Lupénka negativně ovlivňuje život | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Lupénka negativně ovlivňuje život

19. 10. 2017

Chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. To je lupénka. Nevzhledné kožní projevy doprovází ve většině případů nepříjemné svědění. U mnoha pacientů postihuje nejen kůži, ale také nehty a klouby, zasahuje do jejich psychiky, negativně ovlivňuje pracovní i partnerský život. Přestože není nakažlivá, 91 procent nemocných v České republice se setkává s diskriminací nebo ponižováním. Téměř polovina z nich cítí, že lupénka negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy.

Lupénka je nejčastější kožní onemocnění

V České republice jí trpí 200 až 300 tisíc lidí. Více než 10 procent z nich trpí středně těžkými až těžkými formami. Nejedná se o infekční onemocnění, spouštěčem může být stres, léky či dědičnost. „Kolem 40 až 60 procent postižených má lupénku v rodinné anamnéze. Nemusí se projevit přímo u dětí pacienta, ale například až u jeho vnoučat," říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenero­logické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Bohužel není způsob, jak se lupénky trvale zbavit, můžeme ji však velmi úspěšně léčit. Pokud dermatolog zvolí správnou léčbu, může být pacient téměř bez příznaků,“ dodává.

S lupénkou souvisí další onemocnění

Lupénka postihuje nejen kůži, ale je spojena i s řadou dalších onemocnění, jakými jsou například postižení kloubů, Crohnova choroba, psychiatrická onemocnění nebo cukrovka 2. typu.5 „Těžká forma lupénky může pacientům zkrátit život. Zánět, který vidíme na kůži, se může projevit i v jiných orgánech. Látky, které vyvolávají zánětlivou reakci, se mohou tvořit nejen v buňkách pokožky, ale i v cévních stěnách. Ty pak nejsou dostatečně kvalitní a mohou se v nich snadněji ukládat látky, které způsobují jejich ucpávání. Důsledkem toho hrozí pacientům infarkt myokardu,“ uvádí MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenero­logické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Než půjdete k dermtologovi

Na cestě k léčbě lupénky je velice důležitá návštěva specialisty, v tomto případě dermatologa. Ten má rozsáhlé znalosti a přehled o možnostech léčby a může pacientům výrazně pomoci. Prvořadé je mluvit o všech stránkách života s lupénkou otevřeně a zmínit všechny dopady na běžný život, což může být pro člověka trpícího lupénkou velice stresující. Jak se v klidu a dobře připravit na návštěvu dermatologa radí nový portál www.cistakuze.cz. Pacient by si měl před první dermatologickou prohlídkou sepsat, jak se onemocnění projevuje v průběhu dne, týdne nebo roku. Měl by si také vyfotit postižená místa, která jsou nejvíce vidět, nebo která ho nejvíce zatěžují. Během návštěvy je velice důležité všemu, co říká lékař, rozumět. Není od věci si průběžně informace zaznamenávat.

Stres a závažné situace se projevují na kůži

Onemocnění lupénkou je velmi úzce propojeno s psychickým stavem pacientů, depresemi a úzkostmi. „Stav kůže chronicky nemocného pacienta se může měnit podle aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži, a naopak změny na kůži mohou zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvádí klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické psychologie Fa­kultní nemocnice Královské Vinohrady. Lupénka nepříznivě ovlivňuje například i partnerské vztahy. Pacienti čelí častějším rozchodům, cítí se ve vztahu méněcenní, nebo se vyhýbají intimitám. Tabu bývá dokonce i randění, kterého se mnohdy straní.


publikováno: 19. 10. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: lupénka, péče o pleť

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+