Klíště vyndejte bez oleje, neviklejte ho a netočte s ním! | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Klíště vyndejte bez oleje, neviklejte ho a netočte s ním!

6. 4. 2012

Každý známe spoustu rad, jak vyzrát na přisáté klíště. Ale protože nejde jen o triviální úkon stejně jako je například vyndavání třísky, a to především kvůli riziku nákazy limskou boreliózou nebo encefalitidou, měli bychom dát spíše na rady lékařů a odborníků a „zaručeným postupům“ se raději vyhnout.

Dřívější rady neplatí

Základní pravidla jsou jasná… nedusit krémy ani oleji, neviklat a netočit. Zcela přirozená obraná reakce klíštěte na olej a jiné podobné látky je pro přenos nákazy ideální. Infekční obsah střeva klíštěte se může tímto způsobem dostat do krve, klíště totiž není hned usmrceno a dokáže reagovat. A protože není do pokožky nijak „zašroubováno“, ani vytáčení či pouhé viklání není vhodným postupem, jak se ho zbavit.

Bezpečné odstranění klíštěte

Použijte Ixoderm, sadu roztoku a kleštiček, díky které minimalizujete riziko nákazy při manipulaci s klíštětem. „Doposud přetrvávají vžité praktiky, že klíště lze vyšroubovat případně ho ještě předtím pokapat olejem, O něco vhodnější je klíště vyviklat ze strany na stranu. Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele“, upozorňuje doc. Dr. Ing. Tomáš Vontor, CSc. Bezpečným řešením může být roztok Ixoderm. Ihned po nanesení roztoku klíště není schopné žádné reakce a po 2 – 5 minutách umírá. Poté ho můžete z místa přisátí bezpečně odstranit.

Klíště se nemůže bránit

„Po pokapání klíštěte přípravkem Ixoderm následuje okamžitá anesteze, znehybnění klíštěte, tím je zabráněno jeho obranné reakci, tedy vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky. Působením přípravku dochází k šetrnému a spolehlivému usmrcení klíštěte a jeho zpevnění tak, že je možné ho jednoduše a bezpečně odstranit“, komentuje působení prof. Ing. Bohuslav Doležal, CSc.

  • K dostání v lékárnách, doporučená cena 270 Kč.

www.ixoderm.cz


publikováno: 6. 4. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, bolest, dítě, hmyz, hygiena, imunita, lékárna, mládež, nákupy, nemoci, opalování, péče o pleť, prevence, relaxace, senior, zábava

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+