Kdy je nejlepší podstoupit laserovou operaci očí? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Kdy je nejlepší podstoupit laserovou operaci očí?

24. 7. 2015

Málokomu se poštěstí procházet celým životem s ostrým zrakem. Většina z nás se světem pohybuje vyzbrojena brýlemi nebo kontaktními čočkami a dříve či později nás napadne, jaké by to asi bylo bez nich. Od první myšlenky už vede pár kroků do Refrakčního Centra Praha. Toto nestátní ambulantní zdravotnické zařízení nabízí špičkovou péči o zrak se specializací na laserové operace.

Na jaře, v létě, na podzim, či snad v zimě?

Kdy je nejlepší čas v roce jít na operaci očí? MUDr. Petr Novák, vedoucí lékař Refrakčního Centra Praha, říká: „Prakticky kdykoli, protože pro tyto zákroky neexistuje lepší nebo horší období. Klientům, kteří trpí některým druhem alergie, jež je spojený s očními problémy jako svědění, řezání a pálení očí, se však nedoporučuje absolvování zákroku právě v období, kdy mají tyto obtíže. Jsou to většinou sezónní alergie na pyly a trávy apod. Dále by si zájemci termín operačního zákroku měli vybírat s ohledem na své zaměstnání, koníčky či plánovanou dovolenou. Po operaci by pak neměl klient měsíc navštěvovat veřejné bazény a sauny z důvodu možné infekce. Neměl by pobývat v extrémně prašném prostředí, takže výlet do pouště během exotické dovolené by asi také nebyl tím pravým ořechovým. Takže se opravdu plánuje spíše individuálně dle potřeb každého klienta s ohledem na nutnou rekonvalescenci. Co se týče nitroočních zákroků, tak tady určitě platí všechno to co u laserových operací, možná ještě něco navíc.“

Ve kterém období života je nejpříhodnější nechat si zkorigovat zrak laserem?

MUDr. Petr Novák podotýká: „Refrakční zákroky se standardně neprovádějí u pacientů mladších 18 let, následně je vhodné vyšetření a operace. Tyto zákroky se nesmějí provádět u pacientů, kteří trpí závažným očním onemocněním (šedý či zelený zákal, zánětlivá onemocnění oka a nemoci sítnice a zrakového nervu). Opakovaně byla zmíněna i příliš tenká rohovka, jako kontraindikace zákroku. Dalšími důležitými kritérii jsou i celkový stav pacienta, nemoci, se kterými se léčí a jaké léky užívá. To vše by totiž mohlo hojení rohovky po zákroku komplikovat. Všichni pacienti by měli počítat s tím, že po odstranění dioptrické vady budou muset ve věku kolem 40 – 45 let znovu používat brýle, tentokrát na čtení a práci do blízka. Touto vadou však budou postiženi i ti, kteří nikdy před tím brýle nepotřebovali. Oko se vzrůstajícím věkem totiž přirozeně stárne a ztrácí elasticitu čočky a tím i schopnost akomodace, čili zaostření do blízka. Presbyopie čili vetchozrakost vlivem stárnutí tedy není klasickou oční vadou a laserové zákroky ji neřeší. Existují ale jiné vhodné zákroky, které tento problém řeší.“


publikováno: 24. 7. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: oči, operace, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+