Jak zvládne miminko tropická vedra? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak zvládne miminko tropická vedra?

14. 8. 2015

Teplotní rekordy jsou zátěží pro dospělý organizmus, natožpak pro tělíčko těch nejmenších. Zvlášť pozor by si měli dát rodiče miminek. Nedostatečně vyvinutý termoregulační systém se špatně vyrovnává s vysokými teplotami. Pobyt na sluníčku tak často končí přehřátím miminka. Jak ustát tropická vedra doma i na cestách s kočárkem?

Pozor na přehřátí

„Mám měsíčního chlapečka a celý den jenom spinká. Jsem z toho nesvá. Vždycky byl vzhůru, plakal nebo já nevím co všechno, ale že by spal celý den? Začalo to už včera večer. Usnul kolem 5 večer a kňoural až kolem 3 ráno. Udělala jsem mu mléko a ani nechtěl jíst,“ popisuje letní vedra uživatelka ze serveru eMimino.cz. Podobných dotazů najdete desítky. Zatímco některé děti jsou apatické, jiné trápí nechutenství, nervozita, či dokonce zvracení a vysoké horečky. Příčinou těchto obtíží může být tzv. přehřátí miminka. Nevyvinutý termoregulační systém dítko potrápí nejen na sluníčku, ale třeba i v přehřátém supermarketu. Proto je na rodiči, aby přehřátí miminka předcházel prevencí.

Jak miminko ochránit?

Pokud chcete zabránit přehřátí miminka, vedrům se širokým obloukem vyhýbejte. Mnozí rodiče se ale uchylují k opaku – dítko nepřiměřeně ochlazují, což může mít pro tělo miminka stejně škodlivý efekt. Dítě nenechávejte v pokoji podchlazeném klimatizací, na postýlku nemiřte přímo větrákem. Místo toho miminko uložte do přirozeně nejchladnější místnosti v bytě a dítko zchlaďte pomocí navlhčeného hadříku. Pokud chcete své ratolesti dopřát okamžité osvěžení, na chladné koupele zapomeňte. Miminko koupejte vždy ve vlažné vodě. Velké teplotní výkyvy organizmu neprospívají.

Ach, ten kočárek

I když se kočárek často zdá jako ideální útočiště před vlezlými slunečními paprsky, právě v rozpálené korbě kočárku se odehrává teprve pravé Kongo. Teplota se zde může vyšplhat až na 50 °C, proto se na cesty vydejte výhradně v ranních nebo večerních hodinách. Vyzkoušet můžete babské rady i osvědčené vychytávky. Třeba odvětrávací matraci nebo clonu na kočárek. „Já používám sluneční clonu na kočár. Je to perfektní, dá se natáhnout tak, že miminko má stín až do pasu,“ radí uživatelka v jedné z diskuzí na eMimino.cz. Pokud si na technologické výdobytky nepotrpíte, poslouží vlhká plena přehozená přes korbu kočárku.

Ještě jeden lok!

V horkách samozřejmě nezapomeňte dbát na zvýšený pitný režim, rozhodně ale nic nepřehánějte. Přestože rodičům instinkt často káže napájet svého potomka od rána do večera, příliš tekutin může neúměrně zatížit ledviny. Zda dítě pije dostatečně, nejlépe ukáže frekvence močení a barva moči, která by neměla být tmavá, ale čirá. Než dítku dolijete hrneček, dohlédněte také na teplotu vody. Přestože se vychlazený nápoj jeví jako ideální osvěžení, tělu tak způsobí spíše šok, který může zablokovat dětský metabolismus. Raději proto sáhněte po vlažné – nejlépe převařené – vodě.

Obléknout, neobléknout…

Oděv dítě před agresivním sluncem neochrání – právě naopak. Několik vrstev oblečení a dlouhé kalhoty jsou téměř zárukou přehřátí miminka. Proto se držte jednoduché rady: co nosí máma, obleče i dítě. Ve stínu na dece můžete ratolest vysvléknout úplně. Naháčka důkladně natřete opalovacím krémem a venkovní pobyt dlouho nepřehánějte. Oblečení a vysoké teploty jsou často zdrojem i jiného nepohodlí: opruzenin, potniček a vyrážek, které způsobuje vlhkost a často špatně zvolený materiál. Proto dítě oblékejte výhradně do bavlněných oděvů. Na opruzeniny dobře poslouží ricinový olej nebo zinková mast.

  • Pokud vaše miminko trápí vysoké teploty, vyrážky a zvracení dlouhodobě, neotálejte a raději se obraťte na svého pediatra.

publikováno: 14. 8. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: miminko, prevence, první pomoc

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+