Jste nafouklí a máte problémy s trávením? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jste nafouklí a máte problémy s trávením?

16. 1. 2014

Chemické zpracování potravy probíhá vždy za účasti trávicích enzymů: proteáz, amyláz a lipáz, které se nacházejí ve slinách a žaludeční a pankreatické šťávě. Poměrně často se setkáváme s nedostatkem enzymu amylázy, což má pak za následek nedostatečné trávení sacharidů a potíže s říháním a plynatostí. Lék na podporu trávení Orenzym pomáhá spolehlivě řešit potíže s trávením již 40 let.

Onemocnění trávicího systému

Trávicí systém má za úkol mechanicky i chemicky rozkládat přijatou potravu na vstřebatelné látky, udržování vodního a minerálního hospodářství a vylučování odpadních a nestravitelných látek z těla. Trávicí systém a tudíž i trávení začíná již v ústní dutině za pomoci slin, pokračuje jícnem, žaludkem, tenkým a tlustým střevem až do konečníku. Pokud kterákoliv část trávicího systému nefunguje správně, mohou nastat obtíže. Když jsou přechodné, neznamenají většinou závažný problém a je možné je řešit buď úpravou stravovacích návyků a jídelníčku, případně některými podpůrnými prostředky.

Kdy rychle k lékaři?

Pokud trvají obtíže déle, nebo jsou provázeny nezvyklými a intenzivními bolestmi, častým zvracením, průjmy s příměsí krve apod., pak je na místě vyhledat lékaře. V těchto případech se může jednat o vážné onemocnění.

Nedostatek amylázy

Amyláza je trávicí enzym, který štěpí některé sacharidy, zejména škrob na jednodušší cukry a umožňuje tak jejich vstřebávání. Normálně je u člověka obsažen ve slinách a ve šťávě vylučované slinivkou břišní, při jejím nedostatku se sacharidy ve střevech nedokonale rozkládají a vznikají dráždivé metabolity a plyny.

Hlavně při poruchách trávení škrobovin, luštěnin, ovoce a zeleniny

Tyto problémy se mohou vyskytovat samostatně (funkční dyspepsie) nebo mohou být projevem jiných onemocnění (jater, žlučníku, slinivky břišní), především při poruchách trávení škrobovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Lék na podporu trávení Orenzym je určený také k omezení tvorby plynů ve střevě při přípravě nemocných na rentgenové vyšetření, před operacemi a po operacích. Mohou ho užívat dospělí i děti od 3 let. Lék je určen k vnitřnímu užití, čtěte pečlivě příbalovou informaci. Koupíte v lékárně bez lékařského předpisu.


publikováno: 16. 1. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, lékárna, přejídání, trávení, zažívání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+