Léčivé látky ibuprofen nebo paracetamol | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Léčivé látky ibuprofen nebo paracetamol

20. 3. 2020

Obavy z ibuprofenu u pacientů s koronavirovou infekcí jsou z velké části nepodložené, případně založené na spekulacích. Žádná klinická data významný negativní vliv neukázala. Při léčbě je možné zvolit paracetamol, ale pozor na jeho toxicitu v případě použití dalších hepatotoxických léků (způsobujících poškození jater). Více vysvětlí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Jaké léky užívat

Prozatím chybí jednoznačný důvod, pro který bychom se měli ibuprofenu u koronavirové infekce zcela vyhýbat. U obou přípravků pochopitelně platí, že by měly být užívány v nejnižších účinných dávkách s ohledem na celkový stav pacienta.

Do řešení odborných lékových dotazů souvisejících s koronavirovým onemocněním se zapojilo také lékové informační centrum Farmaceutické fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové, které zpracovalo dva lékové dotazy, které jsou určeny pro zdravotnické pracovníky. Se zpracovanými závěry se Česká lékárnická komora plně ztotožňuje.

Česká lékárnická komora pozorně celou situaci monitoruje a při získání nových skutečností bude své členy i veřejnost okamžitě informovat.

V souvislosti se zvýšeným zájmem pacientů o léčivé přípravky s obsahem paracetamolu eviduje ČLnK také časté dotazy i na jejich nedostatek v lékárnách. ČLnK konstatuje, že je v současné době přípravků obsahujících pouze paracetamol relativní nedostatek. Naopak kombinovaných přípravků s paracetamolem je dostatek, a mnoho z nich je upraveno tak, aby je mohli dospělí, jinak zdraví, pacienti užívat. Čistě paracetamolové přípravky je nutné nyní, dokud nebudou vyrobeny nové, vyhradit pacientům, kteří mají kombinované přípravky kontraindikované. Mezi takové pacienty patří například děti do 14 let, těhotné ženy, pacienti se srdečními potížemi a podobně.


publikováno: 20. 3. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: léčba, lékárna

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+