Jen krevní test potvrdí či vyvrátí přítomnost viru HIV | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jen krevní test potvrdí či vyvrátí přítomnost viru HIV

11. 9. 2014

Víte, že oočet lidí nakažených virem HIV v České republice v posledních několika měsících výrazně roste. Potvrzují to i diagnostické laboratoře AeskuLab, které evidují vzrůstající počet pozitivních nálezů. Lidé často podceňují počáteční symptomy nákazy, které připomínají příznaky běžných onemocnění. Spolehlivá diagnostika je důležitá pro včasnou léčbu.

Více pozitivních nálezů

Přítomnost životu nebezpečného viru lze zjistit ze vzorku slin, ale výsledky takového testu jsou pouze orientační. „Chce-li mít člověk jistotu, musí podstoupit i krevní test, jehož výsledek má vypovídající hodnotu minimálně dvanáct týdnů od rizikového kontaktu. V našich laboratořích jich měsíčně provádíme přibližně tisíc. Jejich počet je již delší dobu poměrně konstantní, avšak i my jsme zaznamenali zvyšující se počet pozitivních nálezů,“ potvrzuje MUDr. Veronika Šoupová, vedoucí laboratoře AeskuLab Plzeň, a dodává: „Zvýšený zájem o testy čekáme tradičně po prázdninách, kdy se lidé vrací z dovolených.“

Ubývají bílé krvinky

Lékaři často uvádějí, že mladí lidé dnes nevnímají HIV jako takové nebezpečí. Díky pokrokům v medicíně mohou nakažení žít po mnoho let. Po tuto dobu by měli být pacienti pod dohledem lékaře. Virus HIV v těle napadá lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství prudce klesne zhruba do šesti týdnů po nákaze. Potom se propad zastaví a situace se dočasně zlepší. Postupně však bílé krvinky ubývají a nemoc se zhoršuje, tato fáze může trvat po dobu tří až deseti let. Nemocní bez léčby umírají zpravidla do několika málo let, výjimkou nejsou ani pacienti, kteří zemřou při první oportunní infekci záhy po vzniku AIDS.

Ročně u nás přibývá více než 200 nakažených

Je známo, že se virus HIV šíří hlavně v homosexuální komunitě, ale vzrůstá také počet nakažených heterosexuálů. Nejvíce ohroženou a rizikovou skupinou jsou osoby ve věku 18 – 25 let. Nejvíce nakažených je registrováno v Praze. Na jaře letošního roku lékaři v České republice evidovali téměř 2 300 pacientů s virem HIV, ročně jich přibývá více než 200. Problémem je malá disciplinovanost nemocných, kteří musí brát léky podle přesného plánu. Léčení je přitom finančně velmi nákladné. Světová zdravotnická organizace odhaduje počet lidí nakažených virem HIV na více než 35 milionů. Každým rokem přibývá milion infikovaných. Nejvíce zasažená je Afrika a některé asijské státy, především Indie.

Infekci virem HIV nelze vyléčit

Díky kombinované terapii spočívající v aplikaci léků lze výrazně omezit dopady nemoci. Tato léčba také významně prodlužuje délku života nakažených. „Stále platí, že musíme myslet na prevenci a chovat se zodpovědně. Pokud se někdo vystavuje rizikovým kontaktům, určitě by se měl nechat otestovat. Počáteční symptomy, které se projevují v průběhu 2. až 6. týdne po infikaci, často připomínají příznaky mnohem méně nebezpečných nebo dokonce zcela běžných onemocnění,“ říká MUDr. Hanuš Rozsypal, CSc. z Fakultní nemocnice Bulovka.

  • Diagnostické laboratoře AeskuLab provádí krevní vyšetření za 318 Kč. Testování je zcela anonymní.

publikováno: 11. 9. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: cestování, dovolená, laboratoř, muž, nemoci, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+