy, zlomeniny obratlů, neurologických problémy a bolesti. Kostní metastázy a související komplikace mohou pro pacienta znamenat velká omezení. Bolesti nebo zlomeniny ho mohou upoutat na lůžko, pacient ztrácí soběstačnost i schopnost vykonávat běžné aktivity. Stává se závislým na pomoci okolí, což mimo jiné znamená velikou psychickou zátěž pro něj samotného i jeho blízké.

Zlomeniny jsou závažnou komplikací

„Léčba kostních metastáz je multidisciplinární. Používá se chemoterapie, radioterapie, hormonální terapie, bisfosfonáty i analgetika. Nově se pro prevenci i léčbu kostních metastáz začala používat i biologická léčba, která pomáhá výrazně oddálit výskyt kostních příhod a pomáhá tak pacientům udržet si soběstačnost a déle zvládat běžné životní aktivity,“ říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Biologická léčba kostních metastáz je tak důležitým prostředkem k udržení kvality života onkologických pacientů v pozdních fázích onemocnění.

Nemocný potřebuje porozumění

Nedílnou součástí péče o onkologicky nemocné je vedle léčby základního onemocnění a souvisejících komplikací psychologická podpora. Onemocnění rakovinou má závažné dopady na psychiku nemocných i jejich blízkých. Propuknutí nemoci pro pacienta znamená šok. Strach z bolesti, utrpení i smrti. K tomu se přidávají problémy spojené s léčbou – třeba ztráta vlasů nebo trvalé fyzické změny, únava, zvracení a další. Pokud pacient ztratí soběstačnost a je trvale upoután na lůžko kvůli bolesti nebo patologické zlomenině, musí navíc bojovat s izolací a pocity osamění, úzkostmi a depresemi

„Nemocný ze všeho nejvíce potřebuje porozumění, potřebuje mít možnost své pocity sdílet. Být se svými blízkými,“ říká Doc. Dr.Phil. Laura Janáčková, PhD. „Přehnané naděje, které se někdy snaží jeho okolí přinášet, i když on sám cítí, jak na tom je, jen prohlubuje jeho samotu,“ dodává doc. Janáčková.

Pomáhá i sdílení zkušeností

Zvládat vše, co s onkologickými onemocněními souvisí, může pomoci i kontakt s těmi, kteří podobnou situaci prožili nebo prožívají sami. „Snažíme se všestranně pomáhat všem ženám s rakovinou prsu, ať už jde o sdílení zkušeností, zprostředkování informací o nemoci, setkání pacientek nebo třeba rekondiční pobyty,“ říká ředitelka organizace Mamma HELP Mgr. Jana Drexlerová. „V síti našich center se snažíme pomoci každému, kdo o to požádá. Za rok to bývá víc než pět tisíc pacientek,“ doplňuje paní Drexlerová.

Sdružení Mamma HELP je nevládní neziskovou organizací, která sdružuje ženy s diagnózou rakoviny prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a sympatizanty. Bylo založeno v roce 1999. Působí na území celé ČR. Provozuje síť Mamma HELP Center v jednotlivých městech (Praha, Brno, Olomouc, Hradec Králové, Přerov, Zlín, Plzeň). Ročně řeší požadavky přibližně 5300 klientů. Všechny služby poskytuje zdarma.

www.mamahelp.cz


publikováno: 4. 6. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: biologická léčba, kosti, pacient, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+